Real znokautował Borussię

Jerzy Filipiuk
Piłkarska Liga Mistrzów. FIFA nałożyła na „Barcę” zakaz transferów na letnie i zimowe okienko, klub złoży apelację.

W ćwierć­finałowych meczach LM Real Madryt pokonał Borus­się Dortmund 3:0, a Paris SG wygrało z Chelsea Londyn 3:1.

„Królewscy” (bez Angela Di Marii, który przed meczem doznał zakażenia układu pokarmowego) szybko uzyskali prowadzenie po strzale Garetha Bale’a. Potem wynik podwyższył Isco.

Borussia (z Łukaszem Piszcz­kiem – grał do 67 minuty, ale bez pauzującego za kartki Roberta Lewandowskiego) dopiero po przerwie zaczęła zagrażać bramce gospodarzy. Nie wykorzystała jednak świetnej okazji i została pokarana golem Cris­tiano Ro­naldo (64. gol w 100. grze w LM).

PSG świetnie zaczęło mecz, bo od gola Ezequiela Lavez­ziego, który wykorzystał złe wy­bicie piłki przez Johna Ter­ry’ego. Nie poszło jednak za cio­­sem i straciło bramkę z rzutu karnego, podyktowanego za faul Thiago Sil­vy na Osca­rze, a wykorzystanego przez Edena Hazarda. W drugiej połowie gospodarze ruszyli do ataku. Po rzucie wolnym piłka odbiła się od nogi Davida Lui­za i było 2:1. Wynik w doliczonym czasie ustalił Javier Pastore.

We wtorek Barcelona tylko zremisowała u siebie z Ateltico Madryt 1:1, tracąc w dodatku aż na 4 tygodnie Gerarda Pique, który doznał urazu miednicy.

Kolejny cios na „Barcę” spadł wczoraj, gdy FIFA poinformowała, że nałożyła na nią zakaz transferów obejmujący dwa najbliższe okienka (letni i zimowy). Powodem decyzji są nieprawidłowości przy pozyskiwaniu nie­pełnoletnich graczy. Komisja dyscy­p­linarna dopatrzyła się złamania przepisów przy dokonywaniu transakcji i rejestrowaniu piłkarzy poniżej 18. roku życia. Chodzi o co najmniej 10 przypadków, w latach 2009-13, gdy Barcelona wobec niepełnoletnich graczy stosowała regu­lacje przeznaczone dla dorosłych.

Wieczorem Barcelona opublikowała oficjalny komunikat, w którym ustosunkowała się do nałożonych sankcji i zapowiedziała (wyjaśniając wiele kwestii związanych z rzekomymi, według niej, naruszeniami przez klub przepisów), że „przedstawi FIFA odpowiednie odwołanie, a w razie potrzeby podda się postanowieniu wydanemu przez Trybunał Arbitrażowy FIFA”.

Brak możliwości transferów uniemożliwiłby „Barcy” pozyskanie m.in. następcy Victora Valdesa. Jego miejsce miał zająć Marc-Andre ter Stegen z Bo­russii Moenchengladbach.

Z wtorkowego remisu 1:1 na Old Trafford zadowoleni byli obaj trenerzy – i Manchesteru United, i Bayernu Monachium.

– Osiągnęliśmy cel. Daliśmy sobie świetną okazję na wy­eli­minowanie rywala – wyznał menedżer MU David Moyes.

– Strzeliliśmy gola na wyjeździe, co jest bardzo istotne – powiedział trener monachij­­czyków Josep Guardiola.

Wyniki

Real Madryt – Borussia Dortmund 3:0 (2:0), Bale 3, Isco 27, Ronaldo57; Paris Saint-Ger­main – Chelsea Londyn 3:1 (1:1), Lavezzi 4, David Luiz 61 s., Pastore 90+3 – Hazard 27 k.