Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Renowacja dworków sposobem na biznes

Redakcja
W dworze w Świdniku organizowane są przyjęcia okolicznościowe i imprezy kulturalne Fot. archiwum "Dwór w Świdniku"
W dworze w Świdniku organizowane są przyjęcia okolicznościowe i imprezy kulturalne Fot. archiwum "Dwór w Świdniku"
Najpierw trzeba zainwestować duże pieniądze, potem można czerpać niezłe zyski z zabytkowych dworków i pałaców w regionie. Z zachowanych 30 obiektów większość wymaga jednak gruntownego remontu, w pięciu już trwają prace. Jak twierdzi Krystyna Menio, konserwator zabytków w Nowym Sączu, to trudne i kosztowne, ale możliwe.

W dworze w Świdniku organizowane są przyjęcia okolicznościowe i imprezy kulturalne Fot. archiwum "Dwór w Świdniku"

SĄDECCZYZNA. Z 30 dworków w regionie, pięć jest już odnawianych. Prace trwają m.in. w Świdniku i Zagórzanach.

Przykładem jest dwór w Świdniku. Jego część po renowacji można zwiedzać lub wynająć na przyjęcie okolicznościowe, a reszta służy jako mieszkanie. Piękna bryła XVIII-wiecznego dworu zachowała się bez zmian.

- Wymieniłam więźbę dachową, gonty, zrobiłam odwodnienie i uzupełniłam elewację - wylicza właścicielka Maria Twardowska. Od ośmiu lat remontuje zabytek. Obecnie rewitalizuje park dworski. Wydatki na remont dawno przerosły koszt zakupu. Ile, tego właścicielka nie podaje. Dawnych rezydencji właścicieli ziemskich w regionie nowosądeckim, które odzyskują dawny blask, jest coraz więcej. Po latach dewastacji i popadania w ruinę ruszyły remonty zabytkowych budowli.

Konserwatorzy czuwają, by zabytki zachowały dawny wygląd. Po II wojnie światowej w przejętych przez państwo dworach i pałacach działały szkoły i inne instytucje. Nierzadko przebudowywano układ pomieszczeń. Teraz prywatni właściciele przywracają pierwotną formę.

- Układ funkcjonalny dworków należy chronić, ale w wielu przypadkach idziemy na ustępstwa - zaznacza Krystyna Menio. Zwłaszcza gdy w budynku ma być prowadzona działalność gospodarcza. Trzeba pogodzić np. przepisy przeciwpożarowe z pierwotnym wyglądem. Kosztów inwestycji właściciele posiadacze dworów i pałaców nie ujawniają.

W miliony idą z pewnością nakłady na remont pałacu w Zagórzanach. XIX-wieczna budowla długie lata niszczała. Dopiero w 2008 r. nowi właściciele rozpoczęli remont. Właśnie zakończono wymianę dachu i uzupełniono ubytki w murze.

Kolejne prace, w tym osuszenie ścian, remont stropów, elewacji i wymianę stolarki okiennej zapowiada współwłaściciel Bogusław Frańczuk, który w przyszłości widzi tu filię Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej z Lublina i ośrodek rehabilitacyjny.

- Kiedy powstanie szkoła, będziemy starać się o dodatkowe środki na renowację z funduszy unijnych - dodaje Bogusław Frańczuk.

Anna Koział-Ogorzałek

XVII-WIECZNY DWÓR OŻYWA W ROPIE

Grzegorz Mrozowski, prezes Fundacji "Szlachetne Zdrowie":

W zabytkowym dworze w Ropie wymieniliśmy już pokrycie dachowe, elewację, stolarkę okienną, wykonaliśmy również odwodnienie budynku. W następnym etapie odnowimy wnętrza i zrewitalizujemy park. Mamy wszystkie pozwolenia budowlane, teraz czekamy na dofinansowanie. W jednej z oficyn działa już kawiarnia z restauracją. W drugiej będą warsztaty ginących zawodów. W samym dworze planujemy koncerty, wystawy, wernisaże.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski