reklama

Ratusz zawiadamia prokuraturę. Międlarowi grozi więzienie

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Zaktualizowano 
Miasto rozwiązało poniedziałkowy marsz. W stronę policji poleciały wtedy kamienie, butelki i race Pawe£ Relikowski / Polskapress
Już czternaście osób zatrzymała wrocławska policja po poniedziałkowych zajściach, do których doszło po rozwiązaniu przez wrocławski magistrat marszu narodowców. Jak mówi policja, byli to najbardziej agresywni manifestanci. W czasie zamieszek niegroźnie rannych zostało pięć osób. Trzy z nich to policjanci. W szpitalu udzielono im pomocy i zwolniono do domu. „Życzę im publicznego linczu" – tak m. in. były ksiądz Jacek Międlar, jeden z organizatorów marszu, skomentował decyzję wrocławskich urzędników. Ci zawiadamiają prokuraturę.

- Zatrzymani zostaną doprowadzeni do prokuratury i odpowiedzą za popełnione przestępstwa – mówi portalowi GazetaWroclawska.pl Krzysztof Zaporowski rzecznik dolnośląskiej policji. - Ale wciąż pracujemy, analizujemy nagrania z policyjnych kamer i miejskiego monitoringu. Będą identyfikowane kolejne osoby, które zachowywały się agresywnie.

- Będzie wszczęte w tej sprawie postępowanie, gdy dostaniemy materiały z policji – dodaje szefowa Prokuratury Rejonowej Wrocław Śródmieście Karolina Stocka – Mycek. - Na razie mamy ustne informacje o zatrzymanych.

Do rozwiązania manifestacji doszło po kilku ostrzeżeniach ze strony obserwatora z magistratu. Pierwsze dotyczyło haseł antysemickich wznoszonych przez uczestników. Kolejne ostrzeżenia były związane z używaniem rac. Zgodnie z prawem, uczestnicy manifestacji nie mogą posiadać materiałów pirotechnicznych. To wykroczenie. Może za to grozić nawet 14 dni aresztu.

Wczoraj wieczorem, już po zakończeniu marszu, doszło do incydentu pod oknami gabinetu prezydenta Jacka Sutryka. Grupka osób z rozwiązanej manifestacji znieważała prezydenta Sutryka. Prezydent słyszał wszystko, bo był wtedy w gabinecie. Niewykluczone, że będzie w tej sprawie złożone zawiadomienie do prokuratury.

Również w niedzielny wieczór były ksiądz Jacek Międlar umieścił filmik z wrocławskiego Rynku, na którym rozwiązanie manifestacji określa mianem „antypolskiej prowokacji” przekonując, że nie było powodów do delegalizacji marszu. Padają m. in. słowa: „wstydźcie się białe kaski, wstydź się wrocławski magistracie. Jesteście zwykłymi wrogami naszej ojczyzny, po tym co pokazaliście dzisiaj. (…) Ja takim zachowaniem, takim antypolonizmem gardzę i naprawdę jestem przekonany, że ci antypolacy kiedyś powinni być, niedługo mam nadzieję, będą przywiązywani do takiego pręgierza [Międlar pokazuje ręką na pręgierz na wrocławskim Rynku – M. R.]. Życzę im publicznego linczu za to, że gardzą polskim dziedzictwem, polską historią, kulturą, literaturą. (…).

Zamieszki na Marszu Niepodległości. Są ranni (ZDJĘCIA I FILMY)

- Wieczorem grupka osób, która zdecydowanie inaczej rozumie nasze wspólne święto tj. jako okazję do obrażania innych, wyzywania policji i walki z nią, chciała nam popsuć Dzień Niepodległości. A czynów tych, co jeszcze smutniejsze, dokonują, mając na ustach słowa Mazurka Dąbrowskiego. Na to naszej zgody nie ma i dlatego rozwiązaliśmy marsz - skomentował tymczasem prezydent Jacek Sutryk. - Powiem więcej: możecie wykrzykiwać, że jestem "cwelem i pedałem", możecie nas obrażać, ale na szarganie polską flagą we Wrocławiu nie było, nie ma i nie będzie miejsca. Nie będziemy na to pozwalać - dodał prezydent. Kliknij i przeczytaj więcej

Po godzinie 16 ratusz ogłosił, że magistrat i osobiście prezydent Jacek Sutryk skierują do prokuratury trzy zawiadomienia. Pierwsze dotyczy nawoływania do nienawiści na tle narodowościowej w przemówieniach inaugurujących niedzielny marsz. Chodzi m.in. o wystąpienie Jacka Międlara i padające w nim słowa o „tchórzliwych i nienawistnych Żydach”. Drugie doniesienie dotyczyć ma opisywanego przez nas filmiku, w którym Jacek Międlar zapowiada przywiązywanie urzędników do pręgierza i życzy im „publicznego linczu”. To właśnie zawiadomienie złożyć ma osobiście Jacek Sutryk.

Wreszcie trzecie doniesienie dotyczyć ma antysemickiego artykułu, jaki ukazał się na portalu internetowym Jacka Międlara. To tekst historyczny zakończony już współczesnym wezwaniem, by się zbroić i szykować na rozprawę z zagrożeniem, jakim Żydzi mają być dla Polski i Polaków. „Zbrójmy się więc, jak tylko możemy, w broń palną, organizujmy w szwadronach i komandach, rozpoznawajmy i inwentaryzujmy swoją lokalną V kolumnę, wspierajmy, szkolmy w walce, czytajmy i uczmy się – bądźmy nieustraszeni, bezwzględni oraz gotowi na poświęcenie. Bez niego już przegraliśmy”. Magistrat przekonywać będzie, że autor tego tekstu popełnił przestępstwo z art. 126 kodeksu karnego. Pięć lat więzienia grozi za nawoływanie m. in. do ludobójstwa, udziału w masowym zamachu, dyskryminacji ze względu na narodowość lub religię oraz za pochwalanie tych przestępstw.

Warto przypomnieć, że również ubiegłoroczny Marsz Niepodległości – organizowany przez te same radykalnie prawicowe środowiska – został rozwiązany. Też doszło do zamieszek, używania pirotechniki, rzucania racami i butelkami. Wtedy ranne zostały trzy osoby w tym jeden policjant. N niedawno wrocławski sąd uchylił decyzję magistratu o rozwiązaniu manifestacji. Jest ona nieprawomocna i prezydent Jacek Sutryk zapowiedział odwołanie.

Wrocławska prokuratura Stare Miasto prowadzi dwa śledztwa, które są konsekwencją ubiegłorocznych wydarzeń. Pierwsze dotyczy Romana Z. związanego z kibicowskim środowiskiem, którego zatrzymano z transparentem. Zdaniem prokuratury, był na nim symbol, który odczytano jako publiczne propagowanie faszystowskiego ustroju państwa”. Roman Z. usłyszał zarzuty przestępstwa. Nie przyznał się do winy. Drugie postępowanie dotyczy przemówienia, jakie 11 listopada 2018 roku, na wrocławskim Rynku wygłosił ksiądz Jacek Międlar. W tej sprawie żadne zarzuty nie zostały ogłoszone choć śledztwo wciąż trwa.

Inni zatrzymani 11 listopada ubiegłego roku i później stawali przed sądem za popełniane podczas manifestacji wykroczenia.

Najlepszy stomatolog 2019 we Wrocławiu. Kto znalazł się w TO...

Wideo

Materiał oryginalny: Ratusz zawiadamia prokuraturę. Międlarowi grozi więzienie - Gazeta Wrocławska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 669

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Kiedy pokoje na godziny w Ministerstwie Wyłudzania Vat?

G
Gość
14 listopada, 5:24, Cesio Esbek:

POlityka nienawiści i POgardy w wykonaniu urzędników wrocławskiego ratusza z prezydentem. 11 listopada zrobili. Cały dzień trwały przygotowania do spacyfikowania Marszu Patriotów. Urząd przygotował miejsce i godzinę czyli wieczorową porę na Wyspie Słodowej. Rozwiązali marsz po 200 metrach. Chamska zagrywka prezydenta Sutryka, który w mediach nazywa Wrocław - "Breslau". Kosmiczna POgarda, szczególnie po groźbach, że to on będzie ustalał za rok formy manifestacji z okazji 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obudź się, właśnie się zes.ałeś :) Marsz Idiotów został rozwiązany bo to pseudopatrioci, patolia wyklęta która unika służby wojskowej, bo kraj kochają inaczej:)

K
Krokodił

Może warto zdetronizować tęczowego Dyktatora

https://wprawo.pl/2019/11/14/zawiadomienie-do-prokuratury-na-sutryka-bukowska-i-ciazynskiego-ws-katowania-polakow-na-marszu-we-wroclawiu-groza-im-3-lata-wiezienia/

u
ułan
14 listopada, 06:43, icek:

Układ wrocławski i wszystko jasne.

widocznie jakiś grubszy wałek przepychają bo temat zastępczy uruchomili albo kukła Sutryk się zagalopował i teraz dostanie bure od capo di tutti capi

K
Karol
14 listopada, 1:33, DD:

CZY TEN GOŚĆ POMAGAJĄCY POLICJANTOWI MA W RĘKU TZW BATONA?CZY TO JEST URZĘDOWE NARZĘDZIE PRZYMUSU BESPOŚREDNIEGO?

14 listopada, 6:59, Bubek:

Mały tęczowy dyktatorek z ratusza wyposażył najemników w wszelkiej maści narzędzia przymusu i tortur

14 listopada, 07:51, Gość:

Tylko się nie popłacz,podobno miałeś maczetę pod kurtką!

podobno w Ameryce murzynów biją a realnie policja uzbrojona po zęby łącznie z jednostkami specjalnymi i tajniakami ... czy to nie zorganizowana hucpa ?

G
Gość
14 listopada, 1:33, DD:

CZY TEN GOŚĆ POMAGAJĄCY POLICJANTOWI MA W RĘKU TZW BATONA?CZY TO JEST URZĘDOWE NARZĘDZIE PRZYMUSU BESPOŚREDNIEGO?

14 listopada, 6:59, Bubek:

Mały tęczowy dyktatorek z ratusza wyposażył najemników w wszelkiej maści narzędzia przymusu i tortur

Tylko się nie popłacz,podobno miałeś maczetę pod kurtką!

G
Gość
14 listopada, 7:13, !:

Należy przygotować referendum i odwołać Sutryka. To najgorszy prezydent jakiego do tej pory mieliśmy.

SUPER! mIĘDLAR na prezydenta razem z rYBAKIEM!

s
stu
14 listopada, ‎07‎:‎13, !:

Należy przygotować referendum i odwołać Sutryka. To najgorszy prezydent jakiego do tej pory mieliśmy.

popieram

!

Należy przygotować referendum i odwołać Sutryka. To najgorszy prezydent jakiego do tej pory mieliśmy.

B
Beka
14 listopada, 6:51, Gość:

Brunatne bydło się oburzyło?!

Tęczowe bydło gazowało pałowało Polaków chcących obchodzić święto narodowe

B
Bubek
14 listopada, 1:33, DD:

CZY TEN GOŚĆ POMAGAJĄCY POLICJANTOWI MA W RĘKU TZW BATONA?CZY TO JEST URZĘDOWE NARZĘDZIE PRZYMUSU BESPOŚREDNIEGO?

Mały tęczowy dyktatorek z ratusza wyposażył najemników w wszelkiej maści narzędzia przymusu i tortur

G
Gość

Brunatne bydło się oburzyło?!

i
icek

Układ wrocławski i wszystko jasne.

G
Gość

Cały ratusz do dymisji.

D
Dziadzio Moroder

Czy za antykatolickie wybryki i prowokacje na marszach z tęczą, też będą rozwiązywać, pałować, gazować i polewać ? W końcu jest równość ! :)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3