Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Recepta na zawodowy sukces w farmacji

Dorota Dejmek
Aż 41 proc. czynnych zawodowo farmaceutów nie zmieniłoby profesji nawet w obrębie swojej branży
Aż 41 proc. czynnych zawodowo farmaceutów nie zmieniłoby profesji nawet w obrębie swojej branży Fot. archiwum
Rynek pracy. Większość farmaceutów jest przekonana o tym, że wybrała właściwą ścieżkę zawodową. Są zadowoleni ze swojej pracy.

Badanie opinii przeprowadzone w ramach projektu „Recepta na sukces w farmacji 2” (na zlecenie Gedeon Richter) miało na celu m.in. poznanie poziomu zadowolenia i satysfakcji zawodowej absolwentów farmacji - aptekarzy, pracowników firm farmaceutycznych, pracowników jednostek naukowych oraz laboratoriów.

Wyniki badania pokazują, że większość farmaceutów jest przekonana, że wybrała właściwą ścieżkę zawodową - ponad 73 proc. czynnych zawodowo farmaceutów jest zadowolonych z zajmowanego stanowiska pracy, a 41 proc. z nich nie zmieniłaby profesji nawet w obrębie branży.

- Do niedawna zawód farmaceuty kojarzył się z pracą w aptece - komentuje Marta Lebuda, specjalista ds. rekrutacji pracowników w sektorze farmaceutycznym oraz trener projektu „Recepta na sukces w farmacji”. - Obecnie rynek pracy w sektorze farmaceutycznym oferuje ogromne możliwości rozwojowe.

Pracownicy tego sektora mają możliwość rozwoju kariery w wielu kierunkach - sprzedażowym, marketingowym, badawczo-rozwojowym, naukowym, medycznym. Farmaceuci to nie tylko aptekarze, ale także pracownicy firm farmaceutycznych, pracownicy laboratoriów i jednostek naukowych. Wśród nich są laboranci, kierownicy linii produkcyjnych, profesorowie, dyrektorzy i prezesi.

Okazuje się, że najbardziej zadowoleni z obecnej sytuacji zawodowej są pracownicy laboratoriów naukowych, uczelni i pracownicy firm farmaceutycznych. Niezadowolenie z zajmowanego stanowiska pracy wyraziło tylko 7 proc. wszystkich badanych. Wyniki badania wskazują ponadto, że zdaniem czynnych zawodowo farmaceutów obecni absolwenci kierunku są w gorszej sytuacji niż oni, kiedy kończyli studia - uważa tak aż 42 proc. ankietowanych.

- W świetle ostatnich wydarzeń na rynku farmaceutycznym związanych z restrukturyzacjami działów, bądź też fuzjami poszczególnych firm, konkurencja jest coraz większa - tłumaczy Marta Lebuda.

- Wielu doświadczonych pracowników poszukuje pracy w obawie przed utratą obecnej lub degradacją na niższe stanowisko. Poza tym coraz więcej firm zwraca dużą uwagę nie tylko na doświadczenie i kompetencje, ale również na „culture fit”, czyli dopasowanie kandydata do kultury organizacyjnej danej firmy oraz posiadanych przez niego umiejętności komunikacyjnych. Wielu absolwentów farmacji wciąż nie jest też świadomych możliwości zawodowych związanych z branżą farmaceutyczną.

Marta Lebuda dodaje, że ważną kwestią przy wyborze ścieżki zawodowej jest przemyślenie tego, w którym kierunku chcemy się rozwijać.

- Myślę, że nie tylko adepci farmacji, ale każda osoba, która poszukuje pracy i pracodawcy marzeń powinna wygenerować jak najwięcej informacji o samym sobie - mówi Lebuda.

- Kluczowe jest przemyślenie, co robiliśmy do tej pory, co nas interesuje i jakie mamy aspiracje. Niezależnie od tego, czy dana osoba decyduje się na pracę w aptece, w firmie farmaceutycznej czy rozpocznie karierę naukową, powinna być świadoma możliwości, jakie oferuje jej rynek pracy.

W określeniu indywidualnych predyspozycji i wyborze odpowiedniej ścieżki zawodowej pomocne mogą okazać się warsztaty realizowane w ramach drugiej edycji projektu „Recepta na sukces w farmacji”. Program ma na celu wyrwanie studentów z jednowymiarowego modelu myślenia o karierze zawodowej i dostarczenie wiedzy na temat perspektyw zawodowych w branży farmaceutycznej. Warsztaty odbywają się na wszystkich wydziałach farmaceutycznych w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski