Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma pełna łamigłówek

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Tak ma wyglądać po rozbudowie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki w Wieliczce
Tak ma wyglądać po rozbudowie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki w Wieliczce materiały Starostwa Powiatowego w Wieliczce
Nauka na dwie zmiany, przeprowadzki placówek oświatowych do innych budynków, rejonizacja - takie m.in. zmiany wejdą w życie od września tego roku. Gminy „dopinają” nową siatkę szkół, która będzie obowiązywać po likwidacji gimnazjów. Jest bardzo trudno

W mniejszych gminach: Gdowie, Kłaju i Biskupicach nowa siatka szkół jest już mniej więcej gotowa. Niepołomice wysłały swój projekt do zaopiniowania przez Małopolskie Kuratorium Oświaty. Wieliczka zleciła zewnętrznej firmie przygotowanie nowego „scenariusza” dla szkół.

- Projekt ma być gotowy na 10 lutego. Na dziś pewne są dwie rzeczy. Wszystkie nasze gimnazja staną się po reformie szkołami podstawowymi, nie ma zagrożenia, że któryś budynek gimnazjalny przestanie pełnić funcje oświatowe. Wprowadzona zostanie także rejonizacja, uczniowie z danych miejscowości będą „przypisani” do konkretnych szkół - mówi Magdalena Golonka z wielickiego Urzędu Miasta.

W gminie Wieliczka jest sześć gimnazjów i 17 szkół podstawowych. Rejonizacja, jak wyjaśniano podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, musi zostać bardzo dobrze przygotowana, by nie doprowadzić do sytuacji, że część podstawówek będzie przepełniona, a przed małymi wiejskimi szkołami stanie widomo ich likwidacji.

- Mamy gotową sieć szkół, ale nie możemy jej przekazać przed otrzymaniem opinii Kuratorium. Opinia ma być w ciągu 14 dni - usłyszeliśmy w niepołomickim magistracie.

Burmistrz Niepołomic Roman Ptak zdradził jedynie, że udało się znaleźć rozwiązanie dla budynku niepołomickiego gimnazjum, gdzie było zagrożenie, że po reformie obiekt będzie stał pusty. - Budynek gimnazjum będzie nadal pełnił funkcje edukacyjne - zapewnił szef Niepołomic.

Gdów: gimnazjum zajmą podstawówka i przedszkolaki

Gdowska Rada Gminy ma podjąć w najbliższym czasie uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół do nowego systemu. Dopóki nie będzie tego dokumentu, urzędnicy wszystkie oświatowe zmiany określają jako prawdopodobne. W gdowskim rejonie są dwa gimnazja. Z niegowickim, które dzieli budynek ze szkołą podstawową, jest mniej kłopotu. Jednak w Gdowie obie szkoły znajdują się w sporej odległości.

- Do budynku gimnazjum przy ul. Szkolnej planowana jest przeprowadzka szkoły podstawowej, która będzie przenoszona ze swej obecnej siedziby przy ul. Myślenickiej stopniowo. W okresie przejściowym, od 1 września tego roku, w obecnym budynku gimnazjum będą uczyć się siódmoklasiści (obecnie szóstoklasiści) - informuje Maciej Gibała z Urzędu Gminy w Gdowie.

W perspektywie czasu do kompleksu oświatowego przy ul. Szkolnej przeprowadzą się wszystkie klasy podstawówki. Natomiast obecny budynek tej szkoły zajmą wtedy najprawdopodobniej pozostająca dziś bez własnego lokum Szkoła Muzyczna I stopnia, a także Centrum Kultury (na organizację niektórych zajęć).

- W przyszłości niezbędna będzie rozbudowa budynku przy ul. Szkolnej, by pomieścić wszystkich uczniów ośmioklasowej szkoły podstawowej - mówi Maciej Gibała. Ten projekt jest związany także z tym, że od nowego roku szkolnego w dzisiejszym gimnazjum ma zostać uruchomione również przedszkole dla ok. 50 dzieci (bo w gdowskim przedszkolu już teraz jest ciasno, a od września gminy będą musiały przyjąć do tych placówek również wszystkie trzylatki, których rodzice zgłoszą taką chęć).

- Obecna baza lokalowa szkół pozwala na utworzenie tam od września klas siódmych, ale w kolejnym roku - gdy pojawią się jeszcze klasy ósme - w części szkół może okazać się, że uczniowie będą uczyć się na zmiany - słyszymy w Urzędzie Gminy w Gdowie.

Kłaj: nie ma problemu z wykorzystaniem bazy

W tej gminie cztery gimnazja funkcjonują w ramach zespołów szkół, więc nie ma zagrożenia ani potencjalnym „oświatowym” pustostanem, ani tym, że „nowa” podstawówka okaże się za ciasna dla uczniów ośmiu klas.

Jak informuje Kazimierz Sroka, kierownik Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Kłaju, na dziś jedyną kwestią do rozstrzygnięcia przy reformie oświaty, pozostaje rejonizacja. Chodzi o to, że do tej pory część podstawówek i gimnazjów była przypisana do różnych obwodów.

- Stosując kryterium bezpiecznej drogi uczniów do szkoły i uwzględniając społeczny punkt widzenia, za najbardziej korzystne uznaliśmy rozwiązanie, w którym obwody obecnych sześcioletnich szkół podstawowych staną się obwodami szkół ośmioletnich. Natomiast miejscowości, które były przypisane do gimnazjów i podstawówek w różnych obwodach „wrócą” do właściwych obwodów szkół podstawowych - tłumaczy Kazimierz Sroka. Dodaje, że tak jak było to do tej pory, obwody mają pełnić funkcję przede wszystkim kontrolną. Uczeń będzie mógł zostać zapisany do szkoły poza swym rejonem, jeśli zgodę na to wyrazi dyrektor danej podstawówki.

Biskupice: Sławkowice dostaną podstawówkę

W tym rejonie jest tylko jedno gimnazjum, w Sławkowicach. - Od września wszystkie szkoły podstawowe zostaną przekwalifikowane na ośmioklasowe z oddziałami przedszkolnymi. Gimnazjum w Sławkowicach też będzie podstawówką, powstanie tam także oddział przedszkolny - informuje Daniela Orłowska z Urzędu Gminy Biskupice.

Powiat musi rozbudować szkoły, bo będzie ciasno

Reforma edukacji to także powrót do czteroletnich liceów oraz pięcioletnich techników i szkół zawodowych. Oznacza to, że w dwóch szkołach średnich w Wieliczce przybędzie uczniów, a oświatowe budynki już dziś pękają w szwach.

Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki w Wieliczce. Przymiarki do rozbudowy ogólniaka - m.in. o kolejną kondygnację - trwają od niemal dekady. Decyzja, że inwestycja ta ruszy - w trybie pilnym - w tym roku, zapadła w ostatnich tygodniach. Pieniędzy na przedsięwzięcie warte 2-3 mln zł na razie w budżecie powiatu nie ma, ale „mają się znaleźć” w trakcie roku.

Kampus wielicki. W Zespole Szkół Zawodowych przewidzianym dla 700-750 osób już teraz jest 1100 uczniów. Według szacunków po reformie oświaty przybędzie ich jeszcze ok. 200. Nowe „skrzydło” kampusu ma powstać w tym roku. Inwestycję sfinansuje spółka Powiatowy Park Rozwoju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski