Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja - lek na całe zło

Ewa Tyrpa
Do programu została zgłoszona remiza w Czaplach Wielkich
Do programu została zgłoszona remiza w Czaplach Wielkich FOT. ARCHIWUM URZEDU GMINY
Gmina Gołcza. Powstanie strefy gospodarczej, ścianki wspinaczkowej w kamieniołomie, placu zabaw, modernizacja centrów wsi i remizy oraz przyszkolny basen mają wpłynąć na zmniejszenie bezrobocia i zatrzymać młodych

Projekt Gminnego Programu Rewitalizacji obejmuje poprawę stanu w pięciu z 22 miejscowości gołczańskiej gminy: w Chobędzy, Czaplach Wielkich, Gołczy, Trzebienicach i Wielkanocy. - Najbardziej zdegradowane obszary zostały wyznaczone na podstawie analizy i diagnozy, związanej z sytuacją społeczną, środowiskową, przestrzenną, pod kątem stworzenia turystycznych atrakcji - mówi Lesław Blacha, wójt gminy.

Władze chcą zatrzymać w wioskach młodych ludzi, gdyż spada liczba pracujących i jest bardzo słaby przyrost naturalny. Młodzi nie widząc perspektywy własnego rozwoju, uciekają do miast. Temu zjawisku można przeciwdziałać, głównie poprzez rozwój gospodarczy oraz m.in. przez stwarzanie nowoczesnej infrastruktury. - Chcemy podjąć takie działania, by życie na wsi nie było gorsze, niż w mieście - podkreśla wójt Blacha. Miejsca pracy powinny powstać w dwóch wioskach po zrewitalizowaniu w nich wskazanych obszarów.

W Wielkanocy do programu (z funduszy na rewitalizację terenów poprzemysłowych), włączono wyrobisko i otoczenie. - Gdyby plany zagospodarowania kamieniołomu powiodły się, to nasza wioska na pewno by się ożywiła - przekonuje Tadeusz Szymborski, sołtys Wielkanocy. Gdyby gminie udało się pozyskać kamieniołom, powstałby ośrodek turystyczno-rekreacyjny ze ścianką wspinaczkową, amfiteatrem, letnim basenem. - W pobliżu jest znane źródełko wody oraz boisko, więc powstałby piękny kompleks - dodaje sołtys.

W Trzebienicach na 11 ha terenów popegeerowskich ma powstać strefa gospodarcza. - Teren jest oddalony od zabudowań, ale nie może tam być prowadzona uciążliwa działalność - zaznacza sołtys Zbigniew Rapacz. Wymienia korzyści płynące z powstania strefy. Pierwsza, to nowe miejsca pracy, które są niezwykle ważne, gdyż w gminie jest bardzo wysokie bezrobocie, mało zatrudnionych mieszkańców i niski przyrost naturalny. Gmina zyska też większe wpływy do budżetu, a wioska będzie mieć wyższy fundusz sołecki. W gołczańskiej gminie jest on tworzony z podatków z każdej miejscowości.

W Chobędzy przebudowane zostanie centrum wioski, zmodernizowana remiza, a także powstanie plac zabaw. - Podczas czerwcowego gradobicia, podobnie jak na wielu domach, dach remizy został mocno uszkodzony i teraz pokryty jest plandeką. Remont jest więc konieczny. Nie przeprowadzaliśmy go wcześniej, bo nie było programów na remont całego obiektu, tylko na część - przekonuje sołtys Wiesława Kowalska.

Także w Czaplach Wielkich remiza będzie modernizowana i rozbudowywana . Tu programem rewitalizacji objęto też centrum wioski oraz boisko sportowe. Na liście nie znalazł się jednak, znajdujący się w fatalnym stanie technicznym, przedwojenny budynek przy kościele. - Przydałoby się go też odnowić. Dawniej mieściła się w nim remiza i szkoła. Teraz mógłby służyć sołectwu. Może uda się go odnowić z innych programów - marzy sołtys Roman Piekarczyk.

Duże potrzeby są też w stolicy gminy. Ma być odnowione centrum Gołczy i wybudowany pawilon. - Na pewno przydałaby się jakaś kawiarnia, bo ludzie przyjeżdżający na przykład do Urzędu Gminy nie mają gdzie wypić herbaty, a najbliższa restauracja znajduje się w Miechowie - mówi sołtys Zygmunt Wolnicki. Uważa za trafiony pomysł wykorzystania pomieszczeń w szkolnym obiekcie na krytą pływalnię. Teraz uczniowie dowożeni są na basen do Miechowa, ale nieduża pływalnia w Gołczy ma racje bytu, gdyż uczy się tu ponad 500 dzieci.

Wójt Lesław Blacha chciałby, aby w ramach programu powstał dom pomocy społecznej dla ponad stu osób. Gmina szuka taniego projektu na tę inwestycję oraz na basen.

Wszystkie planowane zadania są propozycjami do konsultacji społecznych. Po wniesieniu poprawek do projektu, Rada Gminy ma w planie uchwalić program w listopadzie. W obecnym kształcie będzie szeroko omawiany na spotkaniu konsultacyjnym w sprawie projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Gołcza (27 września w sali konferencyjnej Urzędu Gminy o godz. 10).

Natomiast do 10 października będzie można wnieść uwagi do tego dokumentu.

Formularz konsultacyjny i ankiety są dostępne na stronie internetowej gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski