Regaty na Wiśle o puchar rektora UJ: sukces zespołu Pawła Rańdy

Wioślarze z trzech miast rywalizowali na dystansie 1000 m, a ścigali się na Wiśle pod Wawelem. Fot. Andrzej Banaś
Wioślarstwo. W regatach o Puchar Rektora UJ zwyciężyły osady z Wrocławia i Krakowa.

12 osad - 8 męskich i 4 żeńskie - rywalizowało na Wiśle pod Wawelem w Regatach Wioślarskich Ósemek o Puchar Rektora UJ. Zwycięstwa odniosły ekipy, odpowiednio, Politechniki Wrocławskiej (zdobyła tytułowy Puchar Rektora UJ) i Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (nagrodą był Puchar AZS). Ponadto Puchar Kanclerza UJ, za najlepszy czas dnia (2.03,16 min), także trafił do wrocławian.

Zawody rozegrane zostały systemem pucharowym (na 1000 m), u mężczyzn od ćwierćfinałów, u kobiet - od półfinałów. Pary układali organizatorzy, a w tym pierwszym przypadku na otwarcie zmierzyły się załogi Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, co było pewnym nawiązaniem do słynnych brytyjskich regat akademickich Oxford - Cambridge. Wygrała ekipa ze stolicy. Szkoda, bo patrząc na późniejsze czasy, UJ była chyba jedyną drużyną, która mogłaby powalczyć z Politechniką o zwycięstwo w regatach. W biegu o 5. miejsce krakowianie uzyskali czas 2.05,03.

Osada „inżynierów” z Wrocławia prezentowała wysoki, równy poziom. Dwukrotnie 1 km pokonała poniżej 2.04 min (wspomniany najlepszy czas miała w półfinale), a w finale wyprzedziła najlepszą krakowską osadę - AGH Kraków I (trener Iwona Wójcik-Pietruszka). Co ciekawe, w składach innych ekip byli wyczynowi wioślarze, w tym medaliści mistrzostw Polski, a zwycięska ósemka takich zawodników nie miała.

- To była typowo studencka osada. Widać było, że są bardzo dobrze przygotowani, pływali zdecydowanie najlepiej i zasłużenie wygrali. Ich trenerem jest nasz były świetny zawodnik Paweł Rańda (wicemistrz olimpijski z czwórki podwójnej wagi lekkiej z Pekinu 2008 r. - przyp.) - mówi Bogdan Wełna, dyrektor sportowy regat. - Zawody były ciekawe, osady prezentowały solidny studencki poziom.

Gospodarze zmagań mogli być zadowoleni, bowiem wśród kobiet wygrała ekipa CM UJ, złożona z zawodniczek z Norwegii. W finale uzyskała najlepszy czas (2.23,36) i pokonała o ponad 7 s załogę UJ (obie szkoli Magdalena Włodek-Skowron). Skład zwyciężczyń: Terese Broch, Signe Bjornsgaard, Malene Lystad, Ane Lode, Silje Kristine Osterby, Mathilde Trosterud, Mie Tangsrud, Vilde Tjensli i Caroline Rustand (sternik).

Nagrody zwycięzcom wręczali m.in. rektor UJ prof. dr hab. med. Wojciech Nowak i kanclerz UJ Ewa Pędracka-Kwaskowska. Rektor zapowiedział, że regaty - to była trzecia edycja po reaktywacji - będą kontynuowane, a uczelnia postara się o nowoczesną, profesjonalną łódkę (ósemkę) dla sekcji wioślarskich.

Wyniki

Kobiety: 1. Collegium Medicum UJ Kraków, 2. UJ Kraków, 3. Uniwersytet Warszawski, 4. AGH Kraków.

Mężczyźni: 1. Politechnika Wrocławska, 2. AGH Kraków I, 3. Uniwersytet Warszawski I, 4. Uniwersytet Wrocławski, 5. UJ Kraków, 6. Collegium Medicum UJ Kraków, 7. AGH Kraków II, 8. Uniwersytet Warszawski II.