MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja osiedli z wielkiej płyty

WARS
DYSKUSJA. W Krakowie zarządcy nieruchomości poznawali metody dbania i unowocześniania wielkopłytowych bloków mieszkalnych.

Jednodniowe seminarium adresowane do zarządców budynków wykonanych w technologii wielkiej płyty zostało zorganizowane przez redakcję miesięcznika "Administrator". Tematem przewodnim były sposoby modernizacji budynków, które często powstawały cztery dekady temu. Wiele z nich wymaga obecnie gruntownych remontów z uwagi na potrzebę zachowania bezpieczeństwa ich eksploatacji.

W trakcie seminarium omawiano aspekty techniczne i prawne budynków z wielkiej płyty oraz zajmowano się tematyką likwidacji szkód. Znawcy tematu starali się także stworzyć listę możliwych zagrożeń i awarii, które najczęściej mogą wystąpić w budynkach wielkopłytowych. Skupiano się także na potrzebie wykonywania robót stabilizujących i mocowania okładzin ocieplających do konstrukcji nośnej.

W Krakowie spora część spółdzielni mieszkaniowych zadbała już o termoizaloację konstrukcji wielkopłytowych. Na przykład nowohucka Spółdzielnia Mieszkaniowa Bieńczyce, która w swych zasobach ma budynki zarówno z lat 60. jak i 70. (os. Wysokie), wykonała docieplenia wszystkich budynków. - Już w latach dziewięćdziesiątych zadbaliśmy o ocieplenie elewacji najlepszym wówczas na rynku styropianem, dzięki czemu we wszystkich 47 naszych budynkach udało się znacząco ograniczyć straty ciepła - mówi Zbigniew Bargiel, prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Bieńczyce. Dodaje, że regularne remonty i konserwacje sprawiają, że bloki będą służyć mieszkańcom jeszcze przynajmniej kilkadziesiąt lat. - Mitem jest, że budynki z wielkiej płyty budowano z maksymalnym czasem eksploatacji wynoszącym 50 lat. Wszystko zależy od zarządzania obiektem - ocenia prezes.

Innym tematem poruszanym w trakcie seminarium była rewitalizacja terenów otwartych na osiedlach z wielkiej płyty oraz dostosowanie struktury do zmieniających się potrzeb. - W seminarium wzięło udział blisko 150 osób. Każde takie spotkanie zawsze cieszy się wielkim zainteresowaniem, gdyż ludzie szukają fachowej wiedzy oraz pomysłów, które można wdrażać w swoich budynkach - powiedziała Sabina Augustynowicz, redaktor naczelna miesięcznika "Administrator". Dodała, że najprawdopodobniej za dwa miesiące w Krakowie odbędzie się szkolenie dotyczące pozyskiwania funduszy na rewitalizację z programów Unii Europejskiej.

(WARS)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Nowe stawki za „urzędówki" dla adwokatów i radców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski