Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rasy psów. Komondor

(DD)
Fot. 123rf
Przez stulecia komondor służył pasterzom węgierskim. Jego przodkowie w rejon Karpat przywędrowali z Azji z nomadami, koczowniczym ludem hodowców bydła i owiec.

Przez kilkaset lat wygląd rasy się nie zmieniał - niezwykła szata (gęste dredy) chroniła komondora przed trudnymi warunkami atmosferycznymi panującymi na puszcie (zarówno przed skwarem, jak i przed niskimi temperaturami) oraz przed atakami drapieżników, m.in. wilków, a nawet niedźwiedzi.

Dodatkowa zaleta kremowo-białej szaty komondora to wtopienie się w stado owiec, ponadto dredy przesiąkały zapachem pilnowanych zwierząt, więc wilk nie był w stanie wyczuć obecności psa. Pierwsza selektywna, udokumentowana hodowla komondorów rozpoczęła się na Węgrzech w 1910 r. FCI uznało rasę w roku 1925.

Komondor jest dużym, silnie zbudowanym psem, z wyglądu przypominającym swojego krewnego, puli, od którego jest jednak dużo większy (wzrost: pies 70-80 cm, suka: 65-70 cm; waga: pies 50-60 kg, suka 40-50 kg). Jako rasa pierwotnie strzegąca stad, komondor jest nieufny, podejrzliwy i ostry w stosunku do obcych, lecz nie bezpodstawnie agresywny. To pies niewiarygodnie odważny i nigdy nie zawodzi w obronie swego pana czy powierzonego jego opiece dobytku. Atakuje cicho i zdecydowanie.

Swój teren uważa za swą wyłączną własność i nie toleruje na nim żadnego intruza. W dzień obserwuje posesję leżąc, w nocy jest natomiast w bezustannym ruchu. Jest cichy i nigdy nie szczeka bez potrzeby. Skłonność do dominacji i niski stopień posłuszeństwa sprawiają, że psy tej rasy wymagają odpowiedniego wczesnego szkolenia i mogą być prowadzone tylko przez osoby z doświadczeniem.

Jeśli komondor uzna autorytet swego opiekuna, stanie się wiernym, oddanym obrońcą i towarzyszem i jego, i rodziny. Ale jeśli nie będzie przekonany o sile psychiki właściciela, przez cały czas będzie usiłował z nim walczyć.

Tym, co przysparza komondorom miłośników, ale też odstręcza wiele osób, jest ich sznurowa szata. Wbrew pozorom nie wymaga ona pracochłonnej pielęgnacji. Komondorów się nie czesze i nie gubią włosa. W wieku 8-9 miesięcy sierść zaczyna się filcować w mniejsze lub większe płaty, które należy porozdzielać na równe sznury.

To właściwie cała pielęgnacja. Potem co jakiś czas trzeba rozdzielić aż do skóry narastające dredy. Komondory posiadają
najcięższe futro ze wszystkich ras. Po kąpieli (bardzo rzadko, w wyjątkowych sytuacjach) ich sierść schnie przez około 2,5 dnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski