Bohaterską postawę Szewczyków doceniono odsłaniając w 2021 rok ów obelisk. Długo zabiegał o to Kazimierz Łapczyński, mieszkaniec tej miejscowości, ich daleki krewny, a przede wszystkim pasjonat historii Polski, który pielęgnuje pamięć o lokalnych (i nie tylko) bohaterach.
To byli zwykli, nie… To byli niezwykli ludzie. Franciszek jak był 1920 rok i bolszewicy byli pod Warszawą, jako ochotnik poszedł z nimi walczyć – wspominał wtedy, w 2021 roku Kazmierz Łapczyński. - Był to akt bohaterstwa, ale nieodosobniony. Z Gruszowa niemal z każdego domu wyszedł wtedy ochotnik, żeby dać odpór bolszewikom.
W czasie następnej wojny, w 1941 roku Franciszek Szewczyk zrobił coś, co robili tylko najodważniejsi z odważnych. Przyjął pod swój dach Żydów dając im w ten sposób szansę na przeżycie. Tym samym wystawiał nie tylko swoje życie, ale i życie swojej rodziny na śmiertelne niebezpieczeństwo.
W okolicznościowym liście odczytanym przy okazji odsłonięcie tablicy, Tal Ben-Ari Yaalom z Ambasady Izraela w Polsce napisała: „Im mroczniejszy stawał się ten czas i im bardziej rozwijała się zbrodnicza machina holocaustu, tym jaśniejszy przykład płynął stąd, z Gruszowa.”
Wyżywić dwie rodziny nie mając nic ponad niewielkie gospodarstwo nie było łatwo. Ukrywające się kobiety robiły co mogły, żeby wspomóc Szewczyków, haftowały więc i robiły na drutach, a to co zrobiły Aniela Szewczyk sprzedawała na jarmarkach, żeby mieć za co kupić żywność.
Szewczykowie, jako szanowana rodzina, mogli też liczyć na pomoc sąsiadów. Ci najpewniej domyślali się, że u Szewczyków ukrywają się Żydzi, ale nikt ich nie wydał.
Aniela i Franciszek dopiero pośmiertnie doczekali się uznania ich bohaterstwa. Najpierw przez Instytut Yad Vashem, który na wniosek córki Goldbergów, przyznał im tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Potem przez Instytut Pamięci Narodowej i gminę Raciechowice, których staraniem powstał obelisk z tablicą.
W piątek (24 marca) władze gminy, przedstawiciele IPN, Rady Gminy i społeczności Gruszowa złożyli przy tym obelisku kwiaty.
Krokusy można już podziwiać i to blisko Krakowa!
- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Oto najlepsze miejsce do życia w Małopolsce. Przynajmniej w Rankingu Gmin
- Zapierające dech w piersiach widoki z Chełmu i Kudłaczy
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Tak wyglądał Kraków 1000 lat temu! [REKONSTRUKCJA]
- Tunel na zakopiance już otwarty! Tak powstawała ta potężna inwestycja
Odbudowa Ukrainy to szansa dla polskich firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?