MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do liceów w Krakowie: w tych klasach jest trzech chętnych na jedno miejsce

Małgorzata Mrowiec
Zainteresowanie nauką w VI LO w Krakowie nie słabnie od lat
Zainteresowanie nauką w VI LO w Krakowie nie słabnie od lat Wojciech Matusik
Wiadomo już, jakim zainteresowaniem cieszą się w tym roku w Krakowie klasy w liceach, które oferują możliwość uzyskania dyplomu matury międzynarodowej czy np. klasy dla miłośników wojskowości. Magistracki Wydział Edukacji przekazał nam informacje, gdzie było tym razem najwięcej chętnych do szkół i oddziałów, w rekrutacji do których obowiązują sprawdziany językowe lub próby sprawności fizycznej.

Zgodnie z terminarzem tegorocznej rekrutacji do szkół średnich od 13 do 27 maja był czas na składanie wniosków o przyjęcie do: szkół dwujęzycznych, klas dwujęzycznych, międzynarodowych, wstępnych, oddziałów przygotowania wojskowego, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe.

Jak informuje Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa, w szkołach, do których zakończył się termin składania wniosków, najwięcej podań na jedno miejsce złożono:

  • do klas wstępnych (to klasy przygotowujące uczniów do czteroletniej nauki w klasie dwujęzycznej) - w VI Liceum Ogólnokształcącym (0,92 podania na miejsce - grupa rekrutacyjna: matematyka, geografia). Ofertę miejsc w takich klasach przedstawiło jeszcze XX LO;
  • do oddziałów dwujęzycznych - VI Liceum Ogólnokształcące - grupa rekrutacyjna: matematyka, biologia, chemia (1,92 podania na miejsce). Ofertę przedstawiły również XVII i XX LO;
  • do oddziałów międzynarodowych - VI Liceum Ogólnokształcące (3 podania na miejsce);
  • do oddziałów przygotowania wojskowego - XXV Liceum Ogólnokształcące (1,75 podania na miejsce). Ofertę przedstawiło także XVI LO;
  • do oddziałów sportowych - Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego - grupa rekrutacyjna: pływanie (1,17 podania na miejsce).

Kandydaci, którzy nie wybrali tego typu szkół lub oddziałów, mogą składać wnioski rekrutacyjne do pozostałych krakowskich placówek do 4 lipca - rekrutacja do szkół średnich bowiem nadal trwa.

"Biorąc pod uwagę, że zgodnie z uchwałą Rady Miasta Krakowa w rekrutacji do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez miasto Kraków dopuszcza się możliwość składania wniosków o przyjęcie do dowolnej liczby szkół, kandydaci i ich rodzice lub opiekunowie prawni mogą ustalić listę szkół, uwzględniając także szkoły, oddziały, do których potencjalnie będzie się trudno zakwalifikować. Ważne, by we wnioskach rekrutacyjnych lista szkół, oddziałów ukształtowana została zgodnie z preferencjami kandydatów, od najbardziej pożądanej na pierwszym miejscu, oraz by zawierała szkoły, oddziały o zróżnicowanej trudności zakwalifikowania się. Większa liczba szkół, oddziałów w podaniach rekrutacyjnych zwiększa szanse kandydatów na zakwalifikowanie do przyjęcia" - przypominają po ponad miesiącu od rozpoczęcia naboru do szkół krakowscy urzędnicy.

Warto pamiętać, że do 4 lipca możliwa jest również zmiana danych we wniosku. Jeśli kandydat ma potwierdzony wniosek, edycja danych na jego koncie jest zablokowana. Rodzic lub sam kandydat, który chce dokonać zmian we wniosku już potwierdzonym w systemie rekrutacyjnym, musi przesłać do szkoły w formie papierowej lub elektronicznej oświadczenie dotyczące cofnięcia potwierdzenia wniosku w systemie.

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rekrutacja do liceów w Krakowie: w tych klasach jest trzech chętnych na jedno miejsce - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski