Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Resort skarbu: cena ZGH „godziwa”

Zbigniew Bartuś
Prywatyzacja. Wbrew twierdzeniom Najwyższej Izby Kontroli budżet państwa nie stracił na sprzedaży ZGH Bolesław w Bukownie, największej firmy ziemi olkuskiej - wynika z analiz Ministerstwa Skarbu.

Opublikowany w grudniu raport NIK stwierdza, że cztery z piętnastu dużych spółek skarbu państwa prywatyzowanych w latach 2012-2014 sprzedano po zaniżonej cenie. Budżet miał na tym stracić setki milionów złotych.

Wśród „sprzedanych zbyt tanio” znalazła się spółka ZGH Bolesław w Bukownie, jedna z kluczowych wytwórni cynku wykorzystywanego przy produkcji blach nierdzewnych, farb i lakierów. Dwa lata temu resort skarbu sprzedał zakłady bocheńskiemu Stalproduktowi SA (dawny oddział Huty im. Lenina), notowanemu na GPW producentowi i eksporterowi wyrobów stalowych, do którego należy m.in. Centrostal oraz krakowski Elbud, a także wiele cennych gruntów w Podgórzu.

Rząd PiS intensywnie bada prywatyzacje z czasów PO-PSL. Zapytaliśmy Ministerstwo Skarbu, czy ustaliło już coś w kwestii sprzedaży ZGH, a zwłaszcza - czy faktycznie - jak twierdzi NIK - państwo mogło zarobić na tej transakcji dwa razy więcej niż uzyskane od Stalproduktu 219,3 mln zł. Biuro prasowe resortu odpowiedziało, że „audyt procesów prywatyzacyjnych trwa, wobec czego może przedstawić fakty dotyczące prywatyzacji ZGH Bolesław bez oceny obecnego kierownictwa resortu”.

Ministerstwo przyznaje, że w trakcie negocjacji ze Stalproduktem zgłosiły się dwie inne firmy zainteresowane zakupem ZGH (Impexmetal SA i TDJ SA), ale zdaniem ówczesnych władz resortu - ich oferty zostały złożone za późno i nie wróżyły powodzenia. Dwie wyceny ZGH - różnymi metodami - sporządziła „niezależna od MSP profesjonalna firma doradcza”. Według pierwszej podolkuska spółka była warta ponad miliard złotych, według drugiej - pięć razy mniej.

Eksperci wskazali jednoznacznie, że „prawidłowa” i „rynkowa” jest ta druga wartość - a to z uwagi na „wyczerpywanie się złóż krajowych i brak realnej alternatywy w postaci zapewnienia surowca z zagranicy, niskie ceny na Londyńskiej Giełdzie Metali, brak perspektyw obniżenia kosztów zużycia energii elektrycznej”.

„Cena sprzedaży uzyskana przez ministerstwo była wyższa od wyceny akcji rekomendowanej przez doradcę MSP” - podkreśla resort.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski