Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rasy psów: terier szkocki

(DD)
Jeśli terier szkocki w ogrodzie wykryje kreta, rozkopie pół działki
Jeśli terier szkocki w ogrodzie wykryje kreta, rozkopie pół działki Fot. 123RF
Terier szkocki od lat ma grono swoich oddanych miłośników na całym świecie. Na wystawach zaczął się pojawiać pod koniec XIX w. i szybko zdobył popularność.

Teriery szkockie - nazywane też terierami z Aberdeen lub szkotami - to bowiem rasa o długiej historii, wywodząca się z XVIII w. (podobnie jak Cairn Terrier, West Highland White Terrier czy Skye Terrier). Nazwa „terier” pochodzi od łacińskiego „terra” - „ziemia”, a psy hodowane były do polowania na różne zwierzęta: lisy, borsuki, łasice, wydry, zające, króliki i szczury.

Wygląd szkota wydaje się nieco zabawny: mały piesek o mocnym ciele na krótkich łapkach, charakterystycznej długiej i wąskiej głowie, długiej bródce, krzaczastych brwiach i inteligentnym, poważnym spojrzeniu. Wytrzymały i zawzięty, bez wahania wchodził do nory i świetnie sobie radził ze zwierzyną, nawet dużo większą od siebie.

Dziś nie poluje, jest psem do towarzystwa, ale bardzo lubi przebywać na łonie natury, przekopywać teren, zaglądać do nor i biegać za wszystkim, co się rusza. Z powodzeniem może brać udział w próbach pracy i konkursach norowania organizowanych przez Polski Związek Łowiecki.

Włos okrywowy teriera szkockiego jest szorstki, gęsty i twardy, tzw. druciany, podszerstek gęsty i miękki. Taka szata doskonale chroni przed zmianami pogody. Nie linieje, ale jego sierść wymaga systematycznej i fachowej pielęgnacji - powinien być regularnie trymowany. Najczęściej spotykamy teriery szkockie o umaszczeniu czarnym, rzadziej o pszenicznym lub pręgowanym w różnych odcieniach (ciekawostka: pierwsze szkoty rzadko miały czarne umaszczenie, znacznie popularniejsze były wówczas psy pręgowane).

Terier szkocki ma silny charakter i duży temperament, może więc potrzebować właściciela o równie silnej osobowości. Jego wychowanie nie jest jednak trudne, jeżeli będziemy zachowywać konsekwencję i wymagać posłuszeństwa. Szkolenie musi się opierać wyłącznie na pozytywnej motywacji, bo szkot nie toleruje ostrego traktowania. Do współpracy pomogą skłonić go smakołyki, ponieważ jest łakomczuchem. To pies jednego pana, do którego mocno się przywiązuje. Przyjaźnie nastawiony do ludzi, bywa nieufny wobec nieznajomych. Czujność i dobrze rozwinięty zmysł obserwacji czynią z niego dobrego, mało hałaśliwego stróża.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski