18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekord w Krakowie to minus 38 st. C

Redakcja
Rozmowa z prof. Tadeuszem Niedźwiedziem, klimatologiem z Uniwersytetu Śląskiego

Czy ta zima przejdzie do historii jako jedna z najsroższych?

Temperatury poniżej -20 stopni Celsjusza to nie jest w Polsce ewenement. Ostatnio tak zimno było w styczniu 2006 roku. Największe uciążliwości związane z tegoroczną zimą nie są jednak konsekwencją temperatur. Zerwane przewody energetyczne i połamane drzewa to skutek gołoledzi i szadzi. Najpierw doszło do marznących opadów, które spowodowały oblodzenie. Potem pojawiły się mgły i osiadła szadź. Zazwyczaj do takich zjawisk dochodzi w górach, rzadziej na nizinach. Niedawno w Wysowej w Beskidzie popękały z tego powodu linie energetyczne. W styczniu 1998 roku na dwa tygodnie został sparaliżowany Montreal, prąd mieli wtedy tylko ci, którzy zaopatrzyli się w agregaty prądotwórcze. Ciężar szadzi i lodu potrafi złamać nawet stalowe słupy.

Kiedy w Krakowie było jeszcze zimniej niż w tym roku?

W miastach zawsze zimą jest trochę cieplej niż na terenie otwartym. Ale Kraków położony jest w dolinie Wisły i dlatego temperatury tu są niższe. Teraz w mediach wymienia się wiele zim, które rzekomo były zimami stulecia, w sumie doliczyłem się ich już 15. Prawdziwa zima dwudziestego stulecia była jednak jedna: na przełomie 1928/1929 roku. Wtedy na porządku dziennym były temperatury poniżej -30 st. C. Najniższa zanotowana wtedy temperatura w Krakowie wyniosła -33 st. C, w Rakowicach było -35 st. C, a w Mydlnikach -38 st. C. Rekordy - do tej pory nie pobite - padły w Olkuszu, gdzie było -40,4 st. C. i w Żywcu nawet -40,6 st. C. To dopiero były mrozy!

W XXI wieku zdarzały się w Krakowie temperatury poniżej -30 st. C?

W samym Krakowie nie, choć w Balicach -29,9 st. C zanotowano ostatnio 13 stycznia 1987 r.. W Polsce, zwłaszcza we wschodnich rejonach - takie temperatury zdarzają się średnio raz na 10 lat. Ostatnio tak nisko spadła temperatura w Toruniu w 2006 roku, a tej zimy również w okolicy Zamościa. Tegoroczny styczeń jeszcze nie należy do najchłodniejszych. Do tej pory średnia temperatura kształtowała się w okolicach -5,5 st. C przy średniej wieloletniej -2,7 st. C. Po roku 1951 w najchłodniejszym styczniu 1963 roku średnia temperatura osiągnęła -10,9 st. C.

Jaki miesiąc jest zimniejszy: styczeń czy luty?

Biorąc po uwagę średnią z kilku lat to najzimniejszym miesiącem roku jest styczeń (-2,7 st. C), zaraz po nim jest luty (-1,4 st. C). Luty jest jednak bardziej zmienny, raz są w nim niższe temperatury niż w styczniu, innym razem wyższe. Najcieplejszy luty był w 1990 roku (+4,2 st. C), najzimniejszy w 1929 (-14,0 st. C w Rakowicach).

W taką zimę trudno uwierzyć, że klimat się ociepla.

Ludzie szybko zapominają, jakie temperatury panowały w poprzednich latach. Z wieloletnich obserwacji wynika jednak, że od lat 80. ubiegłego wieku klimat stopniowo staje się cieplejszy. W 2007 roku mieliśmy najcieplejszy styczeń od połowy XX wieku. Średnia temperatura wynosiła +3,2 st. C. Ostatnie dwa lata to co prawda bardziej mroźne zimy, ale takie zmiany trzeba obserwować w dłuższym okresie i dopiero wtedy wyciągać wnioski.

Rozmawiała AGNIESZKA MAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski