Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Re - z portierni wprost do galerii MOCAK-a

ŁUKASZ GAZUR
Dawniej mieściła się tu portiernia Fabryki Schindlera Fot. Andrzej Wiśniewski
Dawniej mieściła się tu portiernia Fabryki Schindlera Fot. Andrzej Wiśniewski
Krakowski MOCAK otwiera nową przestrzeń wystawienniczą. Galeria Re - bo o niej mowa - ma dać szansę pokazania swoich prac artystom u progu kariery - studentom szkół artystycznych.

Dawniej mieściła się tu portiernia Fabryki Schindlera Fot. Andrzej Wiśniewski

SZTUKA. Powstaje nowe miejsce, w którym studenci uczelni artystycznych przeżyją "rytuał przejścia" w świat sztuki

Piętrowy budynek, z wielkimi oknami, w którym mieścić się będzie nowa przestrzeń ekspozycyjna, to miejsce szczególne, symboliczne wręcz. Modernistyczna budowla pełniła funkcję portierni fabryki "Emalia" Oskara Schindlera. Tędy właśnie (a nie bramą przy budynku głównym, jak pokazuje film Stevena Spielberga) wchodzili do fabryki żydowscy więźniowie obozu pracy w Płaszowie. Teraz swojego rytuału przejścia w świat wielkiej sztuki będą tu dokonywali studenci polskich i zagranicznych kierunków artystycznych. Przestrzeń będzie nosić nazwę galeria Re.

Jak zaznacza Maria Anna Potocka, dyrektor MOCAK, "będzie to galeria-warsztat, przygotowująca studentów do profesjonalnych wystaw i otwierająca ich biografię artystyczną". To tu artyści nauczą się tworzenia wystawy i pracy z kuratorem. Podsumowaniem wystaw stanie się roczny katalog.

- Te dwa poziomy dobrze się nadają na wystawy młodych artystów, którzy myślą skromnie i zmieszczą się w tej małej, ale za to bardzo niezwykłej przestrzeni. W Krakowie brakuje eksperymentalnych miejsc dla studentów - tłumaczy Potocka.

Gdy w 2011 r. na terenie dawnej Fabryki Oskara Schindlera powstał MOCAK, jeszcze w tym samym roku muzeum uzyskało zgodę na włączenie starej portierni do przestrzeni ekspozycyjnych. Na początku na przeszkodzie stał stan techniczny budynku. Na zaadaptowanie potrzebnych było ok. 350 tys. zł.

Z pomocą przyszli sponsorzy. Kompleksowej renowacji podjęła się firma Re-Bau. Z kolei firma Hansen wsparła wymianę okien, zachowując ich pierwotny wygląd i historyczny charakter budynku.

Otwarcie Galerii Re zainauguruje koncert "Spokojna Tour Now" w wykonaniu PDP Orkiestra. - To zespół grający m.in. na gitarze basowej, harmonijce ustnej, cymbałach, marakasach, komputerze Commodore czy ukulele, założony przez Pracownię Działań Przestrzennych ASP w Warszawie. Studenci, dyrygowani przez prof. Mirosława Bałkę, wykonają utwór inspirowany historią i kulturą Krakowa. A w tytule projektu kryje się rozwiązanie łatwej zagadki, czyj utwór wzięli na warsztat artyści - mówi Katarzyna Wąs, kuratorka projektu, który zaprezentowany zostanie dziś o godz. 19.

Kolejne pojawią się w tym miejscu prawdopodobnie prace studentów z ASP w Poznaniu, później tych z krakowskiej ASP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski