Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowe unijne pieniądze musimy inwestować mądrze

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Jakub Szymański, dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Operacyjnymi małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Jakub Szymański, dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Operacyjnymi małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Mateusz Czekalski
- Zainteresowanie firm jest bardzo duże - mówi dyrektor Jakub Szymański z Urzędu Marszałkowskiego

- Mamy do wykorzystania największe w historii środki przyznane Małopolsce przez Unię Europejską na lata 2014-2020. Przypomnijmy: jak duże?

- Rzeczywiście obecny program dla Małopolski jest rekordowy: 12 miliardów złotych. To drugi największy program regionalny w Polsce, po programie śląskim. W poprzedniej perspektywie, 2007-13, mieliśmy 1,3 mld euro. Teraz to jest 2,9 mld euro.

- W Brukseli trwają rozmowy na temat kolejnej perspektywy, ale tak dużych pieniędzy już raczej nie dostaniemy, choćby dlatego, że jesteśmy coraz bogatsi. Tym istotniejsze jest sensowne zainwestowanie tych, które mamy, w przyszłość Małopolski. Jak nam idzie?

- Jesteśmy faktycznie blisko półmetka: umowy, jakie dotąd zawarliśmy, opiewają na ok. 45 proc. całej kwoty, jaką zarząd województwa dysponuje. Środki te cieszą się dużym powodzeniem: zainteresowani złożyli wnioski na ponad 15 mld zł, czyli więcej niż w ogóle mamy. Oczywiście, nie wszystkie projekty są trafione, przeprowadzana przez nas ocena jest bardzo rygorystyczna - właśnie po to, by mądrze zainwestować te pieniądze, a nie tylko je wydać.

- W przeszłości mnóstwo środków szło na infrastrukturę, głównie na drogi. Na co teraz je przeznaczamy?

- Faktycznie, w przeszłości drogi stanowiły kwotowo największą grupę inwestycji - i dalej inwestujemy w trakty regionalne i powiatowe, a także w wodociągi, system gospodarowania odpadami. Sporo środków przeznaczonych jest na infrastrukturę ochrony zdrowia, a także na wzbogacenie oferty turystycznej regionu.

Sporo więcej niż w poprzednich latach inwestujemy pod szeroko pojętym hasłem innowacji. Bardzo dużo pieniędzy zarząd województwa przeznacza na energetykę, wymianę źródeł ciepła na ekologiczne, nowoczesny transport miejski, odnawialne źródła energii. Staramy się zatem wykorzystać środki unijne do rozwiązania dobrze znanego w Małopolsce problemu smogu.

- Obejmuje to także kolej.

- Tak. Kupiliśmy pociągi, one już jeżdżą po małopolskich torach, będziemy kupować kolejne.

- Ogromną część środków oddaliście do dyspozycji przedsiębiorców, z tą zmianą, że w poprzednich perspektywach dominowały proste dotacje, np. na nowy park maszyn, linie produkcyjną, a teraz trzeba się wykazać innowacyjnością…
- Rzeczywiście, nie finansujemy już dotacjami prostych inwestycji w linie produkcyjne, rozszerzenie działalności przedsiębiorstwa. Udzielamy ich wtedy, gdy owe inwestycje służą stworzeniu czegoś nowego, właśnie innowacyjnego, pomagają wznieść się na wyższy poziom technologiczny. Finansujemy nawiązywanie kontaktów z otoczeniem badawczo-rozwojowym oraz prace badawczo-rozwojowe w przedsiębiorstwach, wdrożenia takich prac w firmach, a poprzez to - rozwój potencjału firm.

- Ale te proste inwestycje, np. w maszyny, też nie są bez szans.
- Owszem. Mogą one liczyć na dofinansowanie poprzez atrakcyjne pożyczki. Te pożyczki zostały już przez nas uruchomione i są dostępne dla małopolskich przedsiębiorstw. Tzw. mechanizmy zwrotne mają przy tym ten walor, że nie są wytracane, tylko można je powtórne inwestować w przyszłości. Również wtedy, gdy w kolejnej perspektywie finansowanie z budżetu Unii Europejskiej będzie maleć. Poprzez pożyczki budujemy możliwość wspierania firm w dłuższym okresie.

- A jakie jest zainteresowanie środkami na zagraniczną ekspansję małopolskich firm?
- Finansujemy m.in. obecność firm na zagranicznych targach, ale też dostosowanie produktów do wymagań docelowego rynku. Takie programy cieszą się dużym zainteresowaniem naszych przedsiębiorców. W ostatnim konkursie, jaki prowadziliśmy w zeszłym roku, firmy złożyły wnioski na kwotę dwuipółkrotnie większą niż była dostępna. Kolejny konkurs w tym zakresie będziemy realizować w tym roku.

- Czyli rada dla przedsiębiorców: śledzić dokładnie bardzo dobrą stronę internetową fundusze.malopolska.pl i próbować znaleźć wśród ogłaszanych konkursów coś dla siebie.
- Tak, serdecznie do tego zachęcam. Jest tam zamieszczony harmonogram wszystkich naborów, z dokładnością do miesiąca, więc można się przygotować odpowiednio wcześnie, zapoznając się z wymaganiami i dokumentami. Oprócz tego służymy osobistym, bezpośrednim wsparciem informacyjnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski