Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekonstrukcja rządu bez niespodzianek. Kolejny minister z Krakowa

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Zapowiadana od wielu tygodni rekonstrukcja rządu stała się faktem. Prezydent Andrzej Duda wręczył wczoraj nominacje nowym ministrom. Ich nazwiska nie są niespodzianką. Do rządu weszli Elżbieta Witek, Bożena Borys-Szopa, Dariusz Piontkowski, Michał Dworczyk, Michał Woś i Marian Banaś.

Nie tylko wyniki wyborów

Najważniejszy powód zmian w składzie Rady Ministrów to wyniki ostatnich eurowyborów. Do Parlamentu Europejskiego zostali wybrani wicepremier Beata Szydło, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, minister edukacji Anna Zalewska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz minister bez teki Beata Kempa.

Ale nie tylko ich zastąpiono nowymi osobami. Z teką ministra finansów pożegnała się Teresa Czerwińska, której dymisję wieszczono od momentu ogłoszenia tzw. piątki Kaczyńskiego. Okazało się bowiem, że osoba odpowiedzialna za finanse państwa o nowych, ogromnych wydatkach socjalnych dowiedziała się na konwencji PiS. A ponieważ nie chciała swoim nazwiskiem firmować zwiększania deficytu, jej odejście było tylko kwestią czasu. Ten nadszedł po eurowyborach.

Na razie nie potwierdziły się spekulacje, że będzie też nowy minister sportu. Witolda Bańkę wybrano na szefa Światowej Agencji Antydopingowej. Stanowisko obejmie 1 stycznia 2020 r., więc ministrem będzie jeszcze przez kilka miesięcy.

Nowe stare twarze

Ministerialne nominacje trzymane były w tajemnicy. Oficjalnie, bo w spekulacjach na temat nowych członków rządu pojawiały się osoby, które wczoraj złożyły ślubowanie.

Elżbieta Witek została szefem MSWiA, w ten sposób wraca do rządu. Kiedy kierowała nim Beata Szydło, była jej prawą ręką, szefem gabinetu politycznego, ministrem bez teki. Gdy Szydło straciła fotel premiera, Witek też musiała pożegnać się ze stanowiskiem. Była nauczycielka, teraz będzie odpowiadać m.in. za służby mundurowe.

O powrocie można też mówić w przypadku Michała Wo-#sia, który będzie ministrem bez teki, być może przejmując obowiązki po minister ds. humanitarnych Beacie Kempie. Ponad rok temu, gdy premier Morawiecki zmniejszał liczbę wiceministrów, Woś przestał być wiceministrem sprawiedliwości. Wtedy wiceszefem MON przestał być również Michał Dworczyk. Teraz szef kancelarii premiera wszedł do rządu jako minister bez teki. Wicepremierem został Jacek Sasin.

Nowa minister rodziny i pracy Bożena Borys-Szopa też nie jest debiutantką w administracji państwowej. Za poprzednich rządów PiS była głównym inspektorem pracy, potem trafiła do Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, gdzie była jednym z podsekretarzy stanu.

Przy nich minister edukacji Dariusz Piontkowski to absolutny debiutant. Wprawdzie był kiedyś marszałkiem Podlasia, ale tylko kilka miesięcy - stracił władzę, gdy część radnych związanych z PiS przeszła na stronę PO i PSL. Ale i jego nazwisko pojawiało się najczęściej przy okazji spekulacji dotyczących następcy Anny Zalewskiej. Wprawdzie na giełdzie nazwisk nie zabrakło kurator oświaty w Małopolsce Barbary Nowak, ale i tym razem były to jedynie spekulacje.

To był pewniak?

Za to nie mylili się ci, którzy jako nowego ministra finansów wskazywali Mariana Banasia. Wprawdzie pojawiały się informacje, że resort po Teresie Czerwińskiej może przejąć sam premier Morawiecki, ale okazało się, że będzie nim kierował dotychczasowy wiceminister, kierujący Krajową Administracją Skarbową. Co jeszcze ważniejsze - wpływowy polityk PiS.

Nowy minister finansów pochodzi z Małopolski. Urodził się w Piekielniku koło Nowego Targu. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego i studiów podyplomowych z religioznawstwa na UJ, studiował też filozofię w Papieskiej Akademii Teologicznej. W czasach PRL działał w opozycji demokratycznej na Podhalu i w Krakowie. Przez wiele lat pracował w Najwyższej Izbie Kontroli w Krakowie. Wiceministrem finansów i szefem służby celnej był już za pierwszych rządów PiS (2005-2007). A w 1992 roku był doradcą Antoniego Macierewicza w rządzie Jana Olszewskiego.

Marian Banaś to kolejny reprezentant Krakowa w rządzie PiS. Wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego jest Jarosław Gowin, ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym zaś Zbigniew Ziobro. Andrzej Adamczyk kieruje resortem infrastruktury, a Jadwiga Emilewicz jest szefową Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Obajtek nie tym razem

Jeśli już miało dojść do sensacji przy rekonstrukcji rządu, to mogła nią być nominacja na ministra przemysłu dla Daniela Obajtka, byłego wójta Pcimia, obecnie szefa PKN Orlen. To wiązałoby się jednak ze zmianą struktury rządu i na razie do tego nie doszło.

Mówi się, że z kolei wiceministrem sportu może zostać poseł z Olkusza Jacek Osuch.

WIDEO: Krótki wywiad. W Krakowie stają domki dla owadów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski