Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Razem sięgną po miliony

Barbara Ciryt
Mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji gminnych tworzyli strategię rozwoju
Mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji gminnych tworzyli strategię rozwoju Fot. archiwum
Współpraca. Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzyca, Michałowice, Wielka Wieś i Zielonki tworzą wspólną strategię rozwoju na kolejne pięć lat. W lokalnej grupie działania rozważają potrzeby mieszkańców.

Lokalna Grupy Działania „Korona Północnego Krakowa” skupia pięć samorządów i stara się sprostać potrzebom ich mieszkańców. Chce angażować lokalnych przedsiębiorców do tworzenia miejsc pracy dla osób wykluczonych społecznie, ale także organizować miejsca odpoczynku, rozwijać infrastrukturę, promować lokalne produkty i przyciągać turystów.

- To wszystko nie jest łatwe do pogodzenia, bo skupiamy gminy, które mają różną specyfikę, a ich mieszkańcy różne potrzeby - mówi Barbara Kawa, wiceprezes LGD „Korona Północnego Krakowa”.

Jednak patrząc całościowo, wie, że są działania oczekiwane w każdej z gmin. - Nie ma np. nacisków na budowę placów zabaw, bo one powstały w wielu miejscowościach. Teraz mieszkańcy oczekują na organizację miejsc aktywnego odpoczynku dla dorosłych. Wszędzie jest też konieczność aktywowania seniorów, organizowania im czasu i atrakcji oraz integrowania z młodym pokoleniem - mówi Barbara Kawa. Przygotowanie strategii łączyło się z wieloma spotkaniami w różnych gminach oraz analizie mocnych i słabych stron samorządów.

- Wiemy, że należy zwracać uwagę na to, czym gminy się charakteryzują - mówi Monika Kwiczała z biura LGD. - Gmina Igołomia-Warzeńczyce ma dobrze rozwinięte rolnictwo, warto to wykorzystywać do propagowania lokalnych produktów, ale też wziąć pod uwagę, że brakuje zakładów przetwórstwa warzyw.

Rolnicza jest też gmina Kocmyrzów-Luborzyca, jednak tam trzeba zwracać uwagę na konieczność organizacji czasu i miejsc rekreacji dla nowo osiedlających się mieszkańców. Podobnie w Michałowicach jest potrzeba organizacji miejsc dla przybywających mieszkańców, ale przy myśleniu o atrakcjach dla nich przydałoby się wykorzystać walory historyczne. Typową sypialnią Krakowa jest gmina Zielonki, w której trzeba brać pod uwagę możliwości organizacji turystyki. Podobnie jest z gminą Wielka Wieś, gdzie krajobrazy, otulina parku ojcowskiego i turystyka to mocne strony do wykorzystania - mówi.

Za pośrednictwem „Korony Północnego Krakowa” (od 2007 roku) podmiejskie gminy zdobyły z Unii prawie 10 mln zł na ponad 120 projektów. Szefowie LGD przymierzają się do kolejnego rozdania pieniędzy. - Tworząc strategię do 2020 roku, chcemy zdobyć fundusze przynajmniej na część inwestycji, których mieszkańcy oczekują - mówi pani wiceprezes.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski