Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont cmentarnej kaplicy generała

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Remont kaplicy cmentarnej  Chłopockiego trwa od kilku lat
Remont kaplicy cmentarnej Chłopockiego trwa od kilku lat Fot. Barbara Ciryt
Parafia św. Marcina w Krzeszowicach wystarała się o dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma obiecane 150 tys. zł na remont konserwatorski elewacji cmentarnej kaplicy - mauzoleum generała Józefa Chłopickiego.

Prace przy odnowieniu kaplicy zaczęły się już wcześniej, teraz parafia zamierza je kontynuować z pomocą pieniędzy rządowych. Cmentarna, neogotycka kaplica Chłopickiego jest wpisana do rejestru zabytków województwa małopolskiego. Obiekt został wybudowany według projektu Augusta Stülera.

Józef Chłopicki, herbu Nieczuja urodził się w 1771 roku w Kapustynie, wiosce na Wołyniu, a zmarł 1854 w Krakowie. Miał wielkie zamiłowanie do walki. Był uczestnikiem insurekcji kościuszkowskiej, wojen napoleońskich, powstania listopadowego. Zdobył stopień generała, miał też tytuł barona cesarstwa nadany przez Napoleona za wybitne zasługi i służbę u boku cesarza. Jednocześnie wstąpił w szeregi masonerii.

Chłopicki zmarł w Krakowie, ale za życia często spędzał czas w Krzeszowicach, mieszkał w starym pałacu Potockich i chciał być w tym miasteczku pochowany. Uroczystości pogrzebowe zaczęły się w Krakowie z udziałem tłumu mieszkańców, ale zgodnie z życzeniem zmarłego zwłoki przewieziono do Krzeszowic, gdzie w dalszych uroczystościach uczestniczyło wielu mieszkańców.

Początkowo ciało zostało złożone w innym grobie, a po wybudowaniu dla niego kaplicy-mauzoleum, ciało generała zostało przeniesione do niej w 1863 roku. Kaplica ufundowana przez hrabinę Zofie Potocką stanęła na środku cmentarza, o co również prosił Chłpicki.

Obecnie tablice na murze kaplicy upamiętniają nie tylko Józefa Chłopickiego, ale także reżysera Romana Załuskiego, Tadeusza Neymana i uczestnika powstań narodowych Dyzmę Chromego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski