Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Resocjalizacja po krakowsku, czyli więźniowie nie mogą sprzątać miasta

MARCIN WARSZAWSKI
Więźniowie zajmowali się m.in. usuwaniem nielegalnych plakatów i ulotek FOT. ANNA KACZMARZ
Więźniowie zajmowali się m.in. usuwaniem nielegalnych plakatów i ulotek FOT. ANNA KACZMARZ
Porządkowanie terenu byłego obozu w Płaszowie, usuwanie nielegalnych plakatów i ulotek w obrębie Alei Trzech Wieszczów czy odśnieżanie chodników - to tylko niektóre z zadań, jakie wykonywali do niedawna na terenie Krakowa więźniowie. Tylko w ubiegłym roku przepracowali oni na rzecz naszego miasta ponad 21 tysięcy godzin.

Więźniowie zajmowali się m.in. usuwaniem nielegalnych plakatów i ulotek FOT. ANNA KACZMARZ

KONTROWERSJE. Urzędnicy zawiesili porozumienie ze służbą więzienną w kwestii bezpłatnej pracy osadzonych

Od początku tego roku - choć mieszkańcy skarżą się, że miasto jest coraz bardziej brudne - więźniowie nie wykonali jednak jakiejkolwiek pracy. Powód? Zawieszenie porozumienia o współpracy ze służbą więzienną. Stało się tak po tym, jak Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania przejęło obowiązki utrzymania czystości i porządku w Krakowie od Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. - Należy wyjaśnić, co jest powodem takiej sytuacji - biurokracja czy oszczędności - kwituje miejski radny Jerzy Woźniakiewicz.

Ostatnio ten temat był dyskutowany na posiedzeniu Komisji Praworządności Rady Miasta Krakowa. Przedstawicielka MPO przekazała, że spółka nie korzysta z pracy osadzonych, gdyż ze względów formalnych nie może ponosić kosztów ich transportu, posiłków, ubezpieczenia czy szkolenia BHP. Nie są to bowiem wydatki bezpośrednio związane ze sprzątaniem, lecz koszty logistyki.

Wygląda więc na to, że wszystkiemu winna jest biurokracja. - Jeśli MPO ma problemy formalne z koordynacją współpracy ze służbą więzienną, to być może powinna się tym zająć inna miejska spółka albo wydział - zastanawia się Jerzy Woźniakiewicz.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Józef Pilch podkreśla, że praca więźniów ma aspekt resocjalizacyjny. Przyznaje jednak, że koszty z nią związane, szczególnie transportu, są obecnie dla miasta zbyt wysokie. - Musimy zastanowić, jak rozwiązać tę kwestię - mówi.

Podobnych problemów, których pod Wawelem nie udało się rozwiązać od roku, nie mają jednak inne miasta w regionie. - Współpracujemy z ponad 200 instytucjami w regionie, w tym z kilkunastoma samorządami w kwestii pracy osadzonych - potwierdza mjr Tomasz Wacławek, rzecznik służby więziennej w Krakowie. Z każdym rokiem do pracy poza zakładami karnymi kierowana jest coraz większa liczba osób. W Małopolsce obecnie średnio miesięcznie pracuje około 700 osób. To o 30 procent więcej niż dwa lata temu.

Więźniowie pomagają w utrzymaniu czystości m.in. w Dobczycach, Wadowicach, Nowym Sączu. - Osadzeni wykonali w naszym mieście wiele prac porządkowych. Dostrzegamy same pozytywne strony tej współpracy - ocenia Marek Nieć, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności w UM Nowego Sącza. Dodaje, że transportem osadzonych do miejsca pracy zajmuje się straż miejska.

Problemu w pokrywaniu kosztów transportu nie mają władze Dobczyc, które w tym roku płaciły za przejazd osadzonych aż z krakowskiego aresztu przy Montelupich. - Nie możemy zapominać o wielkich korzyściach społecznych, jakie płyną z pracy więźniów. Inwestujemy bowiem w człowieka, który kiedyś wyjdzie na wolność - komentuje Robert Maniecki, kierownik referatu gospodarki komunalnej w Dobczycach.

Z pracy osadzonych korzystają też - i ją sobie chwalą - szkoły, domy pomocy społecznej czy domy kultury.

Radni zwrócili się już do prezydenta Krakowa z wnioskiem o wyjaśnienie problemów uniemożliwiających współpracę MPO ze służbą więzienną.- Samo zwiększanie liczby patroli na ulicach nie poprawi bezpieczeństwa, jeśli nie będziemy wspomagać resocjalizacji - podsumowuje radny Woźniakiewicz.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Resocjalizacja po krakowsku, czyli więźniowie nie mogą sprzątać miasta - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski