Ratować stare drzewa

Redakcja
Tracąc wielkie drzewa z ogromnym ulistnieniem, pozbawiamy się tlenu, którego mogłoby dostarczać - twierdzą przeciwnicy wycinki Fot. Anna Kaczmarz
Tracąc wielkie drzewa z ogromnym ulistnieniem, pozbawiamy się tlenu, którego mogłoby dostarczać - twierdzą przeciwnicy wycinki Fot. Anna Kaczmarz
Udostępnij:
Projekt rewaloryzacji alei 3 Maja, zakładający wycinkę 247 jesionów i 161 lip, powstał w grudniu 2007 r., po tym, jak potężna wichura powaliła wiele drzew. Projekt przewiduje wymianę kilkudziesięcioletnich, a niektórych nawet stuletnich okazów na nowe, ponieważ - jak stwierdzono - drzewa są w bardzo złym stanie. Ekspertyza fachowca wypunktowuje: korony zdeformowane radykalnym przycinaniem, pnie poranione, wypróchniałe, a na nich owocniki grzybów rozkładających drewno.

Tracąc wielkie drzewa z ogromnym ulistnieniem, pozbawiamy się tlenu, którego mogłoby dostarczać - twierdzą przeciwnicy wycinki Fot. Anna Kaczmarz

ALEJA 3 MAJA. Mieszkańcy i ekolodzy sprzeciwiają się planowanej wycince 400 drzew przy al. 3 Maja, wzdłuż Błoń. Radni miasta chcą opracowania planu ratowania tych drzew.

Pogarszają się warunki siedliskowe drzew, obok których została wyasfaltowana nawierzchnia (a jeszcze zimą się ją soli) itp. Jesiony - tracą statykę, bo przycina im się dolne gałęzie, by mogły pod nimi przejeżdżać tramwaje i autokary. - Drzewa przy alei zamierają, rocznie ok. 50 sztuk. Nie możemy dać gwarancji, że przy kolejnej wichurze nie będzie szkód, także ofiar w ludziach - tłumaczy Anna Krzyżanowska, zastępca dyrektora Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Na wymianę drzew zgodził się wojewódzki konserwator zabytków. W miejsce wycinanych drzew miałyby zostać posadzone: 293 jesiony i 190 lip. A wszystko - w kilka zaledwie lat.
Prasowe informacje o tych planach poruszyły mieszkańców i miłośników przyrody. Wczoraj przyszli zaprotestować przeciwko wycince na posiedzeniu Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Rady Miasta. - Wymieniamy drzewa jak meble w salonie. A przecież trzeba 60 lat, żeby dorosły takich rozmiarów jak obecne - Mariusz Waszkiewicz, prezes Towarzystwa na rzecz Ochrony Przyrody wytykał, że zamiast prowadzenia pielęgnacji na bieżąco, organizuje się jednorazową akcję wycinki kilkuset drzew. Ekolodzy oburzali się, że przedsięwzięcie próbuje się przeprowadzić bez konsultacji. - Czasem dostajemy zaproszenie na komisję dotyczącą pięciu drzew, a tu - wszystko w tajemnicy, dowiadujemy się z prasy - stwierdził Adam Markowski z Polskiego Klubu Ekologicznego. Wraz z innymi przeciwnikami wymiany drzew wzdłuż Błoń domagał się, by miasto zadbało o nową ekspertyzę. Na brak informacji i konsultacji z Dzielnicą V Krowodrza, na której terenie rosną drzewa, poskarżył się przewodniczący "piątki" Piotr Klimowicz. Zwrócił też uwagę, że wzdłuż alei są miejsca po blisko 100 drzewach - i nikt ich nie uzupełnia. Mieszkańcy upomnieli się o estetykę, o walory krajobrazowe. A Jacek Tyblewski z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego wskazywał, że tracąc wielkie drzewo z ogromnym ulistnieniem - pozbawiamy się tlenu, którego mogłoby dostarczać. - Fachowcy przeliczają, że jedno 40-, 50-letnie drzewo musiałoby w tym zastąpić 1700 młodych drzew. Na całym świecie narasta tendencja zachowywania starych drzew jak najdłużej, leczenia ich - Jacek Tyblewski wytknął opiekującym się zielenią w mieście, że robią to źle. - Do dżungli mamy daleko, ale do pustyni betonowej zostało nam już bardzo niewiele - stwierdził. Na argumenty, że drzewa stanowią zagrożenie, ich obrońcy wskazywali, iż może należałoby rozebrać wysokie zabudowania lub zlikwidować ruch uliczny - bo też zagrażają.
Radni komisji przyjęli wniosek o ponowną analizę i wykonanie projektu ratowania drzew wzdłuż Błoń. Wiceprezydent Wiesław Starowicz obiecał, że skoro są takie postulaty - zostanie sprawdzone, jak można ratować drzewa. Jest też propozycja, by została powołana rada ds. zieleni przy prezydencie miasta.
(MM)
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie