Remis Wisły CANPACK w Grecji, bój o Euroligę rozstrzygnie się w Krakowie

Justyna Krupa
W akcji Mercedes Russell
W akcji Mercedes Russell Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W kwalifikacjach do fazy grupowej Euroligi Kobiet koszykarki Wisły CANPACK zremisowały z Olympiakosem Pireus. Sprawę awansu rozstrzygnie piątkowe starcie w Krakowie.

Rzadko w koszykówce dochodzi do sytuacji, gdy mecz kończy się bez zwycięzcy. Tym razem w pierwszej odsłonie walki o Euroligę miedzy Wisłą a Greczynkami tak właśnie było. W dwumeczu liczy się bowiem lepszy bilans „małych punktów” i gdy po upływie regulaminowego czasu gry na tablicy widniał remis, nie było tym razem konieczności grania dogrywki.

Wisła poleciała do Grecji osłabiona. Krakowianki musiały radzić sobie bez dwóch kontuzjowanych Polek – kapitan zespołu Magdaleny Ziętary oraz Justyny Żurowskiej.

Od początku starcia Greczynki mocno naciskały pod koszem na wiślacką środkową Mercedes Russell, przez co Amerykanka miała problemy ze skutecznością. Ważne punkty zdobywały za to Hiszpanki – nowa skrzydłowa Maria Conde oraz kluczowa „strzelba” Wisły – Leonor Rodriguez. To w dużej mierze dzięki nim „Biała Gwiazda” odrobiła straty i po pierwszej kwarcie minimalnie prowadziła.
W kolejnej partii obie drużyny miały duży problem ze zdobywaniem punktów, pod naciskiem agresywnej obrony rywala. Krakowianki odskoczyły gospodyniom dopiero po przerwie, kiedy to udało im się wypracować ponad 10-punktową przewagę.

To okazało się jednak za mało, by kontrolować mecz. W końcówce wiślaczki roztrwoniły całą zaliczkę punktową i na minutę przed końcem to Greczynki wygrywały 3 punktami. Arcyważną „trójkę” na wagę remisu trafiła wówczas Rodriguez. Wisłę na prowadzenie zdążyła jeszcze wyprowadzić Conde, ale w ostatnich sekundach wynik ustaliła Penelopa Pavlopoulou.

Rewanżowe starcie już w najbliższy piątek w Krakowie o godz. 18.30.

Olympiakos Pireus - Wisła CANPACK Kraków 63:63 (17:19, 12:13, 12:19, 22:12)
Olympiakos:
Pavlopoulou 12 (2x3), Johnson 10, Thomas 10 (1x3), Stamati 8 (2x3), Mazic 5 – Sotiriou 12 (1x3), Spyridopolou 6 (2x3), Aftzi 0, Kosma 0.
Wisła: Conde 14 (2x3), Rodriguez 14 (2x3), Russell 12, Canada 10, Araujo 7 (1x3) – Oroszova 6 (2x3), Jakubiuk 0, Mujović 0, Niedźwiedzka 0.