Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rasy psów. Saarloos wolfhound

(DD)
Fot. 123RF
Wilczak Saarloosa (Saarloos wolfhound) to holenderska rasa psów stworzona przez Lenderta Saarloosa. Jego życiową pasją były zwierzęta (miał przydomowy zwierzyniec), zwłaszcza psy. Uważał jednak, że współczesny pies, w porównaniu do swego przodka - wilka - uległ głębokiej degeneracji i dobrze byłoby odbudować jego pierwotne cechy fizyczne i psychiczne.

W 1921 roku Saarloos dokonał więc krzyżówki samicy stadnego wilka kanadyjskiego (według innych informacji użył w tym celu europejskiego wilka syberyjskiego) z samcem owczarka niemieckiego. W wyniku wieloletniego krzyżowania międzygatunkowego powstała wyjściowa populacja psów, które miały w sobie ¼ wilczej krwi. Dalsza, sztuczna selekcja doprowadziła do wytworzenia nowej rasy - Saarloos wolfhound. Jej twórca nie dożył uznania rasy przez FCI w 1975 r. (zmarł w 1969 r.).

Saarloos wolfhound to duży pies (wzrost psa 65-75 cm, suki 60-70 cm) o mocnej budowie, sylwetką i wyrazem pyska przypominający wilka. Typowy dla wilka jest także niezmordowany drobny kłus z poziomo noszoną głową. Jego umaszczenie jest wilczaste w różnych odcieniach, z jasną maską i znaczeniami, także wilczaste czekoladowe. Rzadko kremowe i białe; te ostatnie umaszczenia mają być stopniowo eliminowane.

Saarloos wolfhound wymaga odpowiednio przygotowanego opiekuna. Absolutnie nie jest to pies dla każdego, wymaga trudu, specjalistycznego szkolenia, cierpliwości i systematyczności, gdyż w innym przypadku zwierzę może przejąć funkcję samca alfa. Uważa się nawet, że wyrobienie bezwzględnego posłuszeństwa wolfhounda jest praktycznie niemożliwe - będzie on podległy jedynie wtedy, kiedy sam wyrazi taką wolę. Mimo że rasa jest rodzinna, stosunki z dziećmi opiekuna nie zawsze są dobre. Najlepsza dla Saarloos wolfhounda będzie rodzina złożona z osób dorosłych, także bez innych zwierząt domowych. Idealnym dla niego opiekunem będzie ktoś, kto zna się na wilczej i psiej psychice oraz zaangażuje się całym sercem i będzie z psem spędzać mnóstwo czasu.

W stosunku do obcych wolfhoundy są nieprzewidywalne, nieufne, a czasem nawet tchórzliwe. Częstą reakcją jest np. ucieczka - wilk przecież nie atakuje człowieka pierwszy. Rasa nie jest szczególnie wymagająca. Opiekun musi pamiętać o regularnym wyczesywaniu włosa w okresach wzmożonego linienia. Nie stwierdza się też żadnych typowych dla tej rasy schorzeń.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 3

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski