Nasza Loteria

Rekrutacja w Krakowie. Omijane podstawówki, które były gimnazjami

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
W rekrutacji wystartowało 5 723 dzieci. Oferta szkół to 6 370 miejsc
W rekrutacji wystartowało 5 723 dzieci. Oferta szkół to 6 370 miejsc Fot. Michał Gąciarz
Do 28 maja rodzice dzieci, które nie dostały się w pierwszym etapie rekrutacji do wybranych szkół, mogli składać wnioski w placówkach dysponujących jeszcze wolnymi miejscami. Ogłoszenie wyników tej rekrutacji uzupełniającej nastąpi 12 czerwca. Znamy już natomiast najbardziej oblegane podstawówki, jak i te, w których zainteresowanie było najmniejsze.

O szturmie chętnych może mówić Szkoła Podstawowa nr 53 z ul. Skośnej na Ruczaju. Ma 50 miejsc dla pierwszaków, a kandydatów było 93. Na jedno miejsce przypadała więc 1,86 podania na tzw. pierwszym priorytecie (szkoła preferowana).

Dalej: w SP nr 149 z ul. Bujaka na Kurdwanowie o 92 miejsca konkurowało 149 kandydatów (1,62 podania na jedno miejsce). Trzecia wśród najbardziej obleganych jest SP nr 93 z ul. Szlachtowskiego: o przyjęcie na 66 miejsc starało się 97 chętnych (1,47 podania na jedno miejsce).

Najmniejsze zainteresowanie było natomiast szkołami podstawowymi nr: 35, 60, 19, i 103. Są to nowe podstawówki, które powstały z przekształcenia - odchodzącego już do historii - gimnazjum. A rodzice jednak wolą posłać dziecko do szkoły, która ma doświadczenie w nauczaniu wczesnoszkolnym.

WIDEO: Dzieci mówią jak jest. Co dzieci wiedzą o polityce

W etap rekrutacji uzupełniającej część placówek w mieście wchodziła nawet z ok. 30 wciąż wolnymi miejscami. - Planując liczbę miejsc w klasie I, dyrektorzy opierają się na liczbie dzieci zameldowanych w obwodzie ich szkoły. Jednak zgodnie z przepisami kwestią decydującą o przynależności do obwodu jest miejsce zamieszkania. Liczba zamieszkałych może różnić się od liczby zameldowanych - tłumaczy Dariusz Nowak z biura prasowego magistratu.

Osobną grupę stanowią szkoły z terenu Starego Miasta. Na efektach rekrutacji waży tu fakt, że centrum się wyludnia, ale też wprowadzane tutaj ograniczenia w ruchu, jak również to, że szkoły działają w starych budynkach, bez zaplecza sportowego.

- Nasza szkoła też jest w tym niesprzyjającym obszarze demograficznym. Ale mamy dobrą bazę: budynek jak dawne „tysiąclatki”, teren zielony, dostępność boisk wielofunkcyjnych, szkoła jest jednozmianowa - wylicza Bożena Ochońska, dyrektor SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 22, która działa na Kazimierzu. Dzieci posyłają tu np. rodzice pracujący w centrum, część nowych uczniów ma już w SP 22 starsze rodzeństwo. Problemu z naborem w tym roku nie było.

Z kolei tam, gdzie Kraków się rozbudowuje i do nowych bloków wprowadzają się młode rodziny, szkoły pękają w szwach. Wiadomo już, że w przyszłym roku - tak jak teraz - kilka szkół z powodu ciasnoty będzie wozić uczniów do drugiego budynku, w dodatkowej lokalizacji. Są to SP nr: 40, 53, 62, 95, 97 i 124.

- Mnóstwo rodziców nadal chce posłać dzieci do szkoły, która jest najbliżej - słyszymy od Bożeny Sadok, dyrektor SP 113 przy ul. Stachiewicza. - Liczy się też dobrze zorganizowana świetlica, oferta zajęć dodatkowych. Rodzice przekazują sobie wzajemnie opinie o szkole, ale też przyznają, że śledzą strony szkół, żeby sprawdzić np., czy są realizowane ciekawe projekty.

Magistrat, pytany o nowe szkoły, które powstaną w Krakowie, wymienia: na Klinach (ul. Bartla) dla ok. 600 uczniów i budowaną szkołę na os. Gotyk dla ok. 400 uczniów. Nie jest planowana likwidacja szkół, do których było mało chętnych.

FLESZ - Kto dostał mandat europosła?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski