Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja 2023 w Krakowie. Takie były progi punktowe do najpopularniejszych klas w liceach rok temu

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na nowy rok szkolny. A jakie były progi punktowe w najbardziej pożądanych ogólniakach rok temu? Na kolejnych slajdach prezentujemy klasy w liceach z największą wtedy liczbą podań (podań tzw. pierwszego wyboru) na jedno miejsce - wraz z minimalną liczbą punktów wymaganych do zakwalifikowania do nich
Trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na nowy rok szkolny. A jakie były progi punktowe w najbardziej pożądanych ogólniakach rok temu? Na kolejnych slajdach prezentujemy klasy w liceach z największą wtedy liczbą podań (podań tzw. pierwszego wyboru) na jedno miejsce - wraz z minimalną liczbą punktów wymaganych do zakwalifikowania do nich Andrzej Banaś
Samorządowe licea ogólnokształcące, technika i branżowe szkoły I stopnia oferują absolwentom podstawówek łącznie 11 356 miejsc w rekrutacji na rok szkolny 2023/2024. To więcej niż w ubiegłorocznym naborze, kiedy na młodych ludzi czekało 10 436 miejsc w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez gminę. W trwającej teraz rekrutacji można się zdecydować m.in. na wybór klasy w jednym z trzech całkiem nowych, otwieranych od 1 września br. liceów. My natomiast przypominamy, jakie były tzw. progi punktowe do najpopularniejszych klas rok temu. Zestawienie danych - w naszej GALERII.

Zeszłoroczna rekrutacja do szkół średnich była wyjątkowa, bo przystąpiło do niej aż 1,5 rocznika (co było efektem między innymi reformy edukacji z 2014 r., gdy do szkół poszły sześciolatki). Ale również w tym roku nie będzie łatwo dostać się do wymarzonej szkoły - i znów przez kumulację roczników. W nadchodzącym nowym roku szkolnym 2023/2024 w szkołach ponadpodstawowych musi się bowiem pomieścić kolejne półtora rocznika młodych ludzi. Są to uczniowie, którzy rozpoczynali naukę w podstawówce jako 7- i 6-latkowie.

W odpowiedzi na tę już kolejną kumulację roczników Kraków zwiększył liczbę miejsc dla kandydatów, m.in. otwierając trzy nowe licea. W obecnym naborze w ogólniakach czeka prawie 1,1 tys. miejsc więcej niż przed rokiem.

Dla tegorocznych absolwentów podstawówek w prowadzonych przez miasto szkołach przygotowano:

  • w liceach ogólnokształcących - 6 138 miejsc w 205 oddziałach (rok temu w samorządowych liceach czekały 5 043 miejsca),
  • w technikach - 3 934 miejsca w 124 oddziałach (rok temu - 3 884 miejsca),
  • w branżowych szkołach I stopnia - 1 284 miejsca w 47 oddziałach (rok temu oferowano więcej, bo 1 509 miejsc).

Gdzie w rekrutacji 2022 trwała najbardziej zaciekła walka o miejsca?

Ze względu na kumulację roczników, w zeszłorocznej (2022 r.) rekrutacji do szkół ponadpodstawowych - na rok szkolny 2022/2023 - trwała wyjątkowo zacięta walka o przyjęcie do liceów. Krakowski magistrat zaznaczał wówczas, że uwzględniono większą niż w 2021 r. liczbę absolwentów szkół podstawowych. Liczba miejsc zaproponowana kandydatom do klas pierwszych była o 1 435 większa niż w postępowaniu rekrutacyjnym rok wcześniej.

A jednak w Krakowie ponad 2,6 tys. uczniów w 2022 r. nie dostało się w podstawowym etapie naboru do żadnej wybranej przez siebie szkoły średniej - podczas gdy rok wcześniej takich przypadków było niespełna 1,6 tysiąca. Minimalna liczba punktów, która pozwalała zostać uczniem wymarzonej klasy, w najbardziej obleganych liceach była w 2022 roku większa o ponad 2 do nawet prawie 6,5 punktu niż rok wcześniej.

Dla których grup rekrutacyjnych (klas) w liceach odnotowano przed rokiem największą liczbę podań tzw. pierwszego wyboru na jedno miejsce? Jakie dokładnie były tzw. progi punktowe do tych najpopularniejszych klas? Zestawienie takich danych dla pierwszej dziesiątki najbardziej obleganych rok temu klas można znaleźć w naszej galerii.

Rekrutacja 2023 do liceów i techników - ważne terminy

  • Zgodnie z ogłoszonym harmonogramem rekrutacji ubiegający się o przyjęcie do oddziałów klas wstępnych, oddziałów dwujęzycznych, międzynarodowych, sportowych, mistrzostwa sportowego i przygotowania wojskowego muszą złożyć podania rekrutacyjne do 30 maja. Kandydaci niewybierający wyżej wymienionych typów oddziałów składają podania do 19 czerwca.
  • Od 23 czerwca do 10 lipca kandydaci będą mieli możliwość dokonania zmian w podaniach rekrutacyjnych, polegających na zamianie szkół, do których kandydują, a także możliwość złożenia zupełnie nowego wniosku rekrutacyjnego.
  • 19 lipca szkoły opublikują listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia, a po potwierdzeniu przez zakwalifikowanych chęci podjęcia nauki - 27 lipca ogłoszone zostaną listy uczniów przyjętych i nieprzyjętych do klas wstępnych i pierwszych.
  • W szkołach, które po zakończeniu rekrutacji będą dysponować wolnymi miejscami, od 28 lipca do 22 sierpnia będzie prowadzona rekrutacja uzupełniająca.
  • NOWOŚĆ: nie tylko postępowanie rekrutacyjne, ale również postępowanie uzupełniające w tegorocznym naborze do krakowskich szkół samorządowych i niektórych szkół prowadzonych przez inne podmioty odbędzie się z wykorzystaniem systemu informatycznego dostępnego na stronie internetowej: krakow.e-omikron.pl.

Najtańszy urlop? Najlepiej pomiędzy majówką a wakacjami

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rekrutacja 2023 w Krakowie. Takie były progi punktowe do najpopularniejszych klas w liceach rok temu - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski