Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont w centrum wsi

kis
Zarząd Województwa Małopolski zatwierdził listę rankingową gmin, które mają szanse skorzystać z programu "Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego".

W II naborze złożono 137 wniosków o dofinansowanie, z czego 76 pozytywnie przeszło ocenę formalno merytoryczną, zajmując odpowiednie miejsce w rankingu. Na realizację działania "ochrona wsi" Samorząd Województwa Małopolskiego dysponuje kwotą 6 367 830 zł., co pozwoli na dofinansowanie 25 projektów. Pozostałe "oczekujące" projekty znajdujące się na tej liście będą dofinansowane w miarę uwalniania środków dostępnych dla Województwa Małopolskiego.
O fundusze zabiegały gminy powiatu tarnowskiego. Gmina Ryglice zamierza za unijne pieniądze przebudować nawierzchnię Rynku, gmina Mędrzechów planuje w ramach tych funduszy wyremontować Dom Ludowy, gmina Wietrzychowice ma zamiar zmodernizować i doposażyć salę widowiskową GOK w Wietrzychowicach, gmina Zakliczyn ubiega się o kapitał, by doprowadzić do należytego stanu zabytkowe centrum. Projekt zagospodarowania centrum siedziby gminy przedstawiła też gmina Gnojnik, natomiast władze Szczurowej chciałyby wykorzystać fundusze na zagospodarowanie centrum miejscowości Rylowa i Uście Solne. Gmina Szczucin zabiega o fundusze na rozbudowę i przebudowę Domu Ludowego w Woli Szczucińskiej, gmina Dębno na przebudowę szlaku turystycznego pieszo jezdnego na szlaku Łysa Góra, Łoniowa, Niedźwiedza.
Poniżej kreski, czyli na dalszych miejscach znalazły się wnioski z Wojnicza przebudowa powierzchni Rynku, gminy Czchów - rozbudowa kompleksu sportowo rekreacyjnego, gminy Radłów przebudowa i remont zabytkowego Rynku, gminy Dąbrowa Tarnowska -modernizacja Domu Ludowego, budowa placu zabaw i boisk we wsi Brnik, z gminy Żabno -przebudowa i modernizacja kortów i bieżni w Żabnie, Niedomicach.
Potrzeby gmin są podobne, do tej pory samorządy skupiały się na budowie kanalizacji, wodociągów. W wielu gminach inwestycje są zaawansowane, po zamknięciu tego etapu (prace ziemne) można myśleć o naprawie chodników, dróg. Dostrzeżono inne potrzeby - rozbudowę bazy kulturalno sportowej. Dotacje zdecydowanie przyspieszą realizację projektów. Niestety, trzeba uzbroić się w cierpliwość, procedury unijne są ścisłe, procesu nie można ani przyspieszyć, ani opóźnić.
(kis)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski