Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Razem, a może osobno, czyli konkurs na Centrum Muzyki

Łukasz Gazur
Centrum Muzyki na Grzegórzkach to wciąż kwestia odległej przyszłości
Centrum Muzyki na Grzegórzkach to wciąż kwestia odległej przyszłości Fot. materiały prasowe
Kontrowersje. Muzycy i studenci wciąż czekają na poprawę warunków pracy i nauki.

Przypomnijmy, że założeniem planowanego Centrum Muzyki w Krakowie, wzorowanym na rozwiązaniu z Helsinek, jest stworzenie zespołu nowoczesnych obiektów dla borykającej się z problemami lokalowymi Akademii Muzycznej i nieposiadających własnych siedzib Filharmonii Krakowskiej (podlegającej województwu) oraz miejskich orkiestr Capelli Cracoviensis i Sinfonietty Cracovii.

Województwo Małopolskie w ramach negocjacji i uzgodnień z Agencją Mienia Wojskowego uzyskało już wstępną zgodę na przejęcie 4 ha przy ulicy Skrzatów, należących do AMW, w zamian za 3 ha gruntu przy ulicy Czerwone Maki, którego właścicielem jest województwo. Cała powierzchnia, wraz z terenami zielonymi, wynosić będzie wówczas 12 ha (po cztery dla województwa, miasta i uczelni).

- Sprawa ma być uzgadniana w najbliższych dniach. W tym miesiącu chcielibyśmy sfinalizować zamianę - deklaruje przewodniczący Komitetu Honorowego Budowy Centrum Muzyki (KHBCM) Kazimierz Barczyk. Na organizację wspólnego konkursu architektoniczno-urbanistycznego zarezerwowano 1,5 miliona zł. Pojawiły się jednak obawy, że Akademia Muzyczna, dysponująca czterohektarowym gruntem na Grzegórzkach, zamierza ogłosić własny konkurs na opracowanie koncepcji nowego zespołu budynków dydaktycznych.

Podczas ostatniego posiedzenia Prezydium Komitetu Honorowego wyraziło wolę, aby stworzyć jeden wspólny konkurs, realizowany przez Województwo Małopolskie, Gminę Miejską Kraków i Akademię Muzyczną w Krakowie. W piśmie z 6 czerwca, przesłanym przez przewodniczącego Kazimierza Barczyka do rektora Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. Zdzisława Łapińskiego czytamy, że apeluje on o uznanie woli całego Prezydium KHBCM, w tym marszałka województwa Jacka Krupy, wiceprezydent Krakowa Elżbiety Koterby oraz rektora-elekta prof. Stanisława Krawczyńskiego, wyrażonej podczas ostatniego posiedzenia.

Zdaniem przew. Barczyka tylko wspólne działanie „daje rękojmię uzyskania przestrzeni publicznej i obiektów o najwyższych walorach architektonicznych”. Barczyk apeluje, by w trybie pilnym wspólnie opracować optymalne założenia konkursu, z uwzględnieniem tych opracowanych już przez krakowską uczelnię. „Takie działanie umożliwi tak etapowanie inwestycji, jak i możliwość uzyskania spójnej koncepcji urbanistycznej i architektonicznej dla ważnej dzielnicy Krakowa”.

Rektor-elekt Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. Stanisław Krawczyński, który był jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego ws. budowy Centrum w 2011 roku, uważa, że na problem trzeba spojrzeć z dwóch stron. Rozumie, że władzom miasta i województwa zależy na jednolitości architektonicznej całej inwestycji. Ale, jak dodaje, w tragicznej sytuacji lokalowej, w jakiej znajduje się uczelnia, w której z braku sal studenci zmuszeni są ćwiczyć w toaletach, należy zrozumieć również obecne władze uczelni, które starają się doprowadzić do rozpoczęcia prac.

- Hamowanie inwestycji w tym momencie odkłada na lata projekt rozbudowy uczelni. Nowy budynek to dla Akademii być albo nie być - tłumaczy prof. Krawczyński. I dodaje, że zmieniły się wskaźniki jeśli chodzi o atrakcyjność dydaktyki, nie z powodu jakości kadry i propozycji programowych, ale warunków, w jakich uczelnia obecnie funkcjonuje. -Wszystkie inne uczelnie w Polsce dysponują dziś o niebo lepszymi warunkami - kwituje rektor-elekt. Z urzędującym rektorem, prof. Zdzisławem Łapińskim nie udało nam się wczoraj skontaktować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski