Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Referendum 6 września 2015 r. [PYTANIA, GDZIE GŁOSOWAĆ LOKALE] Kiedy poznamy wyniki referendum 2015?

mm
Referendum 2015. Głosowanie w Warszawie
Referendum 2015. Głosowanie w Warszawie Fot. Piotr Smoliński
REFERENDUM WRZESIEŃ 2015 | Trwa referendum 6 września 2015 r. Lokale otwarte są od godz. 6 do 22. W referendum 2015 odpowiadamy na trzy pytania. Kiedy poznamy wyniki referendum?

W referendum 2015 odpowiadamy na następujące pytania:

  1. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?
  2. Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?
  3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?

Aby wyniki referendum były wiążące, musi w nim wziąć udział ponad połowa Polaków uprawnionych do głosowania. Lokale referendalne są otwarte od godz. 6 do 22.

Referendum 2015 | PKW: Głosowanie rozpoczęło się punktualnie. Doszło do dwóch incydentów

Źródło: TVN24/x-news

Karta do głosowania jest koloru białego, formatu A-4 i ma ścięty prawy górny narożnik (żeby osoby niedowidzące mogły na nią nałożyć specjalną nakładkę z alfabetem Braille’a).

Na karcie umieszczone są trzy pytania, a pod każdym z nich kratki z wyrazami „TAK” i „NIE”. Aby oddać ważny głos, należy postawić znak X w jednej z kratek pod każdym pytaniem.

- Może się zdarzyć, że głosy mogą być częściowo nieważne. Można na przykład przy którymś z pytań nic nie postawić. Albo postawić dwa krzyżyki, a przy pozostałych prawidłowo zakreślić kratkę. Wówczas przy każdym z oddanych głosów, komisja bada poszczególne pytania, sprawdzając czy głos jest ważny - tłumaczy szef PKW Wojciech Hermeliński.

Referendum 2015 | Jak głosować w referendum

Prawo udziału w referendum 6 września 2015 mają obywatele polscy, którzy: - najpóźniej w dniu głosowania (6.09.2015) kończą 18 lat, - nie zostali pozbawieni praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, - nie zostali ubezwłasnowolnieni prawomocnym orzeczeniem sądu, - nie zostali pozbawieni praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Referendum wrzesień 2015 | Kto może głosować w referendum?

Od północy z piątku na sobotę do czasu zakończenia głosowania obowiązuje cisza referendalna. Niedopuszczalne wówczas jest m.in. informowanie o frekwencji, zachęcanie lub zniechęcanie do wzięcia udziału w głosowaniu.

Referendum 6 września 2015 r. | Kiedy poznamy wyniki referendum 2015?

Frekwencja w referendum 2015, która przesądzi o tym czy wyniki głosowania będą wiążące, zostanie podana dopiero po zakończeniu głosowania. PKW zaznacza jednak, że wysokość frekwencji w referendum opiera się nie o karty wydane, tylko o karty wyjęte z urn, co oznacza że informacji tej nie poznamy natychmiast po zamknięciu lokali. PKW

Oficjalne wyniki referendum poznamy najwcześniej dopiero w poniedziałek po południu. PKW poinformowała, że nie będzie podawała wyników cząstkowych. Żadna ze stacji informacyjnych nie zamówiła ogólnopolskich badań exit poll.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Referendum 6 września 2015 r. [PYTANIA, GDZIE GŁOSOWAĆ LOKALE] Kiedy poznamy wyniki referendum 2015? - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski