Referendum w Skale nieudane. Frekwencja była zbyt mała. Burmistrz zostaje na stanowisku

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Frekwencja w skalskim referendum w sprawie odwołania burmistrza okazała się zbyt niska, żeby głosowanie uznać za ważne
Frekwencja w skalskim referendum w sprawie odwołania burmistrza okazała się zbyt niska, żeby głosowanie uznać za ważne Fot. Barbara Ciryt
Do urno poszło zbyt mało osób, żeby referendum organizowane w gminie Skale w sprawie odwołania burmistrza Krzysztofa Wójtowicza było ważne. Do uznania referendum musiałoby zagłosować 2885 osób, tymczasem wzięło udział 2226 osób, czyli zabrakło 659 głosów. Frekwencja, która przy referendach jest wiążąca wyniosła tutaj 26,51 proc.

FLESZ - Zasiłki dla bezrobotnych będą wyższe

Wśród tych, którzy poszli do urn i oddali ważne głosy 2139 osób głosowało za odwołaniem burmistrza, a 60 osób przeciw odwołaniu. Wynik ten jednak nie jest wiążący, bo całe referendum jest nieważne.

Burmistrz Krzysztof Wójtowicz pozostaje na stanowisku. Tuż po zakończeniu referendum dziękował mieszkańcom za zaufanie na portalu społecznościowym: - ... dzięki Wam nasze wspólne marzenie o Przyjaznej Gminie Skała nabrało nowych barw! - napisał Krzysztof Wójtowicz.

Pytany jeszcze przed referendum jak będzie wyglądała rzeczywistość po 7 czerwca powiedział: - Tak, jak dotychczas będę pracował na rzecz gminy Skała.

Przypomnijmy, że burmistrz i zwolennicy jego rządów przed głosowaniem głosili hasła: "Chcesz spokoju? Zostań w domu!"
Natomiast zwolennicy referendum apelowali: "Ratuj gminę! Idź na referendum". Przed głosowaniem mieszkańcy z różnych środowisk w gminie wyrażali swoje niezadowolenie. Nerwowa atmosfera była w kilku szkołach, obawy przed ich likwidacja w Szczodrkowicach i Smardzowicach, gdzie w referendum procentowo brało udział najwięcej osób. Ostatnio kontrowersje były w szkole w Skale. Zarzuty co do działań burmistrza były także m.in. ze względu na wysokie opłaty za śmieci i brak wsparcia dla przedsiębiorców.

Ci, którzy poszli do referendum, to głównie po to, by opowiedzieć się za odwołaniem burmistrza. - Źle się dzieje w naszej gminie, a do burmistrza na rozmowę trzeba się umawiać jak do papieża - mówi jeden z mieszkańców Ojcowa.

- U nas nie ma gospodarza, który zajmowałby się potrzebami ludzi. Przedsiębiorcy nie mogą liczyć na wsparcie, rolnicy nie mają nawet prawdziwego placu targowego, gdzie handlowaliby zwierzętami i plonami. Na placu nie ma miejsca na parkowanie dla sprzedających nie mówiąc o klientach. Jeśli gospodarz nie widzi tych problemów, to trzeba go wymienić - mówi pan Józef ze Skały.
Pani Joanna zaznacza, że referendum nie jest miarodajne. - Wiele ludzi nie idzie głosować, bo się boi. Taką mamy atmosferę w gminie - tłumaczy.

Organizatorzy referendum mówią, że mieszkańcy mieli szansę zmienić władzę, ale nie skorzystali z tego. Referendum było organizowane w trudnym czasie pandemii. Komisarz wyborczy dwa razy ogłaszał termin referendum. Pierwszy na 5 kwietnia, jednak działania referendalne przerwano ze względu na duże obostrzenia ze względu na pandemię koronawirusa.

Po zniesieniu wielu obostrzeń komisarz wyborczy zdecydował o wznowieniu terminu głosowania. I od ogłoszenia tej decyzji do wyborów nie było nawet dwóch tygodni. Chorzy i niepełnosprawni nie mogli głosować poprzez pełnomocników, nie było też możliwości głosowania korespondencyjnego. Do urn nie mogły pójść osoby na kwarantannie takich na dzień głosowania w Skale było 31. W głosowaniu nie brali też udziału pensjonariusze DPS-u, bo tego typu placówki są zamknięte i nie można - jak zwykle przy wyborach - organizować w nich lokali wyborczych.

Jak i gdzie głosowano?

W całej gminie Skała było 8393 uprawnionych do głosowania. A w ostatnich wyborach samorządowych, gdy wybierano burmistrza (w II turze) do urn poszło 4808. Aby referendum było ważne z tego powinno pójść do głosowania 3/5 wyborców, czyli 2885 osób. Poszło mniej. W referendum uczestniczyło 2226. Frekwencja wyniosła 26,51 proc. Oddano 1 nieważną kartę oraz 2199 głosów ważnych i 26 nieważnych. Z tego 2139 glosowało za odwołaniem burmistrza, a 60 przeciwko odwołaniu. Było 7 komisji lokalnych.

Ile osób poszło do urn w poszczególnych okręgach?

Komisja nr 1 w Skała - remiza OSP (uprawnionych 1511)
Udział w referendum 397 (2 głosy nieważne)
Głosowanie za odwołaniem - tak 388, - przeciwko odwołaniu - nie 7

Komisja nr 2 Skała Szkoła Podstawowa nr 1 (uprawnionych 1916)
Udział 418 (1 karta nieważna, 6 głosów nieważnych)
tak 398, nie 13

Komisja nr 3 Minoga Szkoła Podstawowa (uprawnionych 2030)
Udział 324 (4 głosy nieważne)
tak 307, nie 13

Komisja nr 4 OSP Smardzowice (uprawnionych 1062)
Udział 462 (5 głosów nieważnych)
tak 447, nie 10

Komisja nr 5 Ojców - miejsce remiza OSP Skała (uprawnionych 173)
Udział 17
tak 17, nie 0

Komisja nr 6 Szczodrkowice Szkoła Podstawowa (uprawnionych 561)
Udział 153 (1 nieważny głos)
tak 146, nie 6

Komisja nr 7 Cianowice (uprawnionych 1140)
Udział 455 (8 głosów nieważnych)
tak 436, nie 11.

Referendum w Skale. Mieszkańcy nie odwołali burmistrza Krzys...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie