Ratusz, drogi, baseny za prywatne pieniądze

Redakcja
Czy znajdzie się firma, która będzie chciała zbudować Centrum Sportu przy ul. Eisenberga?
Czy znajdzie się firma, która będzie chciała zbudować Centrum Sportu przy ul. Eisenberga?
Drogi, obiekty sportowe, a nawet nowy Ratusz chce budować miasto na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego, a więc za pieniądze zewnętrznych inwestorów.

Czy znajdzie się firma, która będzie chciała zbudować Centrum Sportu przy ul. Eisenberga?

INWESTYCJE. Chińczycy sfinansują budowę nowych tras?

Wczoraj w krakowskim magistracie odbyła się konferencja, podczas której przedstawiono prywatnym inwestorom miejskie inwestycje mogące powstać na zasadzie PPP. - Brakuje nam pieniędzy na zrealizowanie programu inwestycyjnego za 1,3 miliarda euro. Poszukujemy partnerów prywatnych - przyznaje wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel.

Zaznacza, że Kraków jest miastem stosującym formułę PPP, na razie w zakresie budowy parkingów podziemnych. Pierwszy z nich na zasadzie koncesji powstał pod placem Na Groblach. Hiszpańska firma Ascan wybudowała go za swoje pieniądze na gminnym terenie i będzie nim zarządzać przez 70 lat, aby w ten sposób zwróciły się jej poniesione nakłady i mogła wypracować zysk. Miasto szuka inwestorów, którzy na takiej zasadzie wybudowaliby kolejne parkingi.

- Zainteresowanie inwestycjami w formule PPP jest obecnie duże nie tylko ze strony gmin, ale również ze strony prywatnych inwestorów. Jedną z podstawowych cech takiego partnerstwa jest oszacowanie i podział ryzyka pomiędzy stronami transakcji - podkreśla Andrzej Dębiec, prawnik z kancelarii Lovells, zajmujący się PPP i kojarzeniem partnerów publicznych z prywatnymi.

Wiceprezydent Trzmiel informuje, że zaawansowana jest procedura wyłonienia zewnętrznego partnera dla budowy Centrum Obsługi Inwestora przy ul. Nowohuckiej. - W ramach tego projektu można wyodrębnić powierzchnie komercyjne, przykładowo na banki, na których prywatny inwestor mógłby zarabiać. Dodatkowo miałby gwarancję, że miasto w całości wydzierżawi powierzchnie biurowe, spłacając czynsz, który byłby zwrotem zainwestowanych pieniędzy. W tym przypadku mówi się o okresie 30-40 lat - opowiada wiceprezydent Trzmiel. Dodaje, że miasto ogłasza również przetarg na budowę archiwum na zasadzie PPP (prywatny inwestor może je wybudować, a następnie podpisać umowę na dzierżawę obiektu) i adaptację na cele kulturalne kinoteatru "Związkowiec".

Najkosztowniejszymi inwestycjami na jakie miasto szuka zewnętrznych partnerów są trasy: Zwierzyniecka, Pychowicka i Łagiewnicka, które mają domknąć III obwodnicę. Potrzeba na nie ok. 3,5 mld zł. - Jesteśmy już po rozmowach z potencjonalnymi prywatnymi inwestorami dla tych tras. Tymi inwestycjami najbardziej zainteresowani są inwestorzy z Chin. Gościliśmy nawet delegację jednej z firm z Szanghaju - informuje wiceprezydent Trzmiel. Drogi z wykorzystaniem PPP mogłyby powstać na takiej zasadzie, że prywatny inwestor wybudowałby trasy, zarządzał nimi przez okres zapisany w umowie i pobierał opłaty z gminy za ich utrzymanie. - Na podstawie doświadczeń naszych spółek siostrzanych z innych krajów można powiedzieć, że formuła PPP jest odpowiednią do tego, aby realizować inwestycje infrastrukturalne przy ograniczonych środkach budżetowych. Diabeł tkwi jednak w szczegółach dotyczących finansowania i rozłożenia ryzyk pomiędzy partnera publicznego i prywatnego - zaznacza Jerzy Widzyk, pełnomocnik zarządu firmy Warbud.
(TYM)

ptymczak@dziennik.krakow.pl

Krakowskie propozycje PPP

- Mieszkania komunalne

- Centrum Obsługi Inwestora

- Nowy obiekt Urzędu Stanu Cywilnego

- Rozbudowa Archiwum UMK przy ul. Na Załęczu

- Podziemne parkingi (pod al. Focha, w sąsiedztwie KS Korona, plac Biskupi, obecny naziemny parking u zbiegu ul. Dietla i Starowiślnej)

- Przebudowa i adaptacja budynku komunalnego na cele kulturalne dawnego kinoteatru Związkowiec przy ul. Grzegórzeckiej 1

- Trasy III obwodnicy: Zwierzynieckiej, Pychowickiej i Łagiewnickiej

- Krakowski Ratusz

- Rozbudowa ulicy Igołomskiej

- Hala 100-lecia KS Cracovia

- IV etapu ośrodka "Kolna" - boiska sportowe wraz z halą do gry w tenisa ziemnego i squasha

- Centrum Sportu przy ul. Eisenberga - Miejski Kompleks Basenów

Handlowcy w galeriach rezygnują z pozwu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie