Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Region wielu możliwości

Redakcja
Jaki to kraj, którego najsłynniejszym przebojem eksportowym jest były aktor, gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger? Kraj, w którym się dobrze żyje i dobrze odpoczywa, a także zyskownie inwestuje? Mowa o Styrii - drugim co do wielkości austriackim kraju związkowym.

Prezentacja Styrii i styryjskiej gospodarki w Krakowie

Jaki to kraj, którego najsłynniejszym przebojem eksportowym jest były aktor, gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger? Kraj, w którym się dobrze żyje i dobrze odpoczywa, a także zyskownie inwestuje? Mowa o Styrii - drugim co do wielkości austriackim kraju związkowym.

   To także region o bogatych doświadczeniach w zakresie agroturystyki, wyjątkowo aktywnie współpracujący na zasadach partnerstwa z innymi regionami europejskimi. Region winiarski - znajduje się tutaj ok. 4 tys. ha upraw winorośli. Region, w którym znajduje się kilka klastrów przemysłowych (skupisk współpracujących ze sobą firm) - m.in. z branży samochodowej i przemysłu drzewnego. Styria, wciąż nieodkryta przez Polaków na taką skalę jak inne austriackie kraje związkowe, prezentowała wczoraj małopolskim przedsiębiorcom swoje gospodarcze i turystyczne atuty przy okazji Święta Wiosny, zorganizowanego w Konsulacie Generalnym Republiki Austrii w Krakowie. Przedsięwzięciu patronował "Dziennik Polski".
   - Chcemy, aby styryjskie firmy inwestowały w Polsce, a jednocześnie zapraszamy polskich przedsiębiorców do inwestowania w Styrii - _mówił radca mgr Stephan Hochfellner, dyrektor wydziału gospodarki i pracy Rządu Krajowego Styrii. - _Ale możemy też stanowić pomost do innych krajów. Nasz rynek zorientowany jest na rozwój, mamy kontakty gospodarcze m.in. z Węgrami, Rumunią, Serbią i innymi krajami byłej Jugosławii.
   Styrię zamieszkuje ok. 2 mln osób. Średni PKB na jednego mieszkańca wynosi 25 tys. euro.
   Co czeka przedsiębiorców zainteresowanych otwarciem własnej działalności gospodarczej w Styrii? - W Austrii obowiązuje ta sama tradycja prawna, którą spotykamy w Polsce - _mówił mec. Tomasz Gaj, informujący potencjalnych polskich inwestorów o podstawach prawnych działania na austriackim rynku. - _Jednak w Austrii jest nieco trudniej założyć firmę niż w Polsce. Na przykład, chcąc uruchomić przedsiębiorstwo budowlane, trzeba uzyskać specjalne zezwolenie od austriackich władz, przyznawane osobom z odpowiednim wykształceniem i praktyką zawodową. Trzeba też pamiętać, że 82 rodzaje działalności podlegają koncesjonowaniu.
   W Austrii, podobnie jak w Polsce, obowiązuje zasada progresji podatkowej, czyli wysokość podatku rośnie wraz z zarobkami. Podatek od osób prawnych został ostatnio obniżony i wynosi 25 proc. (B.CH.)

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski