Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Remont trochę droższy

SYP
OLKUSZ. Dobiega końca remont ulicy Rabsztyńskiej, którą przebiega ruchliwa droga wojewódzka 783. Okazał się droższy niż planowano.

Podczas modernizacji ulicy Rabsztyńskiej trzeba było wymienić podbudowę drogi. Fot. JACEK SYPIEŃ

Prace rozpoczęły się we wrześniu. Na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich wykonuje je katowicka firma "Drogpol". Prace będą kosztowały 1 mln 613 tys. zł. Jest to więcej, niż pierwotnie szacowano. Według wstępnych kosztorysów remont miał kosztować około 1,2 mln zł. Władze Olkusza od początku deklarowały pokrycie części kosztów i w czerwcu radni przyjęli uchwałę, zgodnie z którą miasto miało pokryć 20 proc. kosztów, czyli do 240 tys. zł. Ponieważ koszty inwestycji okazały się wyższe podczas ostatniej sesji radni zadeklarowali, że gmina przekaże w formie dotacji celowej 322 tys. zł na dofinansowanie tej inwestycji. Nadal jest to deklarowane wcześniej 20 proc. kosztów.

Remont obejmował 749 m długości odcinek ul. Rabsztyńskiej od skrzyżowania z ul. Astrów, a także fragment ul. Sikorka do wysokości zjazdu z posesji nr 7. Praktycznie była to budowa nowej drogi, gdyż rozpoczęto od rozebrania istniejącej nawierzchni oraz podbudowy i ułożenia nowej podbudowy z gruntu stabilizowanego cementem.

Przed kilkoma laty wykonano remont nawierzchni tej ulicy, lecz uszkodzenia jezdni występowały ponownie. Przyczyną było niesprawne odwodnienie oraz zbyt słaba podbudowa drogi. To wszystko w połączeniu z położeniem na podmokłym terenie było jedną z przyczyn znacznych zniszczeń nawierzchni ulicy Rabsztyńskiej. Największe uszkodzenia występowały na najniżej położonym odcinku, czyli od skrzyżowania z drogą krajową 94. Teraz po wykonaniu podbudowy ułożono nową nawierzchnię z asfaltobetonu na powierzchni przeszło 8 tys. m kw. Prace obejmowały także regulację i remont istniejącego odwodnienia, co ma skutecznie odprowadzić wodę z jezdni. Obecnie dobiega końca malowanie linii oznakowania poziomego.

Ulica Rabsztyńska, którą prowadzi droga wojewódzka 783 jest jedną z bardziej ruchliwych w Olkuszu. Jak wynika z badań ruchu codziennie przejeżdża nią przeszło dziesięć tysięcy pojazdów.

W tym roku miał się rozpocząć remont 14 km długości odcinka drogi 783 od Olkusza do Wolbromia. Jesienią ub. roku przetarg na tę inwestycję wygrała firma "Eurovia Polska", która podjęła się wykonać prace za 25 mln 749 tys. zł, z czego z dotacja z MRPO ma pokryć 85 proc. kosztów. Inwestycja została przesunięta na przyszły rok z racji na konieczność uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

W przypadku tej inwestycji koszty po przetargu są niższe od przewidzianych w kosztorysie. W efekcie udział gminy także się zmniejszył. Pierwotnie udział finansowy gminy Olkusz był szacowany na 210 tys. zł. Podczas ostatniej sesji radni zmniejszyli go do 175 tys. zł. Inwestycja ma się zakończyć w 2013 roku.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski