Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Resortowy ping-pong w sprawie zaginięć starszych ludzi

Dorota Stec-Fus
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Pexels
W 2019 roku do małopolskiej policji wpłynęły zgłoszenia o 161 zaginionych seniorach, w roku ubiegłym, z powodu pandemii „tylko” 100, a od stycznia do maja b.r. 38. Niestety, życia od 9 do 11 procent spośród nich nie udało się uratować. Rzecznik Praw Pacjenta od miesięcy apeluje o sfinansowanie starszym i chorym osobom elektronicznych lokalizatorów, które umożliwiałyby ich szybkie odszukanie. Ministrowie przerzucają temat niczym gorący kartofel, a ludzkie dramaty rozgrywają się każdego dnia.

FLESZ - Bez szczepień możliwa jest czwarta fala

od 16 lat

Kazimiera T. l. 78 wyszła z domu w poniedziałek wczesnym rankiem po kłótni z córką, która nie chciała z nią iść na grzyby. Nie wzięła ze sobą telefonu komórkowego. Leczona na cukrzycę, po udarze, ma problemy z pamięcią i poruszaniem się. W godzinach popołudniowych córka zgłosiła jej zaginięcie. Odnaleziona przez policję w kompleksie leśnym po dwóch dobach poszukiwań w stanie silnego wychłodzenia została przewieziona do szpitala.

80-letni Krzysztof M. został wypisany ze szpitala po ukończonej hospitalizacji. Nie dotarł jednak do domu, rodzina wraz z mieszkańcami i policją wszczęła poszukiwania. Niestety, nie udało się odnaleźć zaginionej osoby na czas, po paru dniach znaleziono ciało mężczyzny.

Zygmunt P., 66 lat, wyszedł z domu wzburzony po otrzymaniu niepomyślnej wiadomości z banku i nie powrócił pomimo upływu kilku godzin. Według oświadczenia żony niezdolny do samodzielnej egzystencji, cierpi na chorobę Alzheimera, jest po dwóch zawałach, leczy się na nadciśnienie. Nie posiadał ze sobą telefonu komórkowego ani dokumentów. Odnaleziony w godzinach nocnych na peryferiach miasta nie potrafił powiedzieć jak się nazywa.

To tylko przykłady drastycznych zdarzeń, które dla funkcjonariuszy są codziennością. Według danych Komendy Głównej Policji, w 2020 r. odnotowano w Polsce 2036 zaginięć osób po 60. roku życia. Aż 341 osób spośród nich zmarło.

Co ciekawe, wśród zaginionych zdecydowanie przeważają mężczyźni. W Małopolsce w 2019 roku było ich 111 i tylko 50 kobiet, w 2020 - 81 panów i 19 pań, w 2021 – analogicznie - 9 i 30.

RPP ”rzuca grochem o ścianę”

- Lokalizatory nie zapobiegłyby samemu zaginięciu, jednak w wielu przypadkach mogłyby uratować życie choremu. Rozpowszechnienie oraz zwiększenie ich dostępności poprzez refundację przyniosłyby wiele korzyści - podkreśla Grzegorz Błażewicz, zastępca Rzecznika Praw Pacjenta(RPP) w swym wystąpieniu.

RPP zwrócił się w tej sprawie do resortów zdrowia oraz rodziny i polityki społecznej jeszcze w grudniu ub. roku. Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski odpisał wówczas następująco: - W sprawie możliwości wyposażenia w urządzenia lokalizacyjne osób chorych na ciężkie zaniki pamięci uprzejmie informuję, iż przedmiotowe zagadnienie wykracza poza właściwość Ministra Zdrowia. Jednocześnie pragnę zauważyć, iż urządzenia lokalizacyjne nie są świadczeniami opieki zdrowotnej(…) - czytamy. A drugi z adresatów? Podobnie. - Kwestia dostępności opasek medycznych dla osób z chorobą Alzheimera wykracza poza właściwość Ministra Rodziny(...) - odpowiedział Stanisław Szwed, sekretarz stanu.

I na tym koniec. W tej sytuacji 20 maja RPP, w tonie już bardziej bardziej alarmującym, ponowił swój apel. Czeka na odpowiedź.

O komentarz zwróciliśmy się do obydwu resortów. Biuro prasowe ministra zdrowia odesłało nas do wcześniejszego stanowiska wiceministra Miłkowskiego, w odpowiedzi drugiego czytamy: - Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zadeklarowało chęć współpracy w tym zakresie z Ministerstwem Zdrowia. Dalej pismo informuje o licznych inicjatywach, przygotowanych dla seniorów. To z pewnością ważne dla nich informacje, ale kwestii zaginięć żadna z propozycji nie rozwiązuje.

Problem oczywiście tkwi w pieniądzach. Jeden lokalizator to koszt od ok.320 zł w górę, w zależności od producenta i funkcji, jakie miałaby spełniać. Zważywszy na postępujące starzenie się społeczeństwa a także fakt, że prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę Alzheimera podwaja się co 5 lat po osiągnięciu 65 roku życia, liczba zainteresowanych byłaby niemała. Dotąd jednak nikt nawet nie oszacował tej liczby oraz łącznej sumy, jaką trzeba by wydać na lokalizatory i nie zestawił z olbrzymimi kosztami codziennych akcji poszukiwawczych policji oraz hospitalizacji odnalezionych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Resortowy ping-pong w sprawie zaginięć starszych ludzi - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski