Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Recepta na recepty

Redakcja
W pierwszym półroczu kasy chorych przeprowadziły kontrole w 700 aptekach i w 2300 placówkach medycznych; w efekcie odzyskały 3 mln zł. Np. jedna z bydgoskich aptek od stycznia do czerwca zrealizowała 2120 fałszywych recept wypisywanych na 13 powtarzających się nazwisk inwalidów wojennych i opatrzonych pieczątką jednego lekarza. Za proceder ten ubezpieczeni zapłacili 95 tys. zł. Śledztwo w tej sprawie jednak umorzono... Trwa natomiast dochodzenie przeciwko grupie przestępczej, która wprowadziła do obiegu dużą liczbę sfałszowanych druków recept ze sfałszowanymi pieczątkami lekarskimi.

Zagrożone budżety kas chorych

 (INF. WŁ.) W pierwszym półroczu br. kasy chorych przekroczyły wydatki na refundacje leków o około 25 procent. - To najpoważniejsze dziś zagrożenie dla budżetów kas chorych, a tym samym dla pacjentów - alarmuje minister Teresa Kamińska, szef doradców politycznych premiera.
 Z problemem refundacji leków - jak podkreślała minister Anna Knysok, pełnomocnik rządu ds. wprowadzenia powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego - najlepiej radzą sobie Kasy Chorych: Zachodniopomorska, Podlaska, Małopolska, Podkarpacka, Śląska i Wielkopolska. Tam nieprawidłowości bywa najmniej, a poziom przekroczenia wydatków na refundację jest umiarkowany i rokuje szanse na ich wyrównanie wyższą niż zakładano ściągalnością składek przez ZUS. Najtrudniejsza sytuacja jest w kasach: łódzkiej, branżowej i mazowieckiej.

\\\*

 Problem rosnących kosztów refundacji za leki w krajach rozwiniętych wystąpił już znacznie wcześniej. Największe doświadczenia mają tutaj Stany Zjednoczone i Kanada. Wczoraj w Warszawie rozpoczęła się międzynarodowa konferencja z udziałem największych amerykańskich i kanadyjskich firm, które zajmują się zarządzaniem refundacją leków. Ich doświadczenia - jak podkreślała minister Teresa Kamińska - posłużą naszym kasom chorych do wypracowania własnego systemu monitorowania refundacji leków.
 Barett Toan, prezes amerykańskiej firmy Express Scripts, mówił, że prace nad nowymi sposobami obniżania kosztów refundacji za leki są coraz bardziej zaawansowane. - W związku z odczytaniem genomu człowieka, najdalej za pięć lat na rynku pojawią się zupełnie nowe generacje drogich leków. Musimy być na to przygotowani - podkreślał.

(DSF)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski