Nowoczesna technika w służbie architektury i konserwacji
Fot. Anna Kaczmarz
Instytut Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Politechniki Krakowskiej zorganizował w sobotę seminarium "Techniki cyfrowe w procesie ochrony dziedzictwa kultury". Odbywało się ono w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.
Wieczorem w sąsiedztwie Ratusza, na ekranie, odbyła się multimedialna prezentacja "W murach Krakowa - trójwymiarowa rekonstrukcja historycznej zabudowy Krakowa i Rynku Krakowskiego". - Prezentacja była rezultatem trzech lat pracy Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków PK oraz francuskiej instytucji "Gamsau" - wyjaśniał prof. Andrzej Kadłuczka, dyrektor IHAiKZ. - Dzięki zastosowaniu w naszej pracy nowoczesnej techniki możemy rekonstruować wizerunki zabytkowych obiektów. Dawniej robiono to "w naturze". Ingerowano w konstrukcję, nie zawsze fortunnie. Przykładem jest świątynia Nike na Akropolu. Rekonstruowano ją wielokrotnie, zawsze jednak okazywało się, że coś jest nie tak. Teraz - dzięki cyfrowej rekonstrukcji - można wszystkie detale przed przystąpieniem do prac dużo lepiej przeanalizować.
Jak przyznawali uczestnicy seminarium, rekonstrukcje cyfrowe mają wielki walor popularyzatorski. - Pozwalają one przeciętnemu turyście zobaczyć budowle w nie istniejącym już stanie. Działa to na wyobraźnię, zachęca do sięgania po literaturę - mówili. Twierdzili również, że do rekonstrukcji należy podchodzić z odpowiednią rezerwą i dystansem. - Z rekonstrukcją jest jak z kobietą. Jak ładna, to niewierna i odwrotnie - przekonywali.