Reagujcie, gdy widzicie dziecko lub zwierzę w nagrzanym...

Reagujcie, gdy widzicie dziecko lub zwierzę w nagrzanym aucie. To może być dla niego śmiertelna pułapka

Zdjęcie autora materiału

Małgorzata Gleń

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Reagujcie, gdy widzicie dziecko lub zwierzę w nagrzanym aucie. To może być dla niego śmiertelna pułapka

©KPP Oświęcim

W upalne dni zamknięty samochód może być śmiertelną pułapką dla znajdujących się w nim osób lub zwierząt. Gdy widzicie taką sytuację, reagujcie! Tak zrobiła mieszkanka Brzeszcz, która przyjechała na zakupy do jednego z tamtejszych sklepów. W aucie rozgrzanym mercedesie zobaczyła małego psa. Zostawił go tam kierowca auta, jego pan.
Reagujcie, gdy widzicie dziecko lub zwierzę w nagrzanym aucie. To może być dla niego śmiertelna pułapka

©KPP Oświęcim

Na parkingu przed jednym z hipermarketów w Brzeszczach 27-letnia mieszkanka miasta, która przyjechała na zakupy, zauważyła pozostawionego w zamkniętym, nagrzanym mercedesie małego psa, rasy yorkshire. Pies szczekał i próbował dostać się do okna. Kobieta, obawiając się o los zwierzaka, w przypadku dłuższej nieobecności właścicieli, zadziałała natychmiast. Powiadomiła pracowników sklepu, którzy przez system nagłośnienia wezwali właściciela mercedesa na parking. O zdarzeniu powiadomiona została również policja. Nie trzeba było rozbijać szyby, bo właściel pojazdu wrócił.

Policjanci apelują, aby ani dzieci, ani zwierząt, podczas upałów nie pozostawiać w zamkniętych pojazdach, nawet na przysłowiową „chwilę”.
Chcąc uświadomić sobie jaka temperatura panuje we wnętrzu rozgrzanego samochodu, wystarczy przypomnieć sobie odczucie, kiedy latem wsiadamy do rozgrzanego pojazdu. Wysoka temperatura, nagrzane fotele i zaduch panujące we wnętrzu pojazdu uniemożliwiają natychmiastową jazdę. Najpierw wietrzymy wnętrze i włączamy klimatyzację. Dziecko lub zwierzę pozostawione w zamkniętym szczelnie samochodzie jest bezbronne.

Apelujemy również do osób postronnych, aby reagowały tak jak mieszkanka Brzeszcz. Wystarczy wezwać służby ratunkowe pod numer alarmowy 112. Natomiast w uzasadnionym przypadku - gdy dziecko lub zwierzę ma objawy przegrzania, nie reaguje na bodźce, natychmiast należy wybić szybę. Jest to działanie w stanie wyższej konieczności. Ratujemy życie, a szyba jest dobrem mniej znaczącym, niż życie. W chwili, gdy zdecydujemy się interweniować sami, tuż przed zbiciem szyby możemy zrobić zdjęcie telefonem komórkowym, ukazując zastaną sytuację.

ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: Letnie upały - jak reagować w razie udaru słonecznego?

Źródło: vivi24Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo