Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratusz, drogi, baseny za prywatne pieniądze

Redakcja
Czy znajdzie się firma, która będzie chciała zbudować Centrum Sportu przy ul. Eisenberga?
Czy znajdzie się firma, która będzie chciała zbudować Centrum Sportu przy ul. Eisenberga?
Drogi, obiekty sportowe, a nawet nowy Ratusz chce budować miasto na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego, a więc za pieniądze zewnętrznych inwestorów.

Czy znajdzie się firma, która będzie chciała zbudować Centrum Sportu przy ul. Eisenberga?

INWESTYCJE. Chińczycy sfinansują budowę nowych tras?

Wczoraj w krakowskim magistracie odbyła się konferencja, podczas której przedstawiono prywatnym inwestorom miejskie inwestycje mogące powstać na zasadzie PPP. - Brakuje nam pieniędzy na zrealizowanie programu inwestycyjnego za 1,3 miliarda euro. Poszukujemy partnerów prywatnych - przyznaje wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel.

Zaznacza, że Kraków jest miastem stosującym formułę PPP, na razie w zakresie budowy parkingów podziemnych. Pierwszy z nich na zasadzie koncesji powstał pod placem Na Groblach. Hiszpańska firma Ascan wybudowała go za swoje pieniądze na gminnym terenie i będzie nim zarządzać przez 70 lat, aby w ten sposób zwróciły się jej poniesione nakłady i mogła wypracować zysk. Miasto szuka inwestorów, którzy na takiej zasadzie wybudowaliby kolejne parkingi.

- Zainteresowanie inwestycjami w formule PPP jest obecnie duże nie tylko ze strony gmin, ale również ze strony prywatnych inwestorów. Jedną z podstawowych cech takiego partnerstwa jest oszacowanie i podział ryzyka pomiędzy stronami transakcji - podkreśla Andrzej Dębiec, prawnik z kancelarii Lovells, zajmujący się PPP i kojarzeniem partnerów publicznych z prywatnymi.

Wiceprezydent Trzmiel informuje, że zaawansowana jest procedura wyłonienia zewnętrznego partnera dla budowy Centrum Obsługi Inwestora przy ul. Nowohuckiej. - W ramach tego projektu można wyodrębnić powierzchnie komercyjne, przykładowo na banki, na których prywatny inwestor mógłby zarabiać. Dodatkowo miałby gwarancję, że miasto w całości wydzierżawi powierzchnie biurowe, spłacając czynsz, który byłby zwrotem zainwestowanych pieniędzy. W tym przypadku mówi się o okresie 30-40 lat - opowiada wiceprezydent Trzmiel. Dodaje, że miasto ogłasza również przetarg na budowę archiwum na zasadzie PPP (prywatny inwestor może je wybudować, a następnie podpisać umowę na dzierżawę obiektu) i adaptację na cele kulturalne kinoteatru "Związkowiec".

Najkosztowniejszymi inwestycjami na jakie miasto szuka zewnętrznych partnerów są trasy: Zwierzyniecka, Pychowicka i Łagiewnicka, które mają domknąć III obwodnicę. Potrzeba na nie ok. 3,5 mld zł. - Jesteśmy już po rozmowach z potencjonalnymi prywatnymi inwestorami dla tych tras. Tymi inwestycjami najbardziej zainteresowani są inwestorzy z Chin. Gościliśmy nawet delegację jednej z firm z Szanghaju - informuje wiceprezydent Trzmiel. Drogi z wykorzystaniem PPP mogłyby powstać na takiej zasadzie, że prywatny inwestor wybudowałby trasy, zarządzał nimi przez okres zapisany w umowie i pobierał opłaty z gminy za ich utrzymanie. - Na podstawie doświadczeń naszych spółek siostrzanych z innych krajów można powiedzieć, że formuła PPP jest odpowiednią do tego, aby realizować inwestycje infrastrukturalne przy ograniczonych środkach budżetowych. Diabeł tkwi jednak w szczegółach dotyczących finansowania i rozłożenia ryzyk pomiędzy partnera publicznego i prywatnego - zaznacza Jerzy Widzyk, pełnomocnik zarządu firmy Warbud.
(TYM)

[email protected]

Krakowskie propozycje PPP

- Mieszkania komunalne

- Centrum Obsługi Inwestora

- Nowy obiekt Urzędu Stanu Cywilnego

- Rozbudowa Archiwum UMK przy ul. Na Załęczu

- Podziemne parkingi (pod al. Focha, w sąsiedztwie KS Korona, plac Biskupi, obecny naziemny parking u zbiegu ul. Dietla i Starowiślnej)

- Przebudowa i adaptacja budynku komunalnego na cele kulturalne dawnego kinoteatru Związkowiec przy ul. Grzegórzeckiej 1

- Trasy III obwodnicy: Zwierzynieckiej, Pychowickiej i Łagiewnickiej

- Krakowski Ratusz

- Rozbudowa ulicy Igołomskiej

- Hala 100-lecia KS Cracovia

- IV etapu ośrodka "Kolna" - boiska sportowe wraz z halą do gry w tenisa ziemnego i squasha

- Centrum Sportu przy ul. Eisenberga - Miejski Kompleks Basenów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski