Resort przedsiębiorczości: Ułatwiamy działalność przedsiębiorcom i chcemy to robić nadal. Kolejne korzystne przepisy wkrótce wejdą w życie

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Lucyna Nenow / Polska Press
Polska ma pozostać jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Europie. Nie da się tego zrobić bez przedsiębiorców. Dlatego zamierzamy ich nadal wspierać, wprowadzając ułatwienia, obniżając koszty i zmniejszając biurokratyczne obciążenia – podkreśla Marek Niedużak, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

FLESZ -Koniec zatorów płatniczych? Duże ułatwienie dla małych firm

Bank Światowy podniósł prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na 2019 r. do 4,3 proc. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii uważa, że wzrost będzie zbliżony do 4,5 proc. – przede wszystkim za sprawą rosnących dochodów Polaków, przekładających się na wzmożone zakupy towarów i usług.

BŚ zastrzega, że w kolejnych latach wzrost może spowolnić, głównie za sprawą słabnącej koniunktury na Zachodzie. Kierownictwo MPiT jest jednak dobrej myśli.

- Stabilny rozwój Polski zależy przede wszystkim od kreatywności i pracowitości przedsiębiorców oraz kondycji prowadzonych przez nich firm, głównie mikro-, małych i średnich – podkreśla Marek Niedużak, wiceszef MPiT, znany małopolskim przedsiębiorcom m.in. z konferencji i debat organizowanych przez Dziennik Polski. Rozmawialiśmy z nim podczas ostatniego Kongresu 590 w Jasionce koło Rzeszowa.

- W mijającej kadencji MPiT przygotował dla mikro, małych i średnich firm wiele rozwiązań prawnych, których nadrzędnym celem jest ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – przekonuje wiceminister Niedużak.

Jego zdaniem, sztandarowym osiągnięciem ostatnich lat jest uchwalenie konstytucji biznesu, regulującej relacje między przedsiębiorcami a organami władzy. - Przywróciła zasady fair play w kontaktach administracji z biznesem. Po ponad roku od jej wejścia w życie widzimy efekty, choć wszyscy zdajemy sobie sprawę, że zmiana mentalności wymaga czasu. Konstytucja biznesu wymusza jednak te zmiany, zwłaszcza że na straży jej przestrzegania stoi Rzecznik MŚP – mówi wiceszef MPiT.

Przypomina o pakiecie dla MŚP, na który złożyło się 50 różnorakich ułatwień dla firm, od uznania pracy małżonka i małoletniego dziecka za koszt podatkowy i uwolnienia 5 mln pracowników od obowiązku okresowych badań BHP (i ich firm z obowiązku zatrudniania specjalisty) po rozszerzenie statusu „małego podatnika” czy zmniejszenie obowiązków biurokratycznych (jak półwieczne przechowywanie akt pracowniczych).

- Jesteśmy bardzo dumni z pierwszej po wojnie ustawy o sukcesji przedsiębiorstw jednoosobowych, tak bardzo ważnej i oczekiwanej dzisiaj, gdy kolejne pokolenia przejmują ster od pionierów polskiej przedsiębiorczości – mówi Marek Niedużak. Do ewidencji wpisano już ponad 10 tys. zarządców sukcesyjnych, co oznacza zabezpieczenie przyszłości ponad 10 tys. polskich firm.

Za równie duży sukces uważa „Mały ZUS” dla firm o najniższych przychodach. – Cieszymy się nie tylko z tego, że MPiT-owi udało się przekonać do tego rozwiązania cały rząd, ale i z tego, że będzie ono rozszerzane na firmy o rocznych przychodach do 120 tys. zł. Mały przedsiębiorca zyska z tego tytułu ok. 500 zł miesięcznie – podkreśla wiceminister. Jednocześnie zapewnia, że to przedsiębiorca decyduje, czy chce z tego rozwiązania skorzystać. Jeśli nie, to może pozostać na ryczałcie, jak wszyscy pozostali przedsiębiorcy. Bo ryczałtowy ZUS nie zostanie zniesiony.

W MPiT, po szerokich konsultacjach z przedsiębiorcami, powstały też m.in. przepisy o działalności nierejestrowanej czy przeciwdziałaniu zatorów płatniczych. Z kolei Pakiet Przyjazne Prawo zakłada m.in., że przedsiębiorca może popełnić błąd przez pierwszy rok prowadzenia działalności – i nie będzie za to karany.

- Ogromną rolę odegrają w najbliższym czasie opracowane przez nas regulacje dotyczące zamówień publicznych. Wprowadzamy, tak oczekiwaną przez przedsiębiorców, gwarancję waloryzacji kontraktów, czyli możliwość modyfikacji ceny kontraktu już po jego zawarciu, np. ze względu na rosnące ceny materiałów. Po drugie chcemy wszelkie spory załatwiać polubownie, wprowadzając zdecydowanie większą równość stron. Regułą w relacjach ma być dialog z przedsiębiorcą. Wreszcie, o czym wielokrotnie wspominała pani minister Jadwiga Emilewicz, w zdecydowanie szerszym zakresie zapraszamy do udziału w przetargach firmy z sektora MŚP – opisuje Marek Niedużak.

Nowe przepisy przewidują też w internecie witryny, na której znajdą się wszystkie ogłoszenia o przetargach o wartości powyżej 50 tys. zł, by każdy zainteresowany przedsiębiorca mógł łatwo uzyskać potrzebne informacje.

Ponadto PiS obiecał w tej kampanii prosty ryczałtowy PIT i 9 proc. CIT dla firm o przychodach do 2 mln euro oraz miliard złotych na bezpośrednie wsparcie inwestorów.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Przedsiębiorca

Jestem przedsiębiorcą. Niestety nie odczułem nawet najmniejszych ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej! Soory, poza tym, że nie mam gotówki i klenci wpłacają VAT na oddzielne konto!

Dodaj ogłoszenie