Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowo niskie bezrobocie. Coraz trudniej o pracowników

Jan Matoga
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne) fot. Dawid Łukasik
Praca. Firmy stawiają na szukanie metod wzrostu efektywności pracy.

Główny Urząd Statystyczny podał, że stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec września 2016 r. wyniosła 8,3 proc. Oznacza to spadek o 0,1 pkt proc. wobec zrewidowanych danych za sierpień. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu września br. wyniosła 1 324,1 tys. We wrześniu 2015 r. stopa bezrobocia wyniosła 9,7 proc. (1 539,4 tys.).

Z punktu widzenia przedsiębiorcy rosnący popyt na pracowników i negatywne zmiany demograficzne powodują, że pracodawcy mają coraz większe trudności z pozyskaniem kandydatów do pracy.

Obecne bezrobocie nadal ma charakter strukturalny i istnieją ograniczone możliwości przekwalifikowania obecnych bezrobotnych. Dodatkowym elementem, blokującym dalszy spadek bezrobocia, jest niedopasowanie młodych pracowników pod względem umiejętności, a także - co ważniejsze - postawy wobec pracy. Ponadto zauważalne są wśród przedsiębiorców efekty programu 500 plus, przejawiające się odpływem kobiet (na szeregowych stanowiskach) z rynku pracy na urlopy wychowawcze lub bezrobocie. To kolejne źródło uszczuplenia zasobów pracy.

Trend spadku bezrobocia jest co raz bardziej odczuwalny przez przedsiębiorców, zwłaszcza w dużych aglomeracjach. Występują tam trudności związane z naborem pracowników o odpowiednich kompetencjach. Walka o pracownika bardzo się zaostrza i wywiera silny wpływ zarówno na metodykę pozyskania najlepszych pracowników, poprawę warunków pracy oraz stwarza presję na wzrost wynagrodzeń.

Wiele firm podejmuje szereg działań związanych z monitoringiem i wzrostem satysfakcji pracowników, budowaniem możliwości rozwojowych i szkolenia w ramach organizacji.

Umiejętności menedżerów do budowania zespołów są dziś krytyczne dla dalszego utrzymania i wzrostu wyników biznesowych. Miękkie elementy zarządzania, jak docenienie, pochwała czy rozwojowa informacja zwrotna stały się narzędziami budowania twardych wyników. Pracodawcy podejmują działania na rzecz wzrostu standardów zarządzania.

Konkurencja o ekspertów i wysiłki związane z zatrzymaniem najlepszych pracowników będą się nasilać. Równolegle firmy poszukują metod wzrostu efektywności pracy, która dla zaspokojenia potrzeb biznesu powinna wg szacunków firm globalnych rosnąć ok. 20 proc. w skali roku. To ogromne wyzwania przed którymi stają dziś pracodawcy.

Rosnące koszty utrzymania i rekrutacji pracowników, podwyższenie płacy minimalnej, plany niekorzystnych zmian w systemie ubezpieczeń społecznych, tworzą niekorzystną sytuację, kierującą pracodawców na działania związane ze wzrostem efektywności pracy aktualnie zatrudnionych. W kolejnych miesiącach należy spodziewać się wzrostu bezrobocia w związku z zakończeniem prac sezonowych w sektorze turystycznym, spożywczym i budowlanym, a także w związku z negatywnym wskaźnikiem koniunktury w budownictwie i zwolnieniami w tym sektorze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski