Raty, odsetki, prowizje

DER
Udostępnij:
Banki robią wszystko, aby jak najwięcej zarobić na kredytach i dotyczy to także tych na zakup bądź budowę własnego lokum. Prowizje, przewalutowania, raty malejące lub równe - nic za darmo.

Nic za darmo

   Nie łudźmy się - możliwość wyboru rodzaju rat nie jest gestem pod naszym adresem. Możemy wybrać najczęściej raty równe lub malejące. Przy ratach malejących odsetki naliczane są od równomiernie spłacanego kapitału, dlatego też w miarę upływu czasu są one coraz mniejsze. Początkowo będą sporym obciążeniem naszego budżetu, jednak w konsekwencji zapłacimy mniej niż w przypadku rat równych.
   W przypadku rat równych okaże się, że suma spłaconych odsetek jest wyższa niż w wypadku rat malejących. Wybór ma duże znaczenie i wynika najczęściej z analizy zdolności kredytowej. Otóż jeżeli nas na to stać, powinniśmy zdecydować się na raty malejące. Jeżeli jednak balansujemy na krawędzi zdolności kredytowej, raty równe pozwolą nam najczęściej uzyskać kredyt o potrzebnej wysokości (jednak w sumie zapłacimy więcej w formie odsetek). Zdolność kredytowa (możliwość comiesięcznej spłaty przy uwzględnieniu dochodów) liczona jest dla najwyższej raty. Ponieważ przy wyborze rat malejących obciążenie na początku spłaty kredytu jest wysokie, znacznie obniża to zdolność kredytową, a tym samym kwotę kredytu, którą udostępni nam bank.
   Dodajmy, że zdolność kredytową bank zbada wnikliwie. Od decyzji pracowników banku nie będziemy mogli się odwołać, krótko mówiąc, po kilku tygodniach od złożenia wniosku może się okazać, że odejdziemy z kwitkiem. Zdolność kredytowa ustalana jest na podstawie dostarczonych przez nas dokumentów, potwierdzających stan rodzinny, zatrudnienie i wynagrodzenie. Przy kredytach długoterminowych dodatkowo bank może przeprowadzić ocenę sytuacji majątkowej, a także stanu proponowanych zabezpieczeń.
   Uwaga - banki, oprócz odsetek od kapitału, pobierają za swoje usługi przeróżne opłaty. Najczęściej robią to w formie prowizji. Ta ostatnia może być określona w procentach (od kwoty kredytu) lub ryczałtowo. Zazwyczaj bywa pobierana jednorazowo, choć mogą zdarzyć się sytuacje, gdy prowizja będzie pobierana systematycznie przez pewien okres.
   Od czego zapłacimy prowizję? Tutaj bankowcom można pozazdrościć wyobraźni pozwalającej usprawiedliwić wyciąganie pieniędzy z kieszeni klientów. Płacimy więc prowizję (opłatę) od przygotowania kredytu (za sporządzenie umowy), od administrowania kredytem, od wcześniejszej spłaty (jeżeli jest taka możliwość). Niekiedy przyjdzie nam nawet zapłacić za to, że nie wykorzystujemy przyznanego nam kredytu. Nic za darmo - chciałoby się ponarzekać.
   Prowizje i odsetki to nie jedyne wydatki osoby zaciągającej kredyt na własne lokum. Nie zapominajmy od ewentualnej wycenie nieruchomości, będącej zastawem, czy wpisu hipotecznego. Dodajmy jeszcze konieczne w niektórych wypadkach ubezpieczenie. Bywa ono zabezpieczeniem kredytu w czasie, gdy oczekujemy na ustanowienie bankowego zastawu rejestrowego lub hipoteki. (DER)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie