Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Relacja z dyżuru eksperta MPEC-u

Dorota Dejmek
Ciepło z sieci. Krakowianie są zainteresowani przyłączeniem do miejskiej magistrali ciepłowniczej. Pytają o warunki i terminy inwestycji

Do 2018 roku wszyscy mieszkańcy Krakowa muszą zrezygnować z pieców węglowych.

Oznacza to, że ogrzewanie węglem muszą zastąpić ogrzewaniem bardziej przyjaznym dla krakowskiego powietrza. Mogą wybrać prąd, gaz lub ciepło z miejskiej sieci. Ta ostatnia opcja jest najtańsza. Wzrost cen ciepła z sieci miejskiej jest od wielu lat zbliżony do poziomu inflacji i za każdym razem zatwierdzany przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Ciepło z sieci miejskiej to także bezpieczeństwo i wygoda dla użytkowników. Źródło ogrzewania znajduje się poza budynkiem, co całkowicie eliminuje zagrożenie zatrucia się tlenkiem węgla, a właściciel budynku samodzielnie decyduje o terminie rozpoczęcia i zakończenia dostawy ciepła zgodnie ze swoimi potrzebami. Niestety, nie wszyscy krakowianie będą mogli – przynajmniej w najbliższym okresie – skorzystać z ogrzewania swoich mieszkań i domów ciepłem z MPEC-u. Warunkuje to rozbudowa i dostępność sieci ciepłowniczej.

Podczas dyżuru w ubiegłm tygodniu na pytania Czytelników zainteresowanych możliwością podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej odpowiadał ekspert Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w **Krakowie Adam Jaśkow**.

Oto wybrane pytania i odpowiedzi
Czytelniczka z **os. Oficerskiego: **Złożyliśmy do MPEC-u wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej. Odpowiedź, którą otrzymaliśmy, z punktu widzenia warunków technicznych i ekonomicz- nych wskazuje na nieopłacalność dla MPEC-u takiej inwestycji. Jednocześnie napisano, że możemy z MPEC-em pertraktować warunki ewentualnego przyłączenia. Jakiś czas temu zlikwidowaliśmy piece węglowe, budynek znajduje się od sieci ciepłowniczej w odległości ok. 30 m. Co musielibyśmy zrobić i jakie ponieść koszty?

Odpowiedź eksperta:
Zgodnie z naszą ofertą dla nowych klientów po państwa stronie leżałoby przygotowanie projektów technicznych węzła cieplnego i przyłącza cieplnego. Warunki techniczne są ważne dwa lata od daty wydania. Jest w nich m.in. wyliczona moc cieplna dla budynku i oszacowana wartość opłaty przyłączeniowej.

Jeśli więc zdecydują się państwo na przyłączenie do sieci miejskiej, proszę napisać do MPEC-u, że na podstawie warunków technicznych, jakie państwo otrzymali, zobowiązujecie się wykonać na własny koszt projekty przyłącza i węzła cieplnego i zapytać, jaki byłby preferowany podział kosztów. Zakładając, że będzie to przyłącze wysokoparametrowe, obydwa komplety projektów mogą kosztować w granicach 12-14 tys. zł, a może mniej. Projekty muszą być dostarczone docelowo w pełnych kompletach umożliwiających realizację inwestycji.

Jeśli więc państwo ustalili, że mogą wziąć na siebie te koszty, proszę skierować pismo do MPEC-u i podjąć negocjacje. Dział Nowych Klientów przedstawi ofertę, która jest przygotowywana indywidualnie, proporcjonalnie do opłacalności i mocy, jaka byłaby dostarczana do budynku.

Czytelniczka z **Woli Duchackiej: **Mieszkam w domu jednorodzinnym, w którym są piece węglowe. Budynek dzieli od węzła ciepłowniczego jakieś 150 metrów. Czy jest możliwość podłączenia ogrzewania centralnego i ciepłej wody?

Odpowiedź eksperta:
Miasto zleciło inwentaryzację palenisk węglowych, która rozpoczęła się od centrum, ale w perspektywie obejmie cały Kraków. W najgorszym wypadku w przyszłym roku wszystkie budynki w mieście będą już zinwentaryzowane.

Stosownie do wyników inwentaryzacji będziemy etapami przygotowywać oferty dla tych budynków, w których są piece i które opłacalnie będzie można przyłączyć do sieci cieplnej. Trzeba bowiem wiedzieć, że nie wszędzie i nie w każdych warunkach takie przedsięwzięcie jest opłacalne.

Czyli może pani poczekać aż inwentaryzacja się zakończy, a my do tych budynków, które są w zasięgu sieci cieplnej, będziemy wysyłać oferty. Ale jeśli pani chce wiedzieć już teraz, czy istnieje możliwość podłączenia, może pani złożyć wniosek do MPEC-u o wydanie warunków technicznych podłączenia do miejskiej sieci cieplnej.

Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z budynku, do którego ma być dostarczane ciepło z sieci, czyli wypis z księgi wieczystej. Wtedy otrzyma pani odpowiedź, jaka jest dokładna odległość budynku od miejskiej sieci cieplnej, jakie są wstępne warunki podłączenia, będzie też naliczona wstępna opłata przyłączeniowa. Czyli będzie się można zorientować, jaki byłby koszt szacunkowy podłączenia do sieci.

Wniosek można pobrać z naszej strony internetowej: www.mpec.krakow.pl i przesłać go pocztą pod adresem siedziby spółki – al. Jana Pawła II 188, 30-969 Kraków lub drogą mailową.

Czytelnik z **Piasków Wielkich: **Chciałem zapytać o możliwość podpięcia do sieci ciepłowniczej w rejonie mojego zamieszkania. Mieszkam w domu jednorodzinnym, w moim budynku akurat nie ma pieców węglowych, ale bliscy sąsiedzi wciąż je mają.

Odpowiedź eksperta:
Spoglądając na mapę obrazującą przebieg miejskiej sieci ciepłowniczej, na dzień dzisiejszy nie widzę w rejonie miejsca pana zamieszkania dostępności do magistrali. Można oczywiście już teraz wystąpić z wnioskiem o wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci, jednak w rejonach, które są trudniej dostępne, warto poczekać na zakończenie inwentaryzacji pieców węglowych. Może się bowiem okazać, że warunki techniczne przyłączenia będą wtedy inne, ponieważ nie będą wydawane dla już istniejącej sieci, ale w nawiązaniu do planowanej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski