Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Rudawy. Powstaje centrum kultury, miejsce spotkań mieszkańców i baza dla strażaków

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Rewitalizacja Rudawy pochłonie 10,5 mln zł. Władze samorządu wojewódzkiego przyznały dotację unijną w wysokości 7,2 mln zł na wsparcie inwestycji
Rewitalizacja Rudawy pochłonie 10,5 mln zł. Władze samorządu wojewódzkiego przyznały dotację unijną w wysokości 7,2 mln zł na wsparcie inwestycji Fot. Biuro Prasowe UMWM
Trwa rewitalizacja Rudawy w gminie Zabierzów. Na budowę obiektu przeznaczonego na centrum kultury oraz na zagospodarowanie rynku gmina Zabierzów wyda sporo ponad 10 mln zł. Nie będą to jednak tylko pieniądze z gminnego budżetu, bo gmina otrzymała dotację unijną 7,2 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

FLESZ - Chcesz się budować ? Dobrze się przygotuj

Umowę na dofinansowanie inwestycji przekazał władzom gminy Zabierzów i sołectwa wicemarszałek Łukasz Smółka. A towarzyszyli przy tym przedstawiciele samorządu gminnego i powiatowego.

- Budynek centrum kultury w Rudawie będzie mieścił salę wielofunkcyjną, bibliotekę z czytelnią, świetlicę środowiskową, salę komputerową oraz salę dla koła gospodyń wiejskich i klubu seniora. Zostanie wyposażony m.in. w urządzenia sceniczne, meble, zewnętrzny system wystawienniczy. Już wkrótce Rudawa wzbogaci się o piękny, nowoczesny i funkcjonalny obiekt, z którego będą mogli korzystać mieszkańcy - powiedział wicemarszałek Smółka podczas spotkania w centrum Rudawy, przy nowo budowanym obiekcie.

Inwestycja w Rudawie trwa od 2017 roku. - Wówczas zdobyliśmy pozwolenie na budowę. Realizację zadania podzieliliśmy na cztery etapy. Obecnie rozpoczął się już etap ostatni. Całość planujemy zakończyć w tym roku. Dopuszczamy możliwe niewielkie opóźnienia ze względu na ostatnie trudności związane z epidemią, ale nic nie wskazuje na to, żeby to były duże przekroczenia terminów - mówi Bartłomiej Stawarz, wicewójt gminy Zabierzów.

Nowy obiekt w Rudawie - nazywany przez mieszkańców budynkiem wielofunkcyjnym będzie mieścił centrum kultury, ale swoje pomieszczenia znajdzie tu Rada Sołecka, miejscowe organizacje nie tylko KGW i klub seniora, ale także znana już w powiecie krakowskim grupa rudawskich koronczarek.

- Na ten budynek w centrum wioski mieszkańcy czekali od 40 lat. Bardzo się cieszą z jego realizacji i czekają na zakończenie prac - mówi Marcin Cieślak, sołtys Rudawy, a jednocześnie prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudawie. Z radością zaznacza, że wraz z tym obiektem wielofunkcyjnym - powstaje także nowa remiza strażacka z placem manewrowym. - Remiza jest obiektem połączonym z budynkiem głównym, ale formalnie jest odrębnym zadaniem. Znajduje się poniżej parteru, właściwie nie jest pod budynkiem centrum kultury, ale pod płytą rynku - mówi prezes Cieślak.

Nowy obiekt w centrum Rudawy powstaje przy skarpie, która umożliwia wykorzystanie terenu, w taki sposób, żeby wyjazd z remizy zorganizować z drugiej strony budynku wielofunkcyjnego u podnóża skarpy od strony ul. Stanisława Polaczka. W nowej remizie będzie nie tylko dwa garaże, ale także sala konferencyjna na potrzeby straży, pomieszczenia socjalne oraz toalety. Strażacy podobnie jak inni mieszkańcy Rudawy czekają na nowy obiekt, bo obecna remiza znajdująca się w centrum Rudawy, jest zbyt ciasna.

W ramach prac rewitalizacyjnych w Rudawie zaplanowano także budowę sceny zewnętrznej oraz amfiteatru z siedziskami i przestrzenią rekreacyjną. Będą altanki, ławki oraz chodnikami. Przebudowywana jest też infrastruktura komunalna i drogowa, zapewniająca dostęp do obiektu i rewitalizowanego centrum wioski. Dzięki rewitalizacji powstał parking miejscami postojowymi, także dla osób niepełnosprawnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski