Ratują zamek Tenczyn, mimo zmiany właściciela

BARBARA CIRYT
Część zamku ze zrujnowaną basztą grunwaldzką FOT. BARBARA CIRYT
Część zamku ze zrujnowaną basztą grunwaldzką FOT. BARBARA CIRYT
To będzie piąty etap zabezpieczeń zabytku. Krzeszowiccy samorządowcy zaczęli ściągać pieniądze na ten cel od 2009 roku. Wiele zabezpieczeń i rekonstrukcji udało się zrobić. Teraz w najgorszym stanie jest baszta grunwaldzka, którą trzeba się zająć.

Część zamku ze zrujnowaną basztą grunwaldzką FOT. BARBARA CIRYT

ZABYTKI. Gmina Krzeszowice nie ustaje w staraniach o dotacje na konserwację i zabezpieczenia zabytkowych ruin w Rudnie. Teraz wnioskuje o ponad dwa miliony złotych.

- Złożyliśmy wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na piąty etap zabezpieczeń zabytku - mówi Andrzej Żbik, wiceburmistrz gminy Krzeszowice. - Mamy nadzieję, że wiosną otrzymamy kolejną dotację i w kwietniu będziemy mogli kontynuować prace konserwatorskie - zaznacza wiceburmistrz.

Wskazuje, że w piątym etapie mają być zabezpieczone trzy ważne części zamku. Przede wszystkim baszta grunwaldzka. - Ona jest w tym momencie w najgorszym stanie. Zostanie odgruzowana, oczyszczone i wzmocnione zostaną mury i elementy konstrukcji - zaznacza Żbik. Ponadto zabezpieczenia mają objąć korytarz obronny, a w nim naprawione mury i strzelnice. Gmina wraz z konserwatorem planuje w ramach tych prac wykonać zabezpieczenie bastei wjazdowej zamku. Odnowione mają być i zrekonstruowane przejścia oraz odrestaurowane ozdobne zakończenia tej części obiektu.

Stowarzyszenie "Ratuj Tenczyn", które od początku naciska i dopinguje gminę w zabiegach o dotacje, śledzi każdy krok w sprawie zamku. - Udostępnienie Tenczyna przyczyni się do utrzymania jego turystycznego charakteru utrwalając w ten sposób wiedzę o historii i tożsamości kulturowej - wskazują Grzegorz Stępowski i Maciej Stępowski, współzałożyciele Stowarzyszenia.

Gminie też na tym zależy planowała nawet otworzyć zamek dla zwiedzających. Jednak to może się nie udać, bo konieczne byłoby zainwestowanie w zabezpieczenia, schody, barierki dla turystów. - To nie jest teraz możliwe, bo zmienia się właściciel zamku. Odzyskali go Potoccy. Obecnie zabytek widnieje jeszcze jako własność Skarbu Państwa w użytkowaniu gminy Krzeszowice więc mogliśmy starać się o dotację, ale własnych funduszy już nie wyłożymy na dodatkowe prace - mówi Żbik.

[email protected]

REMONT ZABYTKU

I**etap 2010 rok. **Początek prac konserwatorskich i robót budowlanych. Zabezpieczenie i częściowa rekonstrukcja murów bastei wjazdowej i chodnika straży, odbudowa dachu nad wieżą bramną. Wartość całkowita ponad 1 mln 140 tys. zł, w tym dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 569 tys. zł.

II etap 2011 r. Dalsze zabezpieczanie ścian budynku północno-zachodniego, konserwacja korytarza obronnego, remonty przedbramia, uporządkowanie dziedzińca. Wartość 300 tys. zł, w tym dofinansowanie 297 tys. zł.

III etap 2012 r. Remont zewnętrznych ścian wieży bramnej, odgruzowanie wnętrza, naprawa sklepienia nad piwnicą, wzmocnienia ścian w budynku północno-zachodnim. Wartość 599 tys. zł, dofinansowanie 597 tys. zł.

IV etap 2013 r. Konserwacja ścian w korytarzu obronnym, naprawy nadproża, dalsze prace w budynku południowo-zachodnim. Odkrzaczanie wschodniego skrzydła, naprawa murów. Całość z dotacji 800 tys. zł.

V etap plan na**2014 r. **Konserwacja baszty grunwaldzkiej, korytarza obronnego, bastei wjazdowej. Wnioskowana kwota dotacji 2 mln 5 tys. zł.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Do Zenona
Zenonie, Pani od parkingu rozlicza się ryczałtem a więc nie ma kasy fiskalnej. Szkoda że nie opisałeś jak aroganccy bywają parkujący zostawiający śmieci gdzie popadnie a często odmawiający zapłaty. W stosunku do mnie nigdy nie była arogancka. Może dlatego że ja nie byłem w stosunku do niej.
Z
Zenon
Opłaty pobierają od samochodów które parkują przed zamkiem a nie dają potwierdzenia opłaty parkingowej.3 ZŁ od samochodu i kto tą kobietę rozlicza i w jaki sposób.Jest ona arogancka gdy pytamy o bloczek opłaty .
Dodaj ogłoszenie