Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rektor AWF Kraków prof. dr. hab. Andrzej Klimek: Liczę na udział naszych studentów w igrzyskach

Jan Otałęga
Prof. dr. hab. Andrzej Klimek
Prof. dr. hab. Andrzej Klimek Joanna Urbaniec / Polska Press
Rozmowa z rektorem AWF w Krakowie, prof. dr. hab. Andrzejem Klimkiem.

Witamy Pana – po czteroletniej przerwie - na fotelu włodarza uczelni. Co powodowało, że zdecydował się Pan na ponowny udział w wyborach?
Kończąc drugą kadencję w 2016 roku, a więc po 8 latach pełnienia funkcji rektora AWF w Krakowie, byłem przekonany, że po nadchodzącej wtedy czteroletniej przerwie nie będę się już ubiegał o ponowny wybór. Byłem zmęczony natłokiem obowiązków i myślałem o spokojnej pracy badawczo-dydaktycznej w moim macierzystym Zakładzie Fizjologii i Biochemii. Mój następca zaproponował mi jednak pełnienie funkcji prorektora ds. studenckich, a uczelniane kolegium elektorów wybrało mnie na to stanowisko. Na szczęście zakres obowiązków prorektora jest znacząco mniejszy, dlatego, można powiedzieć, że odpocząłem po ośmiu trudnych latach. Odpocząłem na tyle, żeby nabrać energii do dalszego działania. Pomyślałem, że jest jeszcze wiele do zrobienia dla krakowskiej AWF, a ukończone 51 lat to nie czas na rektorską emeryturę.

Ile osób rozpoczyna teraz studia na krakowskiej AWF? Jakie kierunki i dlaczego cieszyły się największym zainteresowaniem wśród kandydatów?
Od lat najbardziej obleganym kierunkiem studiów jest fizjoterapia. Zawód fizjoterapeuty jest niezwykle trudny, daje jednak wiele satysfakcji i zawsze będzie bardzo potrzebny. Dużym zainteresowaniem cieszy się również kosmetologia. Z kolei osoby, które wiążą swoją przyszłość ze służbami mundurowymi, wybierają często studia na kierunku wychowanie fizyczne w służbach mundurowych. Wzrosło też nieco zainteresowanie wychowaniem fizycznym, natomiast obniżyła się liczba kandydatów na turystykę i rekreację. Wydaje się, że okres pandemii wywołał błędne przeświadczenie o wieloletnim zastoju rynku turystycznego i braku perspektyw w tym zakresie. Wiadomo jednak, że po okresie regresu, jaki obecnie nam towarzyszy, przyjdzie zapewne wzrost zainteresowania tą formą spędzania wolnego czasu, co pozwoli branży turystycznej odrobić straty wywołane epidemią. Pozostałe kierunki utrzymują mniej więcej stałą, w stosunku do lat poprzednich, liczbę kandydatów. Przyjmiemy na pierwszy rok studiów ponad 1700 osób. Nie mamy zatem problemów z rekrutacją, co powinno cieszyć w tej trudnej dla wszystkich sytuacji.

Jak trwająca pandemia może wpłynąć na przebieg nauki, zajęć na uczelni?
Staramy się wracać do normalności, do kształcenia stacjonarnego, zachowując jednak wszelkie środki ostrożności. Wykłady w większości będą prowadzone w sposób zdalny, natomiast ćwiczenia w zmniejszonych grupach, tak aby w salach dydaktycznych mógł być zachowany odpowiedni dystans. Zajęcia praktyczne z poszczególnych dyscyplin sportu będą się odbywały, w miarę możliwości, na obiektach otwartych oraz w dużych halach, które umożliwiają zachowanie wymaganych odległości między ćwiczącymi. Uruchamiamy również, po kilkumiesięcznej przerwie, zajęcia na pływalni. Mam nadzieję, że zarówno studenci, jak i nauczyciele akademiccy, będą się stosowali do przyjętych w uczelni zasad bezpieczeństwa.

Zajęcia praktyczne z poszczególnych dyscyplin sportu będą się odbywały, w miarę możliwości, na obiektach otwartych oraz w dużych halach, które umożliwiają zachowanie wymaganych odległości między ćwiczącym

Kilka osób związanych z krakowską AWF aspiruje do wyjazdu na igrzyska do Tokio, które zostały z powodu pandemii przesunięte na 2021 rok. Czy ta zmiana nie przeszkodzi w przygotowaniach sportowych?
Sportową wizytówką naszej uczelni jest KS AZS AWF Kraków. Trenuje w nim wielu światowej klasy sportowców. Nominacje olimpijskie na igrzyska w Tokio wywalczyły już studentki naszej uczelni: płotkarka Klaudia Siciarz, szpadzistki Renata Knapik-Miazga i Aleksandra Zamachowska oraz wioślarka Maria Sajdak. O nominacje olimpijskie walczą też dwie kolejne studentki krakowskiej AWF: sprinterka Aleksandra Gaworska i wioślarka Katarzyna Wełna, szpadziści - nasz absolwent Radosław Zawrotniak oraz Barbara Brych, kajakarze slalomowi: Michał Pasiut i Kacper Sztuba, a także taekwondzista olimpijski Mateusz Szczęsnowski. Wszyscy sportowcy wypełniają konsekwentnie swoje plany treningowe. Nie sądzę, żeby przesunięcie igrzysk na 2021 rok mogło przeszkodzić w tych przygotowaniach i liczę, że nasi studenci wystartują w Tokio.

Od lat nasza redakcja - przy patronacie AWF - organizuje plebiscyt 10 Asów Małopolski. Obecnie mamy nietypowy rok: zawody sportowe zawieszano, przesuwano. „France Football” odwołał głosowanie na najlepszego piłkarza. Czy w tym sezonie powinniśmy przeprowadzić nasz plebiscyt?
Jestem przywiązany do tradycji, dlatego uważam, że mimo wspomnianych trudności plebiscyt powinien być przeprowadzony. Kibice potrafią docenić wysiłek sportowców oraz ich sportowy poziom nawet w dobie zawieszenia niektórych zawodów. Myślę zatem, że warto uhonorować tych zawodników, którzy mimo wielu przeciwieństw potrafili utrzymać wysoki poziom sportowy, wystartowali w zawodach, dając tym samym wiele radości swym wiernym kibicom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rektor AWF Kraków prof. dr. hab. Andrzej Klimek: Liczę na udział naszych studentów w igrzyskach - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski