MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Rękawka – tradycje i obrzędy” - miniserial popularnonaukowy na platformie Play Kraków

OPRAC.:
Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Screen z filmu „Rękawka – tradycje i obrzędy”, dostępnego na platformie internetowej www.playkrakow.com
Screen z filmu „Rękawka – tradycje i obrzędy”, dostępnego na platformie internetowej www.playkrakow.com
Centrum Kultury Podgórza wspólnie z Drużyną Wojów Wiślańskich Krak przygotowało popularnonaukowy miniserial, w ramach którego zrekonstruowane zostały początki grodu Kraka i legendy z wieków średnich. Film „Rękawka – tradycje i obrzędy”, składający się z trzech odcinków, można oglądać bezpłatnie na krakowskiej platformie streamingowej Play Kraków.

FLESZ - Nowe obostrzenia od 1 grudnia

od 16 lat

W filmie opowieść o grodzie, będącym stolicą kraju Wiślan, snuta jest dwutorowo. Pierwszą jej cześć stanowią wypowiedzi ekspertów: Ewy Kubickiej-Kabacińskiej – archeolożki z Muzeum Archeologicznego w Krakowie oraz Norberta Tkacza – historyka, etnografa i rekonstruktora z Drużyny Wojów Wiślańskich Krak. Przedstawiają oni potwierdzone badaniami archeologicznymi fakty dotyczące kultury, diety, wierzeń Słowian i początków Krakowa.

Drugą częścią produkcji są zrekonstruowane, sfabularyzowane przygody mieszkańców grodu: walecznego woja Wisława, księcia Kraka oraz ich rodzin. Jednocześnie wczesnośredniowieczni mieszkańcy grodu muszą mierzyć się z zagrożeniem rosnącymi w siłę plemionami, a także z mitycznymi postaciami zamieszkującymi otaczający ich las.

Ostatni odcinek przeniesie widzów na pierwsze Święto Rękawki, gdzie widzowie będą mogli być świadkami pochówku legendarnego księcia i poznać szczegóły powstania nietypowej budowli, jaką jest kopiec Krakusa.

W związku z pandemią i wprowadzonymi ograniczeniami w funkcjonowaniu instytucji kultury, nie odbyły się dwie edycje Rękawki w latach 2020 i 2021. Zamiast organizacji imprezy plenerowej, przygotowana została nietypowa produkcja filmowa, której celem była rekonstrukcja realiów życia wczesnośredniowiecznych Słowian, a także opowiedzenie o ich zwyczajach, panującej religii i sytuacji politycznej między plemionami zamieszkującymi Europę.

– Przygotowanie filmu o wczesnośredniowiecznych zwyczajach było dla nas nie lada wyzwaniem, ale także wspaniałą przygodą. Mamy przyjemność zaprosić państwa do wspólnej podróży w czasie i lepszego poznania kultury Słowian. Mam nadzieję, że przygotowana przez nas produkcja filmowa zostanie dobrze odebrana przez wszystkich sympatyków Rękawki oraz zrekompensuje im dwuletni okres, kiedy nie mogliśmy spotkać się pod kopcem Krakusa – mówi Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Pierwsze zdjęcia do filmu zostały wykonane na terenie skansenu archeologicznego „Karpacka Troja” w Trzcinicy, będącego jednym z najważniejszych polskich stanowisk archeologicznych i najstarszych i najlepiej zachowanych grodzisk słowiańskich. W skansenie nagrano scenę uczty na dworze księcia Kraka, przygotowania woja do walki z niebezpiecznym leśnym bóstwem – Leszym, jak i sekwencje walki, a także liczne ujęcia przedstawiające życie w grodzie, wczesnośredniowieczne zwyczaje i obrzędy.

Pozostałe sceny nagrane zostały w okolicach kopca Krakusa – na wzgórzu Lasoty, najstarszej budowli znajdującej się na terenie Krakowa, datowanej między końcem VIII a połową X wieku. Na szczycie kopca rekonstruktorzy zainscenizowali pożegnanie księcia Kraka z jego grodem oraz uroczystości pogrzebowe legendarnego władcy.

W filmie wystąpili współpracujący z Centrum Kultury Podgórza przy realizacji wszystkich edycji Tradycyjnego Święta Rękawki, rekonstruktorzy z Drużyny Wojów Wiślańskich Krak. Autorami scenariusza są specjaliści z zakresu archeologii, historii oraz rekonstrukcji historycznych: Marcin Przybyła i Norbert Tkacz. Za zdjęcia odpowiada Bogusław Zdebski, za scenografię Jakub Maciąg i Marcin Przybyła. Reżyserii podjął się Norbert Tkacz. Producentem filmu jest Centrum Kultury Podgórza oraz Drużyna Wojów Wiślańskich Krak. Projekt jest finansowany ze środków Miasta Krakowa i Rady Dzielnicy XIII Podgórze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: „Rękawka – tradycje i obrzędy” - miniserial popularnonaukowy na platformie Play Kraków - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski