Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Republika Mołdawii może być kolejnym celem Putina.

Deutsche Welle
Zn@lezione w sieci. Wojna na Ukrainie i jej następstwa wywołują coraz większy niepokój w UE i NATO. Teraz uwaga wszystkich kieruje się na Republikę Mołdawii i zagrożenia dla niej ze strony Rosji.

Naczelny dowódca NATO amerykański generał Philip Breed­love oświadczył przed Kongresem USA, że celem stacjonujących w autonomicznym regionie Nad­dniestrza wojsk rosyjskich jest powstrzymanie Mołdawii przed zbliżeniem z Zachodem. Moskwa prowadzi w mediach Republiki Mołdawii szeroko zakrojoną kampanię informacyjną.

Także kanclerz Niemiec Angela Merkel z niepokojem zareagowała na rozwój sytuacji w tym regionie. Po rozmowach z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem w Berlinie wyraziła nadzieję, że ukraiński scenariusz nie powtórzy się w Mołdawii.

Podkreśliła, że nie należy zapominać o zamrożonym konflikcie w Naddniestrzu i o tym, że próby zażegnania kryzysu podjęte przez społeczność międzynarodową spaliły na panewce.

W Naddniestrzu, będącym regionem autonomicznym Republiki Mołdawii, stacjonuje wciąż około 2 tys. rosyjskich żołnierzy, mimo że Rosja już w 1999 r. zobowiązała się wycofać ludzi i sprzęt.

Po krwawych walkach w latach 90. XX wieku separatystyczny region odłączył się od Republiki Mołdawii i ogłosił niepodleg­łość. Jego prorosyjskie przywództwo ma nadzieję na przyłączenie do Federacji Rosyjskiej.

Mołdawski politolog Oazu Nantoi podaje szereg zagrożeń. Jednym z nich jest tzw. piąta kolumna Rosji w mołdawskim parlamencie.

Nie tylko partia socjalistyczna nie ukrywała swoich prorosyjskich preferencji. Także posłowie z innych mołdawskich ugrupowań są przeciwko proeuropejskiemu kursowi ich kraju.

Według najnowszego raportu Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych mołdawska armia liczy około 5300 aktywnych żołnierzy. W przypadku konfliktu militarnego może zaciągnąć 700 tys. rezerwistów.

Systemy broni Republiki Mołdawskiej pochodzą w większości z czasów sowieckich. W 2014 r. mołdawski budżet na zbrojenia wynosił w przeliczeniu około 20 mln euro, czyli 0,3 proc. PKB – mniej więcej tyle, ile na przykład budżet Akademii Nauk Republiki Mołdawii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski