Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na studia 2019. Oblegana informatyka i filologia

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Archiwum
Archiwum Przemyslaw Swiderski
Największe krakowskie uczelnie zakończyły już pierwszą turę rozdawania indeksów tegorocznym maturzystom.

Uniwersytet Jagielloński w piątek 12 lipca opublikuje pierwsze listy kandydatów, którym udało się zdobyć indeksy na studiach pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich. Tegoroczna rekrutacja na najstarszą polską uczelnię po raz pierwszy odbyła się na nowych zasadach - o miejsca na wszystkich oferowanych kierunkach mogli ubiegać się wyłącznie absolwenci liceów i techników, którzy egzamin dojrzałości zdali na poziomie rozszerzonym. Wyżej ustawiona poprzeczka nie zniechęciła jednak maturzystów. UJ przygotował dla nich 11,5 tys. miejsc, zgłosiło się ponad 29,4 tys. chętnych.

Wśród kierunków prowadzonych przez UJ tym razem największą popularnością cieszyła się psychologia. Na studia prowadzone przez Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej podania złożyło aż 1799 kandydatów, przyjętych zostanie 220. Na drugim miejscu znalazło się prawo - ubiegłoroczny lider. Dla przyszłych adwokatów, radców prawnych czy prokuratorów uczelnia przygotowała 400 indeksów, chciały je dostać 1682 osoby. Na medycynie od października edukację rozpocznie 240 z 1134 kandydatów, na filologii angielskiej - 100 z 983 zainteresowanych.

Podobnie jak przed rokiem, najtrudniejsze zadanie mieli maturzyści marzący o studiowaniu na UJ japonistyki. O jedno miejsce na tym kierunku rywalizowało aż 16 osób! 12 kandydatów starało się o każdy indeks na ekonomii oraz kierunku finanse, bankowość, ubezpieczenia. Wyjątkowo trudno było znaleźć się także na liście przyjętych na filologię szwedzką, gdzie na jedno wolne miejsce przypadło blisko 11 podań.

Archiwum

TOP 10 najpopularniejszych kierunków na Uniwersytecie Jagiel...

W czwartek 11 lipca wyniki pierwszej tury rekrutacji na niemal wszystkie kierunki studiów pierwszego stopnia poznali studenci zainteresowani indeksami Politechniki Krakowskiej. - Najpopularniejszym  kierunkiem w pierwszym naborze - podobnie jak w poprzednich latach - była informatyka. O jedno miejsce walczyło ponad 11 kandydatów - mówi Małgorzata Syrda-Śliwa, rzecznik prasowy Politechniki Krakowskiej.

W czołówce kierunków, gdzie rywalizacja o indeksy PK była najbardziej zacięta, znalazły się także odnawialne źródła energii i infrastruktura odnawialna (6 podań na miejsce), informatyka stosowana (6), transport (4,8), informatyka w inżynierii komputerowej (4,7) oraz automatyka i robotyka (4,7). W tym roku rekrutacja na studia I stopnia na PK została podzielona na trzy tury. Kolejny nabór już ruszył i potrwa do 22 lipca.

Pierwszy cykl rekrutacji zakończono już również na Akademii Górniczo-Hutniczej. Jak informuje Natalia Bujak z biura prasowego AGH, w ramach niego zgłosiło się 17 tys. maturzystów zainteresowanych edukacją na największej regionalnej uczelni technicznej. To wynik zbliżony do ubiegłorocznego.

Najtrudniejsze zadanie mieli ci marzący o indeksie na nowo uruchomionym cyberbez­pie­czeństwie. Na każde wolne miejsce złożono tam ponad 12 podań. W czołówce najbardziej obleganych tradycyjnie znalazły się też kierunki związane z technologiami informacyjnymi. O każdy indeks na informatyce stosowanej prowadzonej przez Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej rywalizowało ponad 7 osób, na teleinformatyce (Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji) ponad 6, a na informatyce i ekonometrii (Wydział Zarządzania) ponad 5.

Akademia Górniczo-Hutnicza prowadzi rekrutację w tygodniowych cyklach. Po zakończeniu każdego z nich kolejni kandydaci są informowani, czy zostali przyjęci, czy też będą brani pod uwagę dopiero w kolejnym naborze. Miejsca będę rozdawane do ich wyczerpania, a ostatni cykl rekrutacji zaplanowano w dniach 6-11 września.

WIDEO: Zbawienie dla pieszych, rowerzystów i niewidomych. Bezgłośne samochody elektryczne i hybrydowe będą wydawać dźwięki

Źródło: TVN Turbo/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski