Miejsca tej nocy najpilniej strzeżone
Referendum to ciągle wiele niewiadomych. Nadal np. nie wiadomo, jak będzie wyglądała ochrona lokali wyborczych w nocy z soboty na niedzielę. Najprawdopodobniej drzwi do każdego lokalu - gdzie pozostaną spisy wyborców, karty do głosowania i urna - będą plombowane, a na zewnątrz stać będą policjanci. Nieznane są też zasady naboru członków komisji obwodowych, choć ten nabór musi się zakończyć w połowie maja, a składy komisji powinny być zatwierdzone do 23 maja.
1,5 diety
Już od miesiąca do biur terenowych Krajowego Biura Wyborczego telefonują ludzie z pytaniami, jak będzie się można zgłosić do pracy w komisjach obwodowych. Wiadomo, że kandydatów do tych komisji będą mogły zgłaszać tylko te partie, które w ostatnich wyborach parlamentarnych przekroczyły próg 3 proc. poparcia (koalicje - 6 proc.), czyli 6 ugrupowań mających swoich posłów w Sejmie oraz Unia Wolności. Prawo to będzie przysługiwać także stowarzyszeniom i organizacjom społecznym, które co najmniej od roku działają na rzecz Unii Europejskiej na terenie całej Polski; musi to być potwierdzone przez Państwową Komisję Wyborczą. Z wnioskiem o taki certyfikat trzeba wystąpić do 29 kwietnia.
Nieznana jest również wysokość diety za dwa dni pracy podczas referendum. Najprawdopodobniej będzie to 1,5 diety, którą płacono przy ostatnich wyborach samorządowych, czyli 204 zł.
Rejestr, spis lub zaświadczenie
Dla osób, które nie wiedzą jeszcze, gdzie będą przebywać 7 i 8 czerwca, przewidziano możliwość wydania zaświadczenia uprawniającego do głosowania w dowolnej komisji, także za granicą. O takie zaświadczenie trzeba wystąpić w miejscu, w którym obywatel jest wpisany do rejestru wyborców. Wydanie zaświadczenia będzie równoznaczne z wykreśleniem wyborcy z rejestru i spisu wyborców - by nie mógł drugi raz głosować.
Można też dopisać się do rejestru i spisu wyborców. Dopisanie do rejestru skutkuje tym, że zawsze - jeżeli zainteresowany nie zmieni zdania - będzie mógł głosować w miejscu, w którym został sporządzony rejestr. Dopisanie do spisu wyborców jest dokonywane tylko jednorazowo - teraz na potrzeby udziału w referendum. Sprawy zaświadczeń i dopisania nazwiska do rejestru lub spisu można załatwić w urzędzie gminy, na terenie której chcemy głosować.
Po co komputery?
Podczas ostatnich wyborów samorządowych do liczenia głosów pilotażowo zastosowano system komputerowy - który się zawiesił. Krajowe Biuro Wyborcze przymierzało się do zastosowania komputerów w całym kraju, ogłosiło nawet dwa przetargi z tym związane, ale je unieważniono; było zbyt mało czasu na to, by rzetelnie przygotować obsługę komputerową. Teraz pracownicy KBW przygotują tylko program, jaki zostanie udostępniony 49 komisarzom wyborczym, którzy będą odbierać wyniki z gmin.
Oddelegowanie do każdej komisji człowieka z komputerem byłoby niezbyt celowe, bo do systemu wprowadzanych będzie niewiele danych, a protokół z głosowania będzie bardzo prosty.
(GEG)
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?