Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Recepta na szkoły

Redakcja
Do końca kwietnia Rada Miejska Myślenic musi podjąć decyzje w sprawie zmian w systemie placówek oświatowych będących w gestii gminny. Pierwsze działania zmierzające w tym kierunku już podjęto.

Z budżetem w tle

   Z końcem minionego roku Rada Miasta powołała specjalną podkomisję przy komisji budżetu, współpracującą z komisją oświaty. Burmistrz przedstawił też propozycje postulowanych zmian. Projekty uchwał w tej sprawie teraz analizują radni. W zeszłym tygodniu miały zostać one zaopiniowane przez Komisję Edukacji RM. Część z nich zyskała już aprobatę radnych, inne jeszcze nie. Członkowie KE uznali bowiem, że przed podjęciem postanowień, o konsekwencjach wynikających z tych uchwał, wpierw trzeba porozmawiać z pedagogami oraz rodzicami. Spotkanie takie zorganizowane zostanie w najbliższy czwartek.
   Władze gminy przekonują, że stoją przed koniecznością wprowadzenia korekt w sieci placówek, którymi zarządzają i jednocześnie finansują. Sieć oświatową reorganizują, by zoptymalizować ją i zmniejszyć wydatki. Oszczędności są niezbędne.
   O potrzebie podjęcia takich działań przekonują prognozy finansowe i analizy demograficzne. Wynika z nich, że w nieodległej przyszłości radykalnie spadnie liczba dzieci w wieku szkolnym.
   W rezultacie władze gminne, i to niemal automatycznie, będą dysponować mniejszą kwotą na utrzymanie jednego statystycznego ucznia. Zmniejszy się bowiem wielkość przynależnych na ten cel subwencji.
   Myślenicki samorząd prowadzi 17 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 gimnazjów. Z opieki w przedszkolach korzysta 1014 maluchów. Do szkół podstawowych uczęszcza dziś 3633 dzieci, a do gimnazjów 2027. W przyszłości ma być ich o wiele mniej, np. w 2007 roku w samych szkołach podstawowych będzie o ponad 700 uczniów mniej niż obecnie. Obecnie średnia statystyczna szkoła liczy mniej niż 200 osób. Z prognoz i analiz wynika, że w ciągu kilku najbliższych lat średnia wyniesie 141. Najbardziej dotkliwie niż demograficzny dotknie SP Nr 6 na Chełmie. W roku 2008 będzie do niej uczęszczało zaledwie 26 uczniów. Podobnie będzie w SP w Zasani, która ma wówczas liczyć 57 dzieci.
   Uchwały, które w sprawie zmian podejmą myśleniccy radni, mają status tzw. uchwał intencyjnych. W praktyce oznacza to, że nie stanowią one wiążącej propozycji, lecz jedynie "ustawową" propozycję władz gminnych. (TD)

Proponowane zmiany

   \ Utworzenie Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 w Myślenicach. W skład wejdą: Przedszkole Samorządowe nr 3 oraz SP nr 4.
   _\
Utworzenie Zespołu Szkół nr 1 w Myślenicach z Gimnazjum nr 2 i SP nr 3.
   
\ Utworzenie Zespołu Szkół w Trzemeśni.
   
\
Przekształcenie SP im. św. Stanisława Kostki i utworzenie Zespołu Szkół w Krzyszkowicach.
   
\ Likwidacji Przedszkola Samorządowego w Bęczarce i utworzenie w jego miejsce oddziału przedszkolnego przy SP.
   
\
Rozwiązanie Zespołu Placówek Oświatowych w Bysinie. Likwidacja Przedszkola Samorządowego i utworzenie w jego miejsce oddziału przedszkolnego przy SP. Połączenie SP, oddziału przedszkolnego i Gimnazjum w Zespół Szkół.
   
\ Rozwiązanie Zespołu Placówek Oświatowych w Drogini. Likwidacja Przedszkola Samorządowego, utworzenie oddziału przedszkolnego przy SP w Drogini.
   
\
Stopniowa likwidacja SP nr 6 w Myślenicach - Chełmie i SP w Zasani._

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski