Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rasy psów: sznaucer

(DD)
Sznaucery potrzebują codziennie dużo ruchu i zabaw na łonie natury
Sznaucery potrzebują codziennie dużo ruchu i zabaw na łonie natury fot.123rf
W Polsce sznaucery są bardzo popularne i na wystawach psów stanowią - obok jamników - najliczniejszą grupę. W kynologii rozróżnia się trzy ich typy: sznaucer olbrzym (wzrost ok. 60-70 cm), średni (ok. 45-50 cm) i sznaucer miniaturowy (ok. 30-35 cm).

Innym rozróżnieniem jest umaszczenie - sznaucer olbrzymi i średni mogą mieć umaszczenie czarne lub „pieprz i sól”; sznaucery miniaturowe mogą być czarne, „pieprz i sól”, czarno-srebrzyste i białe. Wszystkie trzy typy kształtowały się równolegle i pochodzą od psów, które żyły w XIX w. na południowych obszarach krajów niemieckich oraz północnej Szwajcarii. Za podstawę rasy uważany jest sznaucer średni. W języku niemieckim „die Schnauze” oznacza pysk lub brodę i być może odnosi się do charakterystycznej dla rasy głowy i brody, która dominuje w wyglądzie psów.

Bez względu na wielkość i umaszczenie sznaucery to psy o mocnej, doskonale wyważonej w proporcjach budowie (sylwetka powinna zamykać się w kwadracie), sprężyste, dobrze umięśnione, pełne gracji w ruchu. Są inteligentne, chętnie współpracują z człowiekiem i wymagają bliskiego z nim kontaktu (pozostawiony sam sobie sznaucer staje się nieznośny, krnąbrny, nieposłuszny). Uczą się łatwo (niektóre łatwo też zapominają) i powinny być szkolone. Dotyczy to także sznaucerów miniaturowych. Dzięki wielkiemu temperamentowi i witalności, zyskały opinię psów, które nigdy się nie starzeją - nawet w podeszłym wieku dokazują i bawią się z opiekunem jak szczeniaki. Wszystkie sznaucery wymagają codziennej aktywności ruchowej.

Sznaucer olbrzym jest doskonałym stróżem i obrońcą - te cechy ma wpisane w geny - a trochę pracy z tym psem uczyni z niego wspaniałego towarzysza. Sznaucer średni szczeka znacznie częściej niż olbrzym, zwłaszcza gdy coś się dzieje w okolicy - zawsze musi sprawdzić, co zakłóca spokój.

Sznaucer miniaturowy, mimo, że mniejszy od swych braci, w niczym im nie ustępuje, a nawet przerasta ich energią i nadaktywnością. Odważny, nie boi się psów znacznie przewyższających go gabarytami.

Dwuwarstwowa szata sznaucera składa się z twardego włosa okrywowego i miękkiego, wełnistego, gęstego podszerstka. Oprócz rutynowej pielęgnacji wymaga regularnych zabiegów fryzjerskich polegających na trymowaniu i strzyżeniu. Codziennej uwagi wymaga broda sznaucera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski