Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Realia szkolnej reformy

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Z Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego w Dobczycach zniknie gimnazjum. Jego miejsce ma zająć szkoła podstawowa
Z Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego w Dobczycach zniknie gimnazjum. Jego miejsce ma zająć szkoła podstawowa Fot. Katarzyna Hołuj
Edukacja. Już wkrótce uczniów i nauczycieli czekają ogromne zmiany. Znikają gimnazja, a szkoły podstawowe z 6-klasowych zamieniają się w 8-klasowe. Sprawdziliśmy, jak te zmiany zamierzają przeprowadzić gminy miejskie naszego powiatu: Myślenice, Dobczyce i Sułkowice.

Samorządy przedstawiają projekty zreformowanej sieci szkół. Czas na zatwierdzenie ich ostatecznego kształtu mają do końca marca.

Myślenice

W największej w powiecie gminie jest też najwięcej, bo osiem gimnazjów. Siedem z nich zostanie włączonych w istniejące szkoły podstawowe, które od września staną się ośmioklasowymi. Na wsiach (Głogoczów, Krzyszkowice, Jawornik, Bysina, Trzemeśnia) będą to tamtejsze szkoły podstawowe.

Żadna z nich nie zostanie rozbudowana, dlatego w niektórych należy się spodziewać wprowadzenia nauki na zmiany. Ta decyzja o nie inwestowaniu w duże remonty podyktowana jest tym, że władze miasta spodziewają się… powrotu gimnazjów i to w niedalekiej przyszłości. - Wierzę w czasowość reformy - mówi burmistrz Maciej Ostrowski.

W mieście Gimnazjum nr 2 zostanie wchłonięte przez SP nr 3 (działają w jednym budynku). Nieco inaczej sprawa wygląda z Gimnazjami nr 1 i 3, które, jako budynki, stanowią samodzielne byty. I tak Gimnazjum nr 1 przy ul. Sobieskiego stanie się częścią SP nr 2 w Myślenicach. Tak postanowiła Rada Miejska, choć nauczyciele „jedynki” apelowali o reaktywowanie działającej kiedyś w tym budynku SP nr 1. Burmistrz odpowiedział, że nie ma możliwości utworzenia tam nowej szkoły od września br., m.in. dlatego, że to rodzice muszą zdecydować, czy chcą przywrócenia starej rejonizacji i posyłania dzieci (także tych najmłodszych) do tej szkoły. Nie wykluczono, że w przyszłości SP 1 powstanie, choć najwcześniej byłoby to możliwe za dwa lata.

Gimnazjum nr 3 w Myślenicach zostanie wygaszone w 2019 roku. Dwa roczniki dokończą tam naukę. Później gmina planuje tam utworzenie liceum ogólnokształcącego. Na to jednak zgodę musi wyrazić powiat.

Dobczyce

W gminie działa tylko jedno gimnazjum - w Dobczycach. I to nad jego przyszłością nadal zastanawia się gminny samorząd. Bo o ile we wsiach (w Stadnikach, Kornatce, Brzączowicach, Nowej Wsi i Dziekanowicach), sprawa jest prosta (podstawówki z 6-klasowych zamienią się w 8-klasowe), o tyle w mieście wciąż trwają dyskusje. Pewne jest jedno - Regionalne Centrum Oświatowo-Sportowe, w którym mieści się gimnazjum, nadal będzie siedzibą szkoły.

Rozważane są dwa scenariusze. Pierwszy zakłada utworzenie w Dobczycach jednej szkoły podstawowej, która mieściłaby się właśnie w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym. To jednak wiązałoby się z przeniesieniem Szkoły Muzycznej z RCOS-u do innej lokalizacji i koniecznością wygospodarowania na potrzeby szkoły podstawowej dodatkowych pomieszczeń, które dziś są w dyspozycji Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu.

Przy tym scenariuszu w obecnym budynku szkoły podstawowej przy ul. Parkowej powstałby oddział przedszkolny. Tu również trafiłaby Szkoła Muzyczna, która obecnie mieści się w RCOS.

Scenariusz drugi zakłada utworzenie dwóch szkół podstawowych: jednej - mniejszej - przy ul. Parkowej i drugiej - większej - przy ul. Szkolnej (w obecnym budynku gimnazjum). Wtedy też konieczne będzie podzielenie miasta na dwa obwody szkolne. W szkole przy ul. Parkowej powstałby oddział przedszkolny, dzięki czemu poprawiły by się warunki w dwóch miejskich przedszkolach. - Trwają jeszcze dyskusje, do których zaprosiliśmy dyrekcje Szkoły Podstawowej, Gimnazjum, Szkoły Muzycznej, Przedszkoli Samorządowych Nr 1 i Nr 3 oraz przewodniczącą Komisji Oświaty Rady Miejskiej w Dobczycach - mówi Halina Adamska-Jędrzejczyk, wiceburmistrz Dobczyc.

Na dziś bardziej prawdopodobny jest wariant drugi, przy czym wiadomo również, że wiąże się on z większymi kosztami.

Rodzice i uczniowie muszą się liczyć z wprowadzeniem zmianowości. Szkoły na wsiach nie pomieszczą bowiem na jednej zmianie wszystkich. Dotyczy to wszystkich szkół wiejskich, choć każdej w innym stopniu; w najmniejszym dotknie to SP w Stadnikach, gdzie niektóre klasy mają zaczynać lekcje o godz. 9.45). W Dziekanowicach większa liczba uczniów wymusi likwidację jednego oddziału przedszkolnego po to, żeby zyskać dodatkowe pomieszczenia. Natomiast w Nowej Wsi alternatywą dla zmianowości będzie być może prowadzenie lekcji w pomieszczeniach biblioteki i pracowni komputerowej.

W Brzączowicach uniknąć zmianowości można tylko poprzez rozbudowę szkołę. Koszt takiej inwestycji to około 4 mln zł.

Gminę czekają też inne koszty, np. związane z dostosowaniem budynku gimnazjum (RCOS) do potrzeb dzieci młodszych. W tej chwili nie są znane nawet przybliżone kwoty. Dostosowanie budynku szkoły podstawowej przy ul. Parkowej też będzie się wiązało z kosztami, w zależności od wybranego scenariusza.

Sułkowice

W gminie są trzy gimnazja. Te w Krzywaczce i Rudniku działają przy szkołach podstawowych (jako Zespoły Placówek Oświatowych) i do nich właśnie zostaną włączone.

Inaczej rzecz ma się z gimnazjum w Sułkowicach, które działa jako samodzielny byt. Projekt sieci szkół zakłada przekształcenie go w ośmioletnią Szkołę Podstawową Nr 2 w Sułkowicach. Zgodnie z nadanym numerem będzie to druga podstawówka w mieście, a to oznacza, że na nowo zostaną wyznaczone obwody. Granicę będą wyznaczały rzeki: Harbutówka i Skawinka. Do SP nr 1 będzie należała część Sułkowic położona na lewym brzegu tych rzek (wg ulic), natomiast do SP nr 2 - część położona na prawym brzegu.

Tym sposobem żaden z budynków gimnazjów nie zostanie pusty. I, jak deklaruje gmina, nie będzie problemów z pomieszczeniem wszystkich dzieci na jednej zmianie. Przedtem jednak gmina będzie musiała wykonać konieczne remonty w dzisiejszym budynku gimnazjum w Sułkowicach tak, aby był on przystosowany dla najmłodszych uczniów. Koszty tej inwestycji nie są jeszcze oszacowane.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski